Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επανεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


billaras75

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδερφοι, έχω το εξής θέμα, έχω γραφτεί πάλι στο ΤΕΕ το 2018 και το 2019 έχω κάνει έναρξη στην εφορία και αίτηση στο περιφερειακό τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ για εγγραφή στο Μητρώο ασφάλισης. Έχουν περάσει 2 χρόνια σχεδόν και δεν με έχουν γράψει. Μίλησα πολλές φορές με το περιφερειακό τμήμα και μου έλεγαν στα κεντρικά στην Αθήνα (αργούν λέει). 

Μου έδωσαν τα τηλέφωνα και παίρνω όλη μέρα κάθε μέρα αυτή την εβδομάδα αλλά δεν το σηκώνει κανείς!!!! Έστειλα και email στο αρμόδιο τμήμα και καμμια απάντηση! Έκανα ηλεκτρονικό αίτημα στον ΕΦΚΑ κ μίλησα με το 1555 και μου είπαν δεν ξέρουν να επικοινωνήσω με το ΤΣΜΕΔΕ (Αθήνα) 

Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται!! 

Τι μπορώ να κάνω για να μάθω τι γίνεται με το θέμα αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο χειρότερο ασφαλιστικό φορέα της χώρας.

Όλα τα κάνουν από τα κεντρικά και οι περιφερειακές υπηρεσίες δηλώνουν αναρμόδιες, τηλέφωνα δεν σηκώνουν ούτε για αστείο, δυστυχώς όταν έρθεις Αθήνα πρέπει να πας από εκεί, αλλά και τότε πρέπει να κάνεις πολλές γύρες στους ορόφους για να βγάλεις άκρη. Πρέπει δυστυχώς να οπλιστείς με υπομονή όπως όλοι όταν συναλασσόμαστε με το ΤΣΜΕΔΕ πια.

Τώρα μετακομίζουν κιόλας η ασφάλιση πάει στην Κολοκοτρώνη στο παλιό κτίριο του ΤΣΜΕΔΕ, η σύνταξη στην Αχαρνών, η υγεία κάπου αλλού, και το κτίριο στην Κλαυθμώνος μένει στο ΤΜΕΔΕ μόνο για εγγυητικές και δεν ξέρω τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, εδώ

λέγεται πως παίρνει τουλάγιστον 1 χρόνο για να γραφτεί κάποιος/α στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα στον ΟΑΕΕ αλλά παλιότερα μόνο με την χαρτούρα που έπρεπε να πας, το έκανες σε 10 λεπτά (αν δεν είχε ουρά). Και λέμε τώρα για ασφαλιστικό ταμείο μηχανικών να θέλει 1 χρόνο; Αυτό είναι ντροπή.

Edited by Nik_K
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, billaras75 said:

Καλησπέρα συνάδερφοι, έχω το εξής θέμα, έχω γραφτεί πάλι στο ΤΕΕ το 2018 και το 2019 έχω κάνει έναρξη στην εφορία και αίτηση στο περιφερειακό τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ για εγγραφή στο Μητρώο ασφάλισης. Έχουν περάσει 2 χρόνια σχεδόν και δεν με έχουν γράψει. Μίλησα πολλές φορές με το περιφερειακό τμήμα και μου έλεγαν στα κεντρικά στην Αθήνα (αργούν λέει). 

Μου έδωσαν τα τηλέφωνα και παίρνω όλη μέρα κάθε μέρα αυτή την εβδομάδα αλλά δεν το σηκώνει κανείς!!!! Έστειλα και email στο αρμόδιο τμήμα και καμμια απάντηση! Έκανα ηλεκτρονικό αίτημα στον ΕΦΚΑ κ μίλησα με το 1555 και μου είπαν δεν ξέρουν να επικοινωνήσω με το ΤΣΜΕΔΕ (Αθήνα) 

Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται!! 

Τι μπορώ να κάνω για να μάθω τι γίνεται με το θέμα αυτό; 

Δοκίμασες αυτό το email: [email protected]; Έχω ακούσει πως απαντούν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nik_K said:

Δοκίμασες αυτό το email: [email protected]; Έχω ακούσει πως απαντούν άμεσα.

Σε ευχαριστώ πολύ  για την βοήθεια. Στο email που μου έδωσες απάντησαν άμεσα και μου είπαν ότι το αίτημα μου έχει διεκπεραιωθεί και θα μου στείλουν κ ταχυδρομικά την απόφαση επανεγγραφής! 

Edited by billaras75
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, billaras75 said:

Σε ευχαριστώ πολύ  για την βοήθεια. Στο email που μου έδωσες απάντησαν άμεσα και μου είπαν ότι το αίτημα μου έχει διεκπεραιωθεί και θα μου στείλουν κ ταχυδρομικά την απόφαση επανεγγραφής! 

Καλό αυτό. Να ξέρουμε ότι αυτή η διεύθυνση δουλεύει. Μπορείς να μας πεις πόσο χρόνο τελικά πήρε η εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Nik_K said:

Καλό αυτό. Να ξέρουμε ότι αυτή η διεύθυνση δουλεύει. Μπορείς να μας πεις πόσο χρόνο τελικά πήρε η εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ;

Ναι σε αυτό το email απάντησαν άμεσα. Περίπου 1.5 χρόνος είναι που έκανα την αίτηση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, billaras75 said:

Ναι σε αυτό το email απάντησαν άμεσα. Περίπου 1.5 χρόνος είναι που έκανα την αίτηση 

1.5 χρόνια!!! Απίστευτο. Και δηλαδή όλο αυτόν το χρόνο είσαι ανασφάλιστος στην υγεία; Και θα πρέπει να τα πληρώσεις μαζεμένα τώρα; Αγαπητοί συνάδελφοι, μήπως ξέρετε γιατί αργούν τόσο μα τόσο πολύ; Που υπάρχει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nik_K said:

1.5 χρόνια!!! Απίστευτο. Και δηλαδή όλο αυτόν το χρόνο είσαι ανασφάλιστος στην υγεία; Και θα πρέπει να τα πληρώσεις μαζεμένα τώρα; Αγαπητοί συνάδελφοι, μήπως ξέρετε γιατί αργούν τόσο μα τόσο πολύ; Που υπάρχει το πρόβλημα;

Ναι ανασφάλιστος ήμουν και θα έρθουν μαζεμένα προφανώς. 

Έχει γίνει μπάχαλο με την ενοποίηση των ταμείων και καθυστερούν λόγω υποστελεχωσης στο θέμα ασφάλισης και σύνταξης. 

Θα έπρεπε το ΤΕΕ να πάρει θέση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.