Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα για την σύνταξη ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου


Recommended Posts

Αν κάποιος γνωρίζει τελικά 

1) Τοπογράφος Μηχανικός ΤΕ μπορεί να εκδόσει ΗΤΚ για συμβολαιογραφική πράξη?

(Αν όχι με ποια λογική αφού αυτός έχει εκδόσει το τοπογραφικό, τουλάχιστον για αδόμητα)

 

2)Όλες τις υπόλοιπες ειδικότητες (εκτός από αυτές που προσδιόρισε το ΤΕΕ) αφού τις αφήνει το σύστημα να εκδώσουν ΗΤΚ τα χαρτιά αυτά δεν είναι έγκυρα, αν είναι άκυρα γιατί το σύστημα αφήνει την έκδοση χωρίς συμμετέχοντα Μηχανικό της ειδικότητας?

 

Σε επικοινωνία μου με το ΤΕΕ μου απάντησαν ότι προσδιορίζει το αντίστοιχο ΦΕΚ, ενώ έχουν βγάλει την αντίστοιχη ανακοίνωση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ΗΤΚ για δικαιοπραξία, στα προειδοποιητικά μηνύματα λίγο πριν το τέλος, βγάζει μήνυμα ότι απαιτείται μηχανικός με τα απαραίτητα επαγγελματικά δικαιώματα για την έκδοση του πιστοποιητικού πληρότητας, αλλά η ΗΤΚ βγαίνει κανονικά με το πιστοποιητικό. Εγκυκλοπαιδικά, αν επιλεγεί λοιπή περίπτωση στην αρχή ως λόγος έκδοσης ΗΤΚ, δεν βγάζει μήνυμα στις προειδοποιήσεις και δεν ξέρω γιατί. Και από λοιπή περίπτωση βγαίνει πιστοποιητικό πληρότητας. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι περισσότερο νομικό το ζήτημα και σε περίπτωση ελέγχου θα μπλέξεις. Αν κατάλαβα καλά λες πως ενώ δεν έχεις το δικαίωμα να εκδώσεις την ΗΤ, πρόσεξες ότι ενώ έφτιαχνες μια, μπορείς να εκδόσεις το Πιστοποιητικό.
Ας το πούμε malfunction του συστήματος, το μεγάλο πρόβλημα κατά εμένα θα παρουσιαστεί αν ελεγχθείς και βρεθεί ότι δεν είχες το δικαίωμα να εκδώσεις εσύ. Και
β)αν έχει γίνει κανένα συμβόλαιο, το ακυρώσει κάποιος, δεν μπορώ να φανταστώ το ποιός και πότε' Και ξαφνικά όλα τα φώτα που θα δείξουν το ποιός φταίει, θα φωτίσουν εσένα. 😟

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, aquar said:

Σε ΗΤΚ για δικαιοπραξία, στα προειδοποιητικά μηνύματα λίγο πριν το τέλος, βγάζει μήνυμα ότι απαιτείται μηχανικός με τα απαραίτητα επαγγελματικά δικαιώματα για την έκδοση του πιστοποιητικού πληρότητας, αλλά η ΗΤΚ βγαίνει κανονικά με το πιστοποιητικό. Εγκυκλοπαιδικά, αν επιλεγεί λοιπή περίπτωση στην αρχή ως λόγος έκδοσης ΗΤΚ, δεν βγάζει μήνυμα στις προειδοποιήσεις και δεν ξέρω γιατί. Και από λοιπή περίπτωση βγαίνει πιστοποιητικό πληρότητας. 

Εσύ δηλαδή που έχεις και την αντίστοιχη ειδικότητα που ρωτάω στο 1) αν πρόκειται για δικαιοπραξία δεν εκδίδεις?

Εν τελεί αν πρόκειται για λοιπές περιπτώσεις πχ. Εξοικονομώ μπορούν να εκδώσουν όλοι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη βγάζω; Αφού δεν με κοκκινίζει. Στα απλά τουλάχιστον δεν νομίζω να είναι κάποιος που να μη ξέρει τι κάνει. Όταν θα μου πουν για πολυκατοικία θα τους παραπέμψω σε άλλη ειδικότητα.  Αμα ξεχάσω το Π.Ε.Α., ξέρει το σύστημα να βγάζει σφάλμα και να μπλοκάρει τη διαδικασία. Να το φτιάξουν, να το τεκμηριώσουν και νομικά, όχι με κουβέντες του καφενείου, να μπλοκάρουν και τις άλλες ειδικότητες που δεν έχουν επ.δικαιώματα να εισάγουν τοπογραφικα (γιατί έχουν πιάσει οι συμβολαιογράφοι να ζητάνε στην τ.ε. να γράφω το ΚΗΔ που συνοδεύει την ΗΤΚ για την δικαιοπραξία). Να σταματήσουν και οι συμβολαιογράφοι να παίρνουν από την ειδικότητά μου ΗΤΚ, όπως και να σταματήσουν να παίρνουν τα τοπογραφικά του 2018, να μου κοκκινήσουν και τα αρχιτεκτονικά στο e-adeies και στα αυθαίρετα, και τότε οκ, δεν θα μπορώ να βγάζω ΗΤΚ. Απλά είναι τα πράματα. 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συναδελφοι βγαλτε κανονικα ΗΤΚ.....το ΤΕΕ, δλδη οι Πολ Μηχ(και λιγοι Αρχ) , βγαλαν μια ανακοινωση που αποφασισαν μονοι τους(για το μεροκαματο τους δλδη), οτι πρεπει να συμμετεχει και Πολ Μη ή Αρχ γιατι εκδιδεται Πιστοποιητικο Πληροτητας. Με λιγα λογια, σου βαζει νταβατζη σε δουλεια δικια σου.Ειναι καθαρα θεμα αμοιβων και μεροκαματων, και φυσικα σε οποιοδηποτε δικαστηριο δε προκειται να περασει αφου υπαρχει ΦΕΚ των επαγγελματικων δικαιωματων για τους διπλωματουχους το 2018. Ειναι ξεκαθαρο τι ρολο παιζει το ΤΕΕ, και τι εξυπηρετει.Εγω ως Διπλ. Ηλ Μηχ ΕΜΠ, σαφεστατα και θα βγαζω ΗΤΚ , γιατι δε ξερει τη πολεοδομικη νομοθεσια καλυτερα απο μενα κανενας Πολ Μηχ(απο που τεκμαιρεται κατι τετοιο?), και φυσικα εχω την επιστημονικη επαρκεια να ελεγξω μια κατοψη σε σχεση με τη πραγματικοτητα, οπως επισης και να κανω αρχιτεκτονικες κατοψεις και τομες(δισδιαστατες) για οποιαδηποτε αδειοδοτηση πλην Οικ. Αδειων. Εχει καταντησει γελοιο αυτο με τα επαγγελματικα δικαιωματα.Δε τιθεται θεμα νομου. Το ΤΕΕ εστελνε οδηγιες στις πολεοδομιες απο ποιους να δεχεται τι, και εκ των πραγματων καθοριζε τη πιτα του επαγγελματος με βαση τα συμφεροντα που εκπροσωπει.Απο την αλλη δε μπορει φυσικα να μη σε αφησει να εκδοσεις ΗΤΚ, ως μελος του ΤΕΕ και ως διπλωματουχο, γιατι το πληρωνεις και συ, και θα ηταν και παρανομο βασει επαγγελματικων δικαιωματων.Βγαζουμε, γινονται δεκτες και τερμα το παραμυθι. Μη το συζητατε αλλο,δεν εχει νοημα.

 

Συναδελφοι καντε τη δουλεια σας, και αφηστε στην ακρη τα αστεια ποιος θα υπογραφει και τι? Οποιος ειναι σε θεση να κανει μια δουλεια θα την υπογραφει, και οποιος δεν ειναι σε θεση, δε θα την υπογραφει (και μαλιστα οχι αλλωνων μελετες και δουλειες) Τερμα τα νταβατζιλικια......ειναι προτιμοτερο να λειτουργουμε συναδελφικα και ολοι οι μηχανικοι συλλογικα, παρα να κατακερματιζουμε το επαγγελμα δημιουργωντας αντιπαλοτητες λογω του μεροκαματου. Ειτε θα υπογραφει ο καθεενας την ειδικοτητα του(στην Ελλαδα δε γινεται αυτο), ητοι ο Πολ Μηχ στατικα ΜΟΝΟ, ο Αρχ αρχιτεκτονικα ΜΟΝΟ, ο Τοπογραφος τοπογραφικα ΜΟΝΟ κλπ......ή θα τα υπογραφουμε ολοι συμφωνα με τη δουλεια μας. Τα αλλα ειναι γελοιοτητες........

 

  • Like 3
  • Upvote 4
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Από ποιο επαγγελματικό δικαίωμα απορρέει το ότι εσυ ως μηχανολόγος  πραγματεύεσαι με γνώσεις ΝΟΚ, ΓΟΚ, πολεοδομικών κανονισμών, αρχιτεκτονικών μελετών, τοπογραφικών διαγραμμάτων και μπορείς όλα αυτά να τα κατανοήσεις και να πάρεις μάλιστα και την ευθύνη ενός ακινήτου για πάντα ότι αυτό είναι νόμιμο και μπορεί να μεταβιβαστεί; Μήπως νομίζεις ότι η ΗΤΚ είναι μια απλή διαδικασία καταγραφής στοιχείων; Αν ήταν τέτοια θα μπορούσε να την κάνει και ένας διοικητικός υπάλληλος ενδεχομένως και όχι μηχανικός κατάλληλης ειδικότητας.

Σε πρώτη φάση δεν σου δίνω αποβολή για το έντονο και προσβλητικό ύφος γραφής κατά των συναδέλφων άλλων ειδικοτήτων και απλώς λαμβάνεις προειδοποίηση με ποινή 2 βαθμών. Τα μάτια της συντονιστικής ομάδας θα είναι πάνω σου αν συνεχίσεις έτσι. Μιλημένα ξηγημένα.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όμως το ότι υπάρχει ζήτημα και μάλιστα τεράστιο ζήτημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανικών  στην Ελλάδα είναι δεδομένο.

Ειδικά δε όταν αυτό αφορά διοικητικές πράξεις Μηχανικών και όχι σύνταξη μελετών ή επιβλέψεων του επιστημονικού και γνωστικού επιπέδου σπουδών, συχνά πυκνά δημιουργεί τεράστιες και άδικες ανισότητες μεταξύ συναδέρφων .....  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Από ποιο επαγγελματικό δικαίωμα απορρέει το ότι εσυ ως μηχανολόγος  πραγματεύεσαι με γνώσεις ΝΟΚ, ΓΟΚ, πολεοδομικών κανονισμών, αρχιτεκτονικών μελετών, τοπογραφικών διαγραμμάτων και μπορείς όλα αυτά να τα κατανοήσεις και να πάρεις μάλιστα και την ευθύνη ενός ακινήτου για πάντα ότι αυτό είναι νόμιμο και μπορεί να μεταβιβαστεί; Μήπως νομίζεις ότι η ΗΤΚ είναι μια απλή διαδικασία καταγραφής στοιχείων; Αν ήταν τέτοια θα μπορούσε να την κάνει και ένας διοικητικός υπάλληλος ενδεχομένως και όχι μηχανικός κατάλληλης ειδικότητας.

Σε πρώτη φάση δεν σου δίνω αποβολή για το έντονο και προσβλητικό ύφος γραφής κατά των συναδέλφων άλλων ειδικοτήτων και απλώς λαμβάνεις προειδοποίηση με ποινή 2 βαθμών. Τα μάτια της συντονιστικής ομάδας θα είναι πάνω σου αν συνεχίσεις έτσι. Μιλημένα ξηγημένα.

Θα πρεπε να ντρεπεσαι καταρχην να λες τετοια λογια και σε συναδελφους σου, που γνωριζουμε επ ακριβως το προγραμμα σπουδων του καθενος και το τι ειναι.Στο δια ταυτα, απο που τεκμαιρεται οτι εσυ ως Πολιτικος μηχανικος κατανοεις καλυτερα απο εμενα Γοκ,Νοκ,4014,4178,4495,1337 κοκ..Ειναι δυνατον να λες εσυ σε εμενα(επαγγελματικα ως ειδικοτητες αναφερομαι στο εγω και στο εσυ) οτι δε μπορω να κατανοησω ΔΚ,Τοπογραφικο , και αν νομιζω οτι η ΗΤΚ ειναι απλη ηλεκτρονικη καταγραφη στοιχειων? Ξερω επ ακριβως τι ειναι , ολα τα αρθρα και τη κειμενη νομοθεσια, και θα πρεπε να ντρεπεσαι παρα πολυ επαναλαμβανω να μιλας ετσι σε συναδελφο....η γλωσσα που χρησιμοποιεις στους πελατες, δεν εχει θεση εδω. Τα ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ λοιπον του τυπου, κανε μελετες ΗΜ και τις υπογραφω εγω (ΠΜ) κανε Αρχιτεκτονικα και τα υπογραφω εγω(ΠΜ) τελειωσαν(επαναλαμβανω οτι επαγγελματικα ως ειδικοτητες αναφερομαι στο εγω και στο εσυ)....Ο καθεενας θα κριθει επι του πρακτεου το αν γνωριζει καλα τη δουλεια του και το τι ποιοτητας υπηρεσιες παραδιδει. Αυτο που κανεις, ειναι τελειως αντιδεοντολογικο,καθ οτι αποθαρρυνεις ειδκοτητες συναδελφικες να υπογραφουν δουλειες, το οποιο μεταφραζεται στο οτι προσπαθεις να αυξησεις τη πιτα(με συγκεκριμενη κατευθυνση). Το αν τη κανει ενας διοικητικος υπαλληλος , γενικα, δε καταλαβες οτι η πιτα στο επαγγελμα εχει αυξηθει σε τετοιο σημαντικο βαθμο επειδη εχουν διαλυσει ολες τις υπηρεσιες ( πολεοδομιες, τεχνικες υπηρεσιες Δημους κλπ) και τα εχουν αναθεσει ολα στους ιδιωτες στους οποιος εχει περασει και η ευθυνη? Διοικητικος υπαλληλος δε θα μπορουσε οντας μηχανικος να βγαλει ΗΤΚ? τι σχεση εχει αυτο?

Μα ακομα δε μπορω να το χωνεψω......το εννοουσες ως Πολ Μηχ(δε ξερω και απο που) ρωτωντας Ηλ Μηχ Μηχ ΕΜΠ αν μπορει να κατανοησει ΝΟΚ ΓΟΚ Πολεοδομικη νομοθεσια εν γενει? Παρεπιπτοντως ειμαι και Πολ Μηχ Τ.Ε. , στην οποια σχολη πηγα με κατατακτηριες,και ολα τα παραπανω τα λεω μετα πληρους λογου γνωσεως και με ιδιαιτερη βαρυτητα εχοντας περασει και απο τα δυο(Μαλιστα,εχοντας την εμπειρια το θεωρω γελοιο απλα και ως επιχειρημα το αν υπαρχει επιστημονικη επαρκεια και δυνατοτητα κατανοησης!!). Αλλα επιμενω και μιλαω ως Ηλ Μηχ Μηχ. Εγω μιλαω συναδελφικα, θεωρωντας ενιαιο το επαγγελμα των μηχανικων και ξεκινωντας απο τη βαση οτι τα συμφεροντα ειναι κοινα(πρεπει να υπαρχει αλληλουποστηριξη και οχι ανταγωνισμος), ενω εσυ εκει.....το παιρνεις συντεχνιακα και μονο. Αντι να θεσετε το θεμα των αμοιβων και σε ποιο επιπεδο εχουν φτασει,ωστε να συννενοηθουμε να υπαρχει μια κοινη βαση ωστε να μην απαξιωνεται το επαγγελμα και οι υπηρεσιες, εσυ εκει , λες και αν αμοιφθει η ΗΤΚ με 100ευρω και ειναι Πολ Μηχ θα παρασχει υπηρεσιες επιπεδου.

Τελοσπαντων.....οσον αφορα αυτα τα περι ποινων και οτι τα ματια ειναι ολα πανω μου, τα ακουω εκ του περισσου, και δε ξερω σε τι αποσκοπουν και τι νοημα εχουν.

Edited by dimopoulg
  • Like 3
  • Upvote 4
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 5:41 ΜΜ, aquar said:

Γιατί να μη βγάζω; Αφού δεν με κοκκινίζει. Στα απλά τουλάχιστον δεν νομίζω να είναι κάποιος που να μη ξέρει τι κάνει. Όταν θα μου πουν για πολυκατοικία θα τους παραπέμψω σε άλλη ειδικότητα.  Αμα ξεχάσω το Π.Ε.Α., ξέρει το σύστημα να βγάζει σφάλμα και να μπλοκάρει τη διαδικασία. Να το φτιάξουν, να το τεκμηριώσουν και νομικά, όχι με κουβέντες του καφενείου, να μπλοκάρουν και τις άλλες ειδικότητες που δεν έχουν επ.δικαιώματα να εισάγουν τοπογραφικα (γιατί έχουν πιάσει οι συμβολαιογράφοι να ζητάνε στην τ.ε. να γράφω το ΚΗΔ που συνοδεύει την ΗΤΚ για την δικαιοπραξία). Να σταματήσουν και οι συμβολαιογράφοι να παίρνουν από την ειδικότητά μου ΗΤΚ, όπως και να σταματήσουν να παίρνουν τα τοπογραφικά του 2018, να μου κοκκινήσουν και τα αρχιτεκτονικά στο e-adeies και στα αυθαίρετα, και τότε οκ, δεν θα μπορώ να βγάζω ΗΤΚ. Απλά είναι τα πράματα. 

Συναδελφε......συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!

  • Like 3
  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.