Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα για την σύνταξη ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου


Recommended Posts

7 λεπτά πριν, tetris said:

πάτε φιρί-φιρί, να το κάνετε "παγκοσμιοποίηση"...

χμ.... όσο πάει αρχίζω να έχω την σκέψη να πάει στην χαλαρή ενότητα.... αν μη τι άλλο να μη γίνονται "ρόμπα" καταστάσεις και ευκαιρία να ξυπνήσουν τα αίματα.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάθισα και διάβασα όλη τη συζήτηση και ειδικά προς το τέλος. Ειρωνεία, ασέβεια, αυταρχισμός, νεύρα, εμπάθεια, ισχυρογνωμοσύνη, κι άλλα νεύρα κλπ κλπ. Δεν οδηγεί κάπου αυτό ρε παιδιά.

Επί της ουσίας. Ο νόμος είναι σαφής και το ΤΕΕ εντέλει επιτρέπει σε όλους με την προυπόθεση να έχουν έναν πολύ καλό φίλο "κατάλληλης ειδικότητας". Αυτό λέει ο νόμος και το ΤΕΕ μας αρέσει δε μας αρέσει. Και μέχρι εκεί επιτρέπεται να φτάνει η γνώμη μας. Ο καθένας, σαν μεγάλα παιδιά που είμαστε, παίρνει την ευθύνη του και προχωράει.  

Και μία παράκληση στους διαχειριστές αυτού του φόρουμ. Συνέλθετε, σεβαστείτε και μην είστε προσβλητικοί. Τους κανόνες συμμετοχής να τους εφαρμόζετε πρώτα στον εαυτό σας και με σκοπό την ανάπτυξη διαλόγου και απόψεων που θα μας βοηθήσουν ΟΛΟΥΣ, και όχι για να "τρομοκρατείται" απόψεις που είναι αντίθετες με τις δικές σας. Φιλικά.

ΥΓ.1 Δείξτε σεβασμό στον συνάδελφο (κάθε ειδικότητας)

ΥΓ.2 Το επίπεδο σε αθλητικά σάιτ είναι υψηλότερο.

  • Like 3
  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

σεβαστή και ορθή στην βάση της (κατά την γνώμη μου φυσικά) η άποψη σου στο κείμενο σου....

όμως σχετικά με τα ΥΓ έχω και εγώ 2 επισημάνσεις να κάνω

6 λεπτά πριν, smartos11 said:

.....

ΥΓ.1 Δείξτε σεβασμό στον συνάδελφο (κάθε ειδικότητας)

ΥΓ.2 Το επίπεδο σε αθλητικά σάιτ είναι υψηλότερο.

1.- υπάρχει η μέγιστη προσπάθεια σεβασμού σε όλες τις ειδικότητες. Υπάρχει όμως και μία "αντιπαλότητα" "μηχανικών" στην Ελλάδα που κρατάει χρόνια και αν δεν λυθεί με ορθό και τελικό τρόπο αυτή η αντιπαλότητα και η υποτίμηση της μιας ή της άλλης ειδικότητας (με το μέγιστο επιχείρημα δεν είναι δα και ΝΑΣΑ τα της άλλης ειδικότητας) θα συνεχίσει να έχει την τροφοδοσία της. Συνοπτικά όποτε ανοίγει ή πάει να ανοίξει ζήτημα με ειδικότητες γίνεται της παρδαλής αιξ και πάει στράφη οποιαδήποτε προσπάθεια συντονισμού. Οπότε όταν και όποτε συμβαίνει αυτό και σε ότι με αφορά την συγνώμη μου.

2.- Δεν το γνώριζα ότι τα οπαδικά αθλητικά σάιτ έχουν τόσο ανεβασμένο επίπεδο. Αν είναι να πάω εκεί για τις απορίες μου για τα κτίρια.... (χιούμορ ε .... 😜)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Didonis said:

σεβαστή και ορθή στην βάση της (κατά την γνώμη μου φυσικά) η άποψη σου στο κείμενο σου....

όμως σχετικά με τα ΥΓ έχω και εγώ 2 επισημάνσεις να κάνω

1.- υπάρχει η μέγιστη προσπάθεια σεβασμού σε όλες τις ειδικότητες. Υπάρχει όμως και μία "αντιπαλότητα" "μηχανικών" στην Ελλάδα που κρατάει χρόνια και αν δεν λυθεί με ορθό και τελικό τρόπο αυτή η αντιπαλότητα και η υποτίμηση της μιας ή της άλλης ειδικότητας (με το μέγιστο επιχείρημα δεν είναι δα και ΝΑΣΑ τα της άλλης ειδικότητας) θα συνεχίσει να έχει την τροφοδοσία της. Συνοπτικά όποτε ανοίγει ή πάει να ανοίξει ζήτημα με ειδικότητες γίνεται της παρδαλής αιξ και πάει στράφη οποιαδήποτε προσπάθεια συντονισμού. Οπότε όταν και όποτε συμβαίνει αυτό και σε ότι με αφορά την συγνώμη μου.

2.- Δεν το γνώριζα ότι τα οπαδικά αθλητικά σάιτ έχουν τόσο ανεβασμένο επίπεδο. Αν είναι να πάω εκεί για τις απορίες μου για τα κτίρια.... (χιούμορ ε .... 😜)

Δεν χρειάζεται συγνώμη, προς Θεού. Κι εγώ έχω εμπλακεί σε συζητήσεις με ένταση. Απλά δεν βοηθάει τον κλάδο, ο συγκεκριμένος τρόπος αντιπαράθεσης μεταξύ των ειδικοτήτων.

1. Το σέβεστε τους συναδέλφους αναφέρετε σε όλους συμπεριλαμβανομένης και της αφεντιάς μου. Η μεγαλύτερη ευθύνη στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, κατά τη γνώμη μου, είναι του ΤΕΕ. Έγινε μία σοβαρή προσπάθεια με το ΠΔ 99/2018, άσχετα με τα προβλήματά του, καθώς υπήρχε μία σχετικά συνολική λύση. Στο ΠΔ λοιπόν ξεκαθαρίζει πλήρως τι μελέτες μπορεί να υπογράψει κάθε ειδικότητα (όπου εκεί ως επί των πλείστων έχει αξία η επιστημονικότητα) και στις λοιπές διαδικασίες τους εμπλέκει λίγο πολύ όλους, καθώς είναι περισσότερο διεκπεραιωτικές. Σωστό ή λάθος, τέθηκε ένας μπούσουλας. Το πρόβλημα το επαναφέρει και πάλι το ΤΕΕ με τις γνωστές τακτικές του, πιεζόμενο προφανώς από κάπου. 

2. Χάριν υπερβολής ειπώθηκε. Αν και προχθές πέτυχα συζήτηση για το μπαλκόνι που κατέρρευσε....😁

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι ντροπή να συζητάμε σε ποιο επιστημονικό πεδίιο εμπίπτει η ΗΤΚ , ενώ ξεκάθαρα το ζήτημα είναι ζήτημα κατανομής της πίτας. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος(όλες οι ειδικότητες που έχουν δικαίωμα μελέτης επίβλεψης Ο.Α.....και φυσικά υπερβαίνει τις όποιες ανακοινώσεις του ΤΕΕ(δεν έχει νόημα να λέμε ξανά τα ίδια, τι είναι το Τεε και ποιοί αποφασίζουν και για ποιό λόγο...είναι αυτονόητα σε εμάς τους μηχανικούς).Από εκεί και πέρα βέβαια, το θέμα είναι οτι στη πράξη, αφου το ΤΕΕ μπορεί να στείλει την απόφαση του π.χ. στους Συμβολαιογράφους και να δέχονται από αυτους που θα του πει. Επί της ουσίας για να επανέλθω, είναι ντροπή να ισχυρίζεται κάποιος εδώ μέσα οτι ο Πολ Μηχ έχει επιστημονικές γνώσεις για ΗΤΚ ενώ οι Μηχ Μηχ Ηλ Μηχ κλπ δεν έχουν.Μεταξύ μας μιλάμε συναδελφοι.....συνέλθετε, το καταλαβαίνω να το λέτε σε πελάτες σας, σε κάποιον τρίτο - άσχετο, τον οποίο και θέλετε για πελάτη....όχι όμως μεταξύ μας.Οπότε ας κάνει ο καθέενας αυτό που νομίζει και σύμφωνα με αυτά που εχει μελετήσει και μελετάει...και αφήστε τις συμβουλές και τις υποδείξεις περί δικηγόρων κλπ.........

 

Παρατήρηση

Παρακαλώ βάζε τονισμό στο κείμενο σου.

Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες για να μη διαγραφεί.

πατάς τις 3 τελίτσες άνω δεξιά του κειμένου και επιλέγεις επεξεργασία.

Didonis

Edited by dimopoulg
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται δικηγόρος σε κάθε έκδοση ΗΤΚ. Όταν όμως δεν μπορείτε να βγάλετε άκρη με τις ιδιοκτησίες τότε καλύτερα να απευθυνθείτε σε δικηγόρο που γνωρίζει καλύτερα αυτά τα θέματα από το να κοπανάτε ότι να' ναι κι όπου βγει. Μετά θα είναι αργά. Για να το λέω κάτι θα ξέρω και πολλά θα έχω δει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν αντιλέγω και τα έχω δει πολλά προβλήματα με το πως ονοματίζουμε το ακίνητο στην "περιγραφή ακινήτου" αρχικά μέχρι και τι γράφουμε στην "τεχνική περιγραφή " εγώ ευτυχώς έχω μια καλή συμβολαιογράφο μαζί μου εδώ και αρκετά χρόνια και συνεργάζομαι με αυτήν. Με έχει ειδοποιήσει, διορθώσει, αλλάξει τεχνικές περιγραφές γιατί θέλουν και αυτοί ανάλογα με το πως τα ζητάει ο σύλλογος τους, το υποθηκοφυλακείο ώστε να προχωρήσει μια ΗΤ μπροστά και να μην γυρίσει πάλι πίσω, άρα έχω εγώ την νομική μου βοήθεια. Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θα πω και δεν θα ξαναμιλήσω....

Παράθεση

 

Άρθρο 53 
Ορισμοί 

4.   Εξουσιοδοτημένος μηχανικός : ο μηχανικός που ορίζεται από τους κυρίους του έργου και είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή της πολεοδομικής νομοθεσίας, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. 

 

Δεν υπάρχει ένας μόνο μηχανικός που είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή της πολεοδομικής νομοθεσίας

Αλλά μόνο συγκεκριμένες ειδικότητες είναι υπεύθυνες για δόμηση/κάλυψη/όγκο. Και τι εννοώ λέγοντας υπεύθυνοι? Υπεύθυνος είναι αυτός που έχει το δικαίωμα εκπόνησης των μελετών που αφορούν σε δόμηση/κάλυψη/όγκο.

Άρα σωστά υπάρχει η απαίτηση συμμετοχής στην ΗΤΚ μηχανικών που έχουν το δικαίωμα εκπόνησης αρχιτεκτονικών μελετών._

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/8/2022 at 8:39 ΠΜ, panosf said:

λίγο αργά το είδα, αλλά εννοείται ότι έχετε δικαίωμα , μπές στο σύστημα του ΤΕΕ και υπέβαλλε και  μόνο που σε δέχεται λέει κάτι , χωρίς φόβο !!

Σε ευχαριστώ πολύ, επίσης μήπως γνωρίζεις αν απόφοιτος του Τ.Ε.Ι Αθηνών _Έργων υποδομής μπορεί να εκδίδει άδεια μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.