Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


billaras75

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδερφοι, έχω το εξής θέμα, έχω γραφτεί πάλι στο ΤΕΕ το 2018 και το 2019 έχω κάνει έναρξη στην εφορία και αίτηση στο περιφερειακό τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ για εγγραφή στο Μητρώο ασφάλισης. Έχουν περάσει 2 χρόνια σχεδόν και δεν με έχουν γράψει. Μίλησα πολλές φορές με το περιφερειακό τμήμα και μου έλεγαν στα κεντρικά στην Αθήνα (αργούν λέει). 

Μου έδωσαν τα τηλέφωνα και παίρνω όλη μέρα κάθε μέρα αυτή την εβδομάδα αλλά δεν το σηκώνει κανείς!!!! Έστειλα και email στο αρμόδιο τμήμα και καμμια απάντηση! Έκανα ηλεκτρονικό αίτημα στον ΕΦΚΑ κ μίλησα με το 1555 και μου είπαν δεν ξέρουν να επικοινωνήσω με το ΤΣΜΕΔΕ (Αθήνα) 

Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται!! 

Τι μπορώ να κάνω για να μάθω τι γίνεται με το θέμα αυτό; 

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[@billaras75] Στο τέλος του θέματος Μισθωτός- νέος ελεύθερος επαγγελματίας εξετάζεται και η περίπτωση επανεγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η επανεγγραφή που αναφέρει ο συνάδελφος @Solum παραπάνω γίνεται πριν πας στην εφορία.

Υπάρχει περίπτωση όμως να δουλέψει γιατί αν κάνεις την προεγγραφή, ενεργοποιείς το συγχρονισμό με την ΑΑΔΕ για το μητρώο σου που σημαίνει ότι θα γίνει έλεγχος για το αν έχεις κάνει έναρξη και πότε.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει χαλάσει η σειρά της διαδικασίας οπότε δεν ξέρουμε σίγουρα πώς θα συμπεριφερθούν τα συστήματα αν η ημερομηνία έναρξης είναι προηγούμενη της προεγγραφής και μάλιστα αν είναι τόσο παλιά.

Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπάλληλοι στον ΕΦΚΑ αλλά είναι τόσο τραγική η κατάσταση, που εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.