Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


tzinis

Recommended Posts

Κώστα, για το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε χρειάζεται να πληρώνεις τα ασφάλιστρα. Κατά πόσο δουλεύεις και με ποιον τρόπο, είναι αδιάφορο.

 

Stelor, πότε ίσχυε αυτό που λες; Πληρώνεις από την ημέρα εγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απορία..Καλσπέρα καταρχήν σε όλους.

Η περίπτωση μου έχει ως εξής: Είμαι μηχανολόγος μηχανικός από ΤΕΙ. Το 2006 γραφτηκα στην ΕΕΤΕΜ και πριν ενα χρόνο στο ΤΕΕ όπου και μου έδωσαν Α.Μ. Από το 2008 πληρώνω στο ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πότε μπορώ να πάρω το εργοληπτικό και πότε μπορώ να μπω στο ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά

Εδωσα ΤΕΕ 13/10/09 και σημερα μου ήρθε επιστολή απο ΤΣΜΕΔΕ με αριθμό δύναμης κτλ. Λογικά θα πρέπει να παω να πληρώσω εισφορές..Είναι για όλο το εξάμηνο (καήκαμε είμαι και άνεργος)? Θα πρέπει να ζητήσω μεταφορά ενσήμων και διαγραφή απο ΙΚΑ η γίνεται αυτόματα? Αναμενεται και το επίδομα ανεργίας και σκέφτομαι να κάνω τον "κινεζο" μέχρι τελους του έτους (είμαι στον ΟΑΕΔ και μου είπαν οτι θα διαγραφώ αν πάω ΤΣΜΕΔΕ) λέτε να έχω πρόβλημα? Εν τέλη πότε πρέπει να ξεκινήσω επαφές με ΤΣΜΕΔΕ από την στιγμή που έχω το έγγραφο στα χέρια μου? Συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις από την ημέρα που έδωσες εξετάσεις στο ΤΕΕ, δηλαδή από 13/10 μέχρι τέλος του έτους (αν δεν σου έρθει χαρτί γι' αυτό το διάστημα πρέπει να τους το πεις γιατί μετά θα πληρώσεις τόκους) και μετά θα πληρώνεις κανονικά ανά εξάμηνο.

Πρέπει να πας από το ΤΣΜΕΔΕ για να βγάλεις βιβλιάριο και συνταγολόγιο. Από τη στιγμή που γράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ ο ΟΑΔΕΔ δεν σου χορηγεί κάρτα ανεργίας γιατί πληρώνεις εισφορές. Με το ΙΚΑ δεν ξέρω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ομοιως με τον ikaros13 εδωσα στις εξετασεις Οκτωβριου. Μου ηρθε η αδεια απο το ΤΕΕ πριν απο 20 μερες. Ομως απο το ΤΣΜΕΔΕ δεν ηρθε τιποτα. Πηρα τηλεφωνο στο Αγρινιο και μου ειπαν οτι θα μου ρθει καρτελα απο τα κεντρικα και να παρω εκει να ενημερωθω. Στα κεντρικα δυστυχως δεν απανταει κανενα τηλεφωνο (μονο τον προεδρο δεν πηρα).

Νοικιασα γραφειο πριν απο 1 εβδομαδα αλλα το ΤΣΜΕΔΕ ειναι αγνωστο ποτε θα ξυπνησει. Η εφορια δε μου κανει εναρξη χωρις χαρτι απο ΤΣΜΕΔΕ.

Μηπως μπορω να κανω εναρξη στην εφορια παρακαμπτωντας το ΤΣΜΕΔΕ;

 

Το γραφειο μου δε θα ειναι μονο μελετητικο. Θα αναλαμβανω και την κατασκευη. Μηπως γινεται να κανω εναρξη στην εφορια για την κατασκευη (ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις) που εχουν αλλο κωδικο, να βαλω ΤΕΒΕ και να ανοιξω νομιμα;

Μολις ερθει το ΤΣΜΕΔΕ κανω διακοπη απο ΤΕΒΕ και προσθετω στην εφορια και τους κωδικους των μελετων.

Δηλαδη ουσιαστικα να ανοιξω το γραφειο ως εγκαταστατης (καλυπτομαι απο την αδεια του ΤΕΕ) που απαιτει ΤΕΒΕ και να ειμαι ενταξει απο την εφορια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και μόλις πήρα την άδεια άσκησης επαγγέλματος απο ΤΕΕ.

Αν κατάλαβα σωστά από τα παραπάνω σχόλια για να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να μου έρθει κάποιο χαρτί από το ταμείο ή μπορώ να πάω και εγώ στο ταμείο και να κάνω εγγραφή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και μόλις πήρα την άδεια άσκησης επαγγέλματος απο ΤΕΕ.

Αν κατάλαβα σωστά από τα παραπάνω σχόλια για να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να μου έρθει κάποιο χαρτί από το ταμείο ή μπορώ να πάω και εγώ στο ταμείο και να κάνω εγγραφή;

 

Εγγραφη εκανες (κ δε το καταλαβες) τη μερα που εκανες αιτηση για να δωσεις εξετασεις στο ΤΕΕ.

Τωρα περιμενεις ραβασακια.

Στο ΤΣΜΕΔΕ πρεπει να πας, μολις σου ρθει το πρωτο χαρτι οτι οντως εγγραφτηκες κ πηρες αριθμο δυναμης, για να βγαλεις βιβλιαριο.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους, έχω το εξής θεματάκι με την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ:

 

Μου ήρθε το χαρτί εγγραφής στο ΤΕΕ και τώρα θεωρητικά περιμένω για να μου έρθει και αυτό του ΤΣΜΕΔΕ για να πληρώσω την εισφορά. Επειδή όμως το διάστημα που θα έρθει η ειδοποίηση από το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι σταθερό γίνεται να πάω εγώ νωρίτερα για να βγάλω βιβλιάριο?

Ο λόγος είναι ότι ήδη έχω πάει σε κάποιους γιατρούς για ένα πρόβλημα και έχω τρέχοντα έξοδα (έχουν περάσει 2 μήνες) και δεν θέλω να περάσει η 3μηνιαία προθεσμία για την καταβολή των αποδείξεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.