Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα για την σύνταξη ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου


Recommended Posts

1. Δικαιώματα προκύπτουν από την νομοθεσία κι όχι από το τι λέει κάποιος συνάδελφος ή κάποιο σεμινάριο του ΤΕΕ. Ακόμα και το ίδιο το ΤΕΕ ως επίσημο όργανο γνωμοδοτεί αλλά δεν μοιράζει δικαιώματα.

2. Η συγκεκριμένη πράξη ΔΕΝ αποτελεί μελέτη αλλά κάτι τελείως διαφορετικό. Στο ΠΔ για τα επαγγελματικά δικαιώματα στις κοινές δραστηριότητες της μηχανικής αναφέρονται μεταξύ άλλων τα κάτωθι: γ. Σύνταξη φακέλου έργου δ. Έλεγχος, επιθεώρηση, λειτουργία και συντήρηση τεχνικών έργων/εγκαταστάσεων. η. Συντονισμός ομάδας μελέτης/επίβλεψης/έργου.

Επιπλέον, όπως αναφέρει η σχετική νομοθεσία, η έκδοση του Πιστοποιητικού Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου/Διηρημένης Ιδιοκτησίας υλοποιείται από τον εξουσιοδοτημένο μηχανικό, διαχειριστή της καταχώρισης της Ιδιοκτησίας.

Από που προκύπτει λοιπόν ότι η διαχείριση της ιδιοκτησίας αποτελεί αποκλειστικό δικαίωμα των μηχανικών που κάνουν Αρχιτεκτονικές μελέτες; 

3. Αν θεωρήσει ο νομοθέτης ότι δεν μπορώ να μετρήσω μια διάσταση (σε ένα κτίριο νόμιμο) τότε σίγουρα ο Αρχ. και ο Πολ. δεν μπορεί να διαβάσει μια ταμπέλα λέβητα, μια λάμπα LED κλπ οπότε ας δούμε ξανά το θέμα των ΠΕΑ και φυσικά στην ΗΤΚ δεν θα μπορεί να ανεβάσει μισό σχέδιο με Η/Μ.

Edited by alej
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Upvote 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@alej το να μετρήσεις μια διάσταση είναι το λιγότερο σε αυτή την εργασία, όπως κ στα αυθαίρετα, είναι πραγματικά το πιο εύκολο, και παιδί γυμνασίου το κάνει αν του το δείξεις.

Σε ποιο διάταγμα αναφέρεσαι να το δούμε πάντως.
Ενδεχομένως να βοηθούσε και το διάταγμα των αμοιβών όπου ορίζονται κ εκεί αρκετά πράγματα.

Πάντως να'στε καλά με αυτό το "μου είπε κάποιος" μου θυμίσατε τη μάνα μου που το λέει συνέχεια (και μου θυμίζει την προ γκουγκλ εποχή)

 ps καλές οι αρνητικές ψήφοι, αλλά βάλτε κ καμμία νομοθεσία...

ps2 άντε να ξεκινήσω εγώ, αλλά να ξέρετε αν θέλετε να ασχοληθείτε με ΗΤΚ το εθνικό τυπογραφείο θα πρέπει να το συνηθίσετε.

Στους ελεγκτές δόμησης (3584Β2018) λοιπόν βρήκα το εξής:
ε) o υποψήφιος εγγράφεται σε είδος ελέγχου που αντι-
στοιχεί στα επαγγελματικά του δικαιώματα:
i. Έλεγχος στοιχείων δόμησης, αυθαιρέτων κατασκευών και χρήσεων και των αντίστοιχων δηλώσεων υπαγωγής.
ii Έλεγχος ορθής εφαρμογής μελετών ηλεκτρομηχανολογικών (Η/Μ) εγκαταστάσεων, αυθαίρετων εγκαταστάσεων και των αντίστοιχων δηλώσεων υπαγωγής.
Το αντικείμενο ελέγχου ανά κατηγορία και το είδος εργασιών προσδιορίζεται αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα εκπόνησης μελετών και διενέργειας επιβλέψεων των μηχανικών ελεγκτών δόμησης, κατά τις κείμενες διατάξεις.

Δίνει λίγο φως στο πως το βλέπει το θέμα ο υποθετικός νομοθέτης αλλά προφανώς δεν μας λύνει το θέμα. Btw @alej δεν νομίζω ότι η ΗΤΚ αντιστοιχεί σε ένα από τα γ, δ, η που αναφέρεις.

Edited by zazeng
  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mechgiann said:

.... η δυνατότητα συνδυασμού ειδικοτήτων (συμμετέχοντες) στην έκδοση της ταυτότητας...

Στους "τακτοποιητικούς" νόμους 4178, 4495 κλπ όπως και στις οικοδομικές άδειες είναι δεδομένο η δυνατότητα για συμμετοχή και άλλων μηχανικών και άλλων ειδικοτήτων πέραν του Μηχανικού Διαχειριστή. 

Δεν έχω προλάβει να τσεκάρω και στην ΗΤΑ αλλά νομίζω πως είναι ναι (χωρίς ακόμα τσεκ από εμένα).

 

(και το πνεύμα ήταν αρκετά εχέμυθο στην ερώτηση σου)

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Εγώ έχω να πω κ το εξής, αν σας ενδιαφέρει τοσο πολύ αυτό το κομμάτιτης αγοράς, δεν σας εμποδίζει κανείς από το να κάνετε μια τεχνική εταιρεία με τα ανάλογα δικαιώματα.

Κ η Παναγιά μαζί σας! (Θα τη χρειαστείτε με τους συμβολαιογράφους)

 Νομίζω πιο άμεση λύση από το ψάρεμα στα θολά νερά των επ. δικαιωμάτων στο Ελλαδιστάν κ μάλιστα στο επίπεδο ποιότητας που επιθυμείτε. Άλλωστε αν δεν έχετε πάρει ήδη σαφή απάντηση από όσους συμμετείχαν στη συζήτηση, πιθανότατα δεν υπάρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2022 at 5:59 ΜΜ, ssamart said:

 

 με τα αδόμητα τι γίνεται;

Εκεί δεν γίνεται έλεγχος στοιχείων νομιμότητας,

Τι θεωρείται αδόμητο για σένα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/5/2022 at 3:27 ΜΜ, zazeng said:

@alej το να μετρήσεις μια διάσταση είναι το λιγότερο σε αυτή την εργασία, όπως κ στα αυθαίρετα, είναι πραγματικά το πιο εύκολο, και παιδί γυμνασίου το κάνει αν του το δείξεις.

Σε ποιο διάταγμα αναφέρεσαι να το δούμε πάντως.
Ενδεχομένως να βοηθούσε και το διάταγμα των αμοιβών όπου ορίζονται κ εκεί αρκετά πράγματα.

Πάντως να'στε καλά με αυτό το "μου είπε κάποιος" μου θυμίσατε τη μάνα μου που το λέει συνέχεια (και μου θυμίζει την προ γκουγκλ εποχή)

 ps καλές οι αρνητικές ψήφοι, αλλά βάλτε κ καμμία νομοθεσία...

ps2 άντε να ξεκινήσω εγώ, αλλά να ξέρετε αν θέλετε να ασχοληθείτε με ΗΤΚ το εθνικό τυπογραφείο θα πρέπει να το συνηθίσετε.

Στους ελεγκτές δόμησης (3584Β2018) λοιπόν βρήκα το εξής:
ε) o υποψήφιος εγγράφεται σε είδος ελέγχου που αντι-
στοιχεί στα επαγγελματικά του δικαιώματα:
i. Έλεγχος στοιχείων δόμησης, αυθαιρέτων κατασκευών και χρήσεων και των αντίστοιχων δηλώσεων υπαγωγής.
ii Έλεγχος ορθής εφαρμογής μελετών ηλεκτρομηχανολογικών (Η/Μ) εγκαταστάσεων, αυθαίρετων εγκαταστάσεων και των αντίστοιχων δηλώσεων υπαγωγής.
Το αντικείμενο ελέγχου ανά κατηγορία και το είδος εργασιών προσδιορίζεται αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα εκπόνησης μελετών και διενέργειας επιβλέψεων των μηχανικών ελεγκτών δόμησης, κατά τις κείμενες διατάξεις.

Δίνει λίγο φως στο πως το βλέπει το θέμα ο υποθετικός νομοθέτης αλλά προφανώς δεν μας λύνει το θέμα. Btw @alej δεν νομίζω ότι η ΗΤΚ αντιστοιχεί σε ένα από τα γ, δ, η που αναφέρεις.

Ο έλεγχος δόμησης, η ΗΤΚ αλλά και οι δηλώσεις τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών είναι διαφορετικές πράξεις όπου κάποιες φορές αλληλοεξαρτώνται. Επίσης κάποια επαγγελματικά δικαιώματα είναι κοινά όπως π.χ. η εκπόνηση μελέτης Παθητικής Πυροπροστασίας που σημαίνει ότι κι ο έλεγχος της είναι κοινός. Ο νόμος που αναφέρομαι είναι ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 99 ΦΕΚ 187 Α 05-11-2018. Ρύθμιση του επαγγέλματος του μηχανικού με καθορισμό των επαγγελματικών δικαιωμάτων για κάθε ειδικότητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alej said:

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 99 ΦΕΚ 187 Α 05-11-2018.

Δεν βλέπω κάτι ξεκάθαρα υπέρ της θέσης σου. Αντίθετα αυτό με προβληματίζει:

β. Κατόψεις (δισδιάστατες) και τομές υφιστάμενων κτηρίων για ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές αδειοδοτήσεις εκτός αδειών δόμησης κάθε είδους, εκτός μνημείων, διατηρητέων κτηρίων, παραδοσιακών οικισμών και συνόλων.

Ενώ στο τρίο στούτζες πολ, αρχ κ τοπογράφων μηχανικών είναι:

γ. Αποτύπωση υφιστάμενων κτηρίων.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zazeng said:

Δεν βλέπω κάτι ξεκάθαρα υπέρ της θέσης σου. Αντίθετα αυτό με προβληματίζει:

β. Κατόψεις (δισδιάστατες) και τομές υφιστάμενων κτηρίων για ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές αδειοδοτήσεις εκτός αδειών δόμησης κάθε είδους, εκτός μνημείων, διατηρητέων κτηρίων, παραδοσιακών οικισμών και συνόλων.

Ενώ στο τρίο στούτζες πολ, αρχ κ τοπογράφων μηχανικών είναι:

γ. Αποτύπωση υφιστάμενων κτηρίων.

Η έκδοση ΗΤΚ ΔΕΝ απαιτεί αποτύπωση υφιστάμενων κτίριων σε κάθε περίπτωση. Αν απαιτήσει θα πρέπει να την κάνει κάποιος από το τρίο. Επίσης, στο ίδιο ΠΔ για τα επαγγελματικά δικαιώματα στις κοινές δραστηριότητες της μηχανικής αναφέρονται μεταξύ άλλων τα κάτωθι: γ. Σύνταξη φακέλου έργου δ. Έλεγχος, επιθεώρηση, λειτουργία και συντήρηση τεχνικών έργων/εγκαταστάσεων. η. Συντονισμός ομάδας μελέτης/επίβλεψης/έργου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτά στην είπα ήδη την άποψη μου.

Την αποτύπωση την ανέφερα για την εξαίρεση της άδειας δόμησης, αν το συνδυάσεις με το κομμάτι για τους ελεγκτές δόμησης νομίζω έχεις την απάντηση σου

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η επιτροπή των συμβολαιογράφων στην πρόσφατη ηλεκτρονική τους ημερίδα περί ΗΤ, στην ουσία κούνησαν το δάχτυλο στο ΥΠΕΝ και ΤΕΕ να ξεκαθαρίσουν τις ειδικότητες που θα συντάσσουν ΗΤ και θα εκδίδουν πιστοποιητικό. Ο εκπρόσωπος του ΤΕΕ και στην ημερίδα αυτή αλλά και σε άλλες του ΤΕΕ ανέφερε ξανά τον συσχετισμό με τις ειδικότητες μηχανικών που έχουν το επαγγελματικό δικαίωμα να συντάξουν το  δ. κάλυψης και να εκδώσουν Ο.Α και σε κάποια φάση της συζήτησης, ανέφερε ότι για το πιστοποιητικό πληρότητας οι ειδικότητες είναι πολιτικοί μηχανικοί, αρχιτέκτονες μηχανικοί, αγρονόμοι τοπογράφοι μηχανικοί ( και πτυχιούχοι μηχανικοί δομικών έργων Τ.Ε. Ο πρόεδρος των συμβολαιογράφων διεμήνυσε τελικά (και δίκιο είχε) ότι από την στιγμή που το σύστημα δεν έχει κάποιο "κόφτη" ειδικοτήτων για το πιστοποιητικό πληρότητας, εύλογα δεν είναι σε θέση και δεν έχουν αρμοδιότητα να γνωρίζουν αν θα πρέπει ή δεν πρέπει να δεχτούν ένα πιστοποιητικό από κάποια ειδικότητα άλλη. Προσωπικά αντιλήφθηκα από την συζήτηση ότι θα μπει και αυτό το θέμα, προσεχώς στο τραπέζι, σε κάποια τροποποίηση νόμου ή απόφαση  μαζί με άλλα προβληματικά σημεία εφαρμογής της. Για περισσότερα μπορεί κανείς να παρακολουθήσει τη συζήτηση εδώ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.