Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επανεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


billaras75

Recommended Posts

17 ώρες πριν, Nik_K said:

1.5 χρόνια!!! Απίστευτο. Και δηλαδή όλο αυτόν το χρόνο είσαι ανασφάλιστος στην υγεία; Και θα πρέπει να τα πληρώσεις μαζεμένα τώρα; Αγαπητοί συνάδελφοι, μήπως ξέρετε γιατί αργούν τόσο μα τόσο πολύ; Που υπάρχει το πρόβλημα;

Γύρω στο 2010 λόγω της κρίσης και "αναδιοργάνωσης"(!) του δημοσίου έκλεισαν ένα σωρό περιφερειακά τμήματα του ΤΣΜΕΔΕ, το ίδιο και στην Αττική. Και όλες οι αρμοδιότητες μεταφέρθηκαν στην κεντρική υπηρεσία στην Κλαυθμώνος. Ουσιαστικά καμιά τριανταριά υπάλληλοι πρέπει να εξυπηρετήσουν χιλιάδες μηχανικούς, οι οποίοι και έχουν φοβερά προβλήματα λόγω των αλλαγών της ασφαλιστικής νομοθεσίας. Η ενοποίηση σε ΈΦΚΑ ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Δεν έχουν κόσμο, είναι πολύ λίγοι οι υπάλληλοι, στο δημόσιο οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι μεγάλης ηλικίας και θα συνταξιοδοτηθούν σύντομα και αυτοί και προσλήψεις δεν γίνονται.

Και όλοι οι υπουργοί που πέρασαν από το υπουργείο εργασίας τα τελευταία χρόνια δεν έκαναν τίποτα για να βοηθήσουν την κατάσταση αντιθέτως χειροτέρεψαν τα πράγματα με σωρηδόν νόμους και εγκυκλίους που πολλές είναι ανεφάρμοστες στην πράξη και μπλέκουν τα πράγματα ακόμα παραπάνω στο ασφαλιστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/2/2021 at 2:14 ΜΜ, billaras75 said:

Σε ευχαριστώ πολύ  για την βοήθεια. Στο email που μου έδωσες απάντησαν άμεσα και μου είπαν ότι το αίτημα μου έχει διεκπεραιωθεί και θα μου στείλουν κ ταχυδρομικά την απόφαση επανεγγραφής! 

Εγώ έχω στείλει 2 φορές e-mail για το ίδιο θέμα και δεν μου έχουν απαντήσει καμία. Έχω κάνει αίτηση επανεγγραφής από τον Ιούνιο του 2020.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, jackson said:

Εγώ έχω στείλει 2 φορές e-mail για το ίδιο θέμα και δεν μου έχουν απαντήσει καμία. Έχω κάνει αίτηση επανεγγραφής από τον Ιούνιο του 2020.

Από όσο γνωρίζω τώρα κάνουν τις εγγραφές του Ιουνιου. Θα σε πάρουν τηλέφωνο για να σε ρωτήσουν ασφαλιστική κατηγορία λογικά 

Link to comment
Share on other sites

Στην αίτηση που είχα κάνει είχα αναγράψει την κατηγορία που θέλω να υπαχθώ. Από την άλλη είσαι σίγουρος ότι τώρα κοιτάνε εγγραφές Ιουνίου; Ο billaras75 ανέφερε πριν ένα μήνα ότι τον ενημέρωσαν ότι έχει γίνει η εγγραφή, όπου είχε αιτηθεί πριν 1,5 χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, jackson said:

Στην αίτηση που είχα κάνει είχα αναγράψει την κατηγορία που θέλω να υπαχθώ. Από την άλλη είσαι σίγουρος ότι τώρα κοιτάνε εγγραφές Ιουνίου; Ο billaras75 ανέφερε πριν ένα μήνα ότι τον ενημέρωσαν ότι έχει γίνει η εγγραφή, όπου είχε αιτηθεί πριν 1,5 χρόνο....

Ναι, πήραν συνάδελφο τηλέφωνο να τους αποστείλει δήλωση ασφαλιστικής κατηγορίας που είχε κάνει εγγραφή Μάιο κάτι το οποίο έχω ακούσει και από άλλους που έχουν γραφτεί αυτήν την περίοδο . Γενικά υπάρχει και η περίπτωση η αίτηση σου να έχει παραπεσει κάπου. Από γνωρίζω συμβαίνει συχνά..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.