Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα για την σύνταξη ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου


Recommended Posts

On 16/1/2023 at 11:26 ΠΜ, mikegad said:

Συγνώμη αλλά ποια θεωρείς πως είναι η πιο σχετική ειδικότητα, για τον έλεγχο και τους υπολογισμούς του κελύφους; 
Για τα συστήματα συμφωνώ απολύτως.

Εγώ έχω περιπτώσεις που ήθελαν να μπουν στο εξοικονομώ, και όταν μετά την αυτοψία τους ενημέρωνα πως πρέπει να προηγηθεί τακτοποίηση καθώς υπήρχαν διαφοροποιήσεις σε σχέση με την άδεια (υπέρβαση δόμησης, άλλα ανοίγματα , κλπ), προχωρούσαν με μηχανικό άλλων ειδικοτήτων που τους έλεγαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Μετά χλευάζουν από πάνω και πετάνε σχόλια του τύπου "θες να μου φας λεφτά", "δεν ξέρεις την δουλειά" κλπ

Αν κάποια στιγμή ελεγχθούν και κληθούν να επιστρέψουν εντόκως τα χρήματα που έλαβαν από επιδοτούμενο πρόγραμμα, θα τους τα δώσει ο Η/Μ μηχανικός; 

Το ΠΕΑ (φαντάζομαι) ξέρεις ότι δεν είναι μόνο κέλυφος αλλά και Η/Μ. Ακόμα και το μικρό σπιτάκι, αυτό στο οποίο πολλοί Πολ./αρχιτ. κλπ ειδικότητες κάνουν ακόμα λάθος το κλιματιστικό, τον λέβητα, ξεχνάνε εξοπλισμό κλπ. Αλλά ποιος θα ασχοληθεί; Ποιος έχει ασχοληθεί;

Η μόνη ειδικότητα που μπορεί να αντιμετωπίσει το ΠΕΑ εξ ολοκλήρου είναι οι Η/Μ και κακώς δεν έγινε έτσι. 

Η ΗΤΚ είναι κάτι διαφορετικό, για μένα χρειάζεται και δικηγόρο αλλιώς μπορεί να τρέχει ο ιδιοκτήτης αργότερα. Αν είναι νόμιμο όλες οι ειδικότητες, είναι απλό, αν θέλει τακτοποίηση, πρώτα αυτό και μετά η ΗΤΚ.

 

10 λεπτά πριν, zazeng said:

Δε φαντάζεσαι....

Βοήθα με.

  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

48 λεπτά πριν, alej said:

Η μόνη ειδικότητα που μπορεί να αντιμετωπίσει το ΠΕΑ εξ ολοκλήρου είναι οι Η/Μ και κακώς δεν έγινε έτσι.

Of topic...

Συνάδελφε γι' αυτό και μόνο... +1!

Σιγά μην άφηναν το <<μηχανικό της Ελλάδος>>... εκτός πίτας! 😜

Γι' αυτό άλλωστε είναι τόσο αναλυτικές οι ΤΟΤΕΕ 1,2,3... (ειδικά η 1).

 

Δεν έχω τίποτα με τις άλλες καθόλα άξιες ειδικότητες μηχανικών, αλλά ορισμένα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους.

  • Like 3
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alej said:

Το ΠΕΑ (φαντάζομαι) ξέρεις ότι δεν είναι μόνο κέλυφος αλλά και Η/Μ.

 

On 16/1/2023 at 11:26 ΠΜ, mikegad said:

Για τα συστήματα συμφωνώ απολύτως.

Θα μπορούσες να διαβάσεις πρώτα αυτό που παρέθεσες και μετά να κάνεις την προσπάθεια να απαντήσεις

Η ορατότητα σου (φαντάζομαι) πρέπει να είναι επιλεκτική

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κουραστική η ιστορία με το ΠΕΑ. Δηλαδή μηχανολόγος να λέει "εσείς δεν πρέπει να κάνετε ΠΕΑ, μόνο εμείς" είναι απλά κουραστικό και ανούσιο. Απλά γελάω, είναι πολύ κλισέ.

Δέκα χρόνια τώρα με αυτές τις ιστορίες, κάποιοι απλά συνεχίζουν το ίδιο τροπάριο. Νομίζεται δηλαδή ότι κάνετε καμία επιστήμη "λύνοντας" ένα ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα 60μ2?

Και για την ΗΤ τα ίδια. Δεν είναι επιστήμη να δεις εάν έχει χτιστεί ένα δωμάτιο παραπάνω η όχι.

Για να λέμε όμως τα πράγματα με το όνομα τους, το πρόβλημα σε αυτές τις διαδικασίες είναι το κενό του νόμου, το κενό του συστήματος. Δηλαδή περιπτώσεις τις οποίες δεν έχει προβλέψει ο νόμος ή απλά το σύστημα δεν σου δίνει την δυνατότητα να τις ορίσεις. Εκεί υπάρχει πρόβλημα, αλλά για αυτό υπάρχουν οι αντίστοιχοι φορείς και οι έμπειροι μηχανικοί, να δώσουν οδηγίες.

Κοινώς, δεν υπάρχει ανάγκη να χρειάζεσαι υπογραφή δικηγόρου για να πας τουαλέτα. Ούτε ότι οι υδραυλικοί έχουν την κατεξοχήν αρμοδιότητα να φτιάχνουν τις βρύσες που τρέχουν.

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Apollon said:

Και για την ΗΤ τα ίδια. Δεν είναι επιστήμη να δεις εάν έχει χτιστεί ένα δωμάτιο παραπάνω η όχι.

Γλυκούλια....

Τεσπα, εγώ σας προειδοποίησα τι σας περιμένει, κάντε ότι νομίζετε, καλού κακου βρείτε κ ένα δικηγόρο να τον έχετε εύκαιρο.

 

  • Like 2
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, εμεις είμαστε τα γλυκούλια που χρειαζόμαστε προειδοποίησεις και εσύ ο μεγαλος.

Μου θυμίζεις ένα μεγάλοδικηγορο. Ελεγε ότι πάλι καλά που ήξερε καλά γαλλικά και ότι έκανε καλη δουλειά σε μια υπόθεση του.

ΖΑΜΕ ΚΟΡΩΠΙ

Ίδια φάση.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κογωπί είναι η σωστή προφορά.

Η πρόταση σου που παρέθεσα, δείχνει ότι αγνοείς (-τε) το αντικείμενο. Απλά.

Είναι να σαν να βλέπεις κάποιον να τρέχει να κουτουλήσει τον τοίχο φωνάζοντας "το'χω το'χω. Του το λες μια, του το λες δύο, ε μετά παίρνεις ποπκορν.

Αυτά από μένα, δεν περιγράφω άλλο.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Apollon said:

Δέκα χρόνια τώρα με αυτές τις ιστορίες, κάποιοι απλά συνεχίζουν το ίδιο τροπάριο. Νομίζεται δηλαδή ότι κάνετε καμία επιστήμη "λύνοντας" ένα ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα 60μ2?

Πάλι of topic...

Συνάδελφε @Apollonδεν ξέρω αν δραστηριοποιείσαι, σε μεγάλο αστικό κέντρο ή μικρή πόλη αλλά για να σε βάλω να κάνεις ενα ΠΕΑ για νοσοκομείο, φροντιστήριο ή μεγάλο εστιατόριο με <<παπάδες>> σε Η/Μ και έλα μετά να μου πιεις αν είναι επιστήμη ή όχι το ΠΕΑ και στα λέει ένας άσχετος απο ΠΕΑ.

 

Ειδικά εσείς οι τοπογράφοι (μην πω και για άλλες ειδικότητες και γίνω ακόμη περισσότερο κακός), μέχρι <<χθες>> δεν ξέρατε ποιος είναι ο καυστήρας και τι δουλειά κάνει στη θέρμανση... λίγο rispect δεν βλάπτει!

 

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zazeng said:

Κογωπί είναι η σωστή προφορά.

Το χιούμορ τερμάτισε.....

Τέλος πάντων, λάθος μου που παρενέβη. Ο καθένας έχει την αποψάρα του, και το δια ταύτα είναι να έχουμε από κοντά τους δικηγόρους μας, λες και είμαστε τίποτα εγκληματίες. Γράφει κάποιος μια πρόταση, και έρχονται οι "εισαγγελείς" να βγάλουν το συμπέρασμα εάν έχει γνώση του αντικειμένου ή εάν έχει το ιερό δικαίωμα να ασχοληθεί με το θέμα. Οι μεγάλοι σοφοί μόνο μιλάνε. Το θέμα θυμίζει το σκηνικό με τις υποκλοπές, όπου με "γνωμοδοτήσεις" στύλ Μπακογιάννη, Ντογιάκου κτλ, "προστατεύουν" τους υπαλλήλους να μην μιλήσουν γιατί μπορεί να φάνε 10χρόνια φυλακή. Κατά τα άλλα Δημοκρατία.

Τέλος για τον @dib και το σχόλιο με τους Τοπογράφους, που είναι κάπως προσωπικό, το μόνο που έχω να πω είναι ότι αξίζεις τα rispect μου που ζητάς. Δίνω τα rispect που ήξερες πριν από εμένα τι είναι ο καυστήρας, /clap. Άξιος. Δίνω το rispect που έβγαλες μία σχολή, όπως όλοι μας, καθώς είμαι σίγουρος ότι όταν τελείωσες ήξερες να κάνεις μελέτη μηχανολογικών "για νοσοκομείο, φροντιστήριο ή μεγάλο εστιατόριο με <<παπάδες>> σε Η/Μ " ακόμα και για διαστημικό σταθμό. Μόλις παρουσίασες την διπλωματική, ήρθε το άγιο φως και σε φώτισε. Μπράβο, άξιος και εις ανώτερα. Εμείς οι λοιποί της ντροπής ας κρατήσουμε το στόμα μας κλειστό. Εδώ μιλάνε μόνο οι μεγάλοι.

 

Edited by Apollon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.