Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σήμερα ανοίγει η πλατφόρμα του Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» για την έκτακτη ενίσχυση 400 ευρώ σε αυτοαπασχολούμενους επιστήμονες


AsiM

Recommended Posts

έβγαλε κανείς άκρη αν τελικά όσοι έχουν καταθέσει κανονικά τριμηνιαίες φπα πρέπει να κάνουν και το ανα μήνα δήλωση εσόδων πρώτα στο my business ?support?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

(...) η απόφαση αναφέρει ότι την υποχρέωση αυτοί έχουν όσοι Ε.Ε δεν υποχρεούνται σε δήλωση ΦΠΑ ή απαλλάσσονται από ΦΠΑ.

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης ΦΠΑ ή απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ πρέπει να έχουν δηλωθεί τα ακαθάριστα έσοδα έτους 2020 διακριτά ανά μήνα, στην εφαρμογή «Τα Έσοδά μου» της πλατφόρμας myBusinessSupport της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ).

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

 

Έτσι πιστεύω και εγώ. Δεν απαιτείται. Αλλά το δοκίμασε κανείς? Κάποιος έγραψε ότι δεν σε αφήνει να γράψεις ανά μήνα? Δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δες προηγούμενες πιθανές εκδοχές για το πρόβλημα και αν μπορείς επαλήθευσε στο ποστ μου αν όντως είναι σωστός ο ιστότοπος για την αίτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αίτηση για την επιστρεπτέα 4. Δεν έκανα για την 5. Έτσι στο myBusinessSupport έχω συμπληρωμένους τους μήνες μέχρι και τον Οκτώβριο. Δεν μπόρεσα να συμπληρώσω τους μήνες Νοέμβριο - Δεκέμβριο. Έκανα αίτηση στο supportemployees.services.gov.gr στο '' Οικονομική ενίσχυση- Αποζημίωση ειδικού σκοπού για επιστήμονες-ελεύθερους επαγγελματίες '' και την πήρε κανονικά. Έχω υποβάλλει περιοδικές για όλο το 2020. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alexdam said:

Είχα κάνει αίτηση για την επιστρεπτέα 4. Δεν έκανα για την 5. Έτσι στο myBusinessSupport έχω συμπληρωμένους τους μήνες μέχρι και τον Οκτώβριο. Δεν μπόρεσα να συμπληρώσω τους μήνες Νοέμβριο - Δεκέμβριο. Έκανα αίτηση στο supportemployees.services.gov.gr στο '' Οικονομική ενίσχυση- Αποζημίωση ειδικού σκοπού για επιστήμονες-ελεύθερους επαγγελματίες '' και την πήρε κανονικά. Έχω υποβάλλει περιοδικές για όλο το 2020. 

Θεωρώ πως για την Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4, σύμφωνα με την παρ.2 της ΚΥΑ-ΓΔΟΥ 392/9-12-2020 (Β' 5449) (αντικατέστησε την παρ.8 Αρθ-6 της ΚΥΑ-ΓΔΟΥ 281/13-11-2020): «8. Για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2020, οι επιχειρήσεις, ανεξαρτήτως τύπου τηρούμενων βιβλίων, συμπληρώνουν τον κύκλο εργασιών ΦΠΑ ή τα ακαθάριστα έσοδα κάθε μήνα, κατά περίπτωση.», ίσως θα έπρεπε να έχεις συμπληρώσει τα έσοδα για Νοέμβριο και Δεκέμβριο.

Η παραπάνω παρ.8 πριν την αντικατάστασή της ανέφερε: «8. Για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2020, οι επιχειρήσεις, ανεξαρτήτως τύπου τηρούμενων βιβλίων, συμπληρώνουν τον κύκλο εργασιών ΦΠΑ ή τα ακαθάριστα έσοδα κάθε μήνα, κατά περίπτωση, από την τρίτη (3η) μέχρι τη δέκατη (10η) ημέρα του επόμενου μήνα.»

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, alexdam said:

Είχα κάνει αίτηση για την επιστρεπτέα 4. Δεν έκανα για την 5. Έτσι στο myBusinessSupport έχω συμπληρωμένους τους μήνες μέχρι και τον Οκτώβριο. Δεν μπόρεσα να συμπληρώσω τους μήνες Νοέμβριο - Δεκέμβριο. Έκανα αίτηση στο supportemployees.services.gov.gr στο '' Οικονομική ενίσχυση- Αποζημίωση ειδικού σκοπού για επιστήμονες-ελεύθερους επαγγελματίες '' και την πήρε κανονικά. Έχω υποβάλλει περιοδικές για όλο το 2020.

1. Μήπως την αίτηση την παίρνει πάντα?

2.Το οτι την πήρε σημαίνει κάτι δηλαδή?

3. Εγώ δεν έκανα για καμία επιστρεπτεα. Έχω καταθέσει 3μηνιαιες ΦΠΑ. Λογικά εμένα δεν θα με αφήσει να βάλω καθόλου ανά μήνα?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2021 at 3:22 ΜΜ, karvelas said:

Μπαίνω στο mybusiness support να δηλώσω τα έσοδα μου αλλά στην σελίδα δεν μου βγάζει κέρσορα να γράψω... Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα,  αν και ανήκω σε καθεστώς που απαλλάσσομαι από ΦΠΑ.

ούτε να κάνω τσεκ πως είμαι ο εκπρόσωπος της επιχείρησης ούτε να συμπληρώσω κύκλο εργασιών ΦΠΑ...

τόχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό?

αλλά στην πλατφόρμα για το 400 ρι με αφήνει να προχωρήσω... και την έκανα...

Άρθρο 6
Αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά
1. Στα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν ψευδή στοιχεία στην υπεύθυνη δήλωση - αίτηση χορήγησης της οικονομικής ενίσχυσης, επιβάλλονται οι κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 22 του
ν. 1599/1986.''
...που κολλάει το mybusiness support? 

Και σε μένα επιτρέπει να υποβάλλω την αίτηση αλλά δεν την έχω υποβάλλει, αν και δεν θα έπρεπε να έχω αυτή τη δυνατότητα, δεδομένου οτι η απόφαση λέει στο άρθρο 3 παργ. 2,  ''....Για τους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης ΦΠΑ ή απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ πρέπει να έχουν δηλωθεί τα ακαθάριστα έσοδα έτους 2020 διακριτά ανά μήνα, στην εφαρμογή «Τα Έσοδά μου»της πλατφόρμας myBusinessSupport της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ)....'', που όμως δεν μου δίνει τη δυνατότητα να συμπληρώσω Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2020! 

Οπότε θεωρώ οτι η αίτηση-Υ στο ΕΡΓΑΝΗ θα πάει άπατη.. θα έχω και πρόστιμο 😡

Α ρε *** Χατζηδάκη, από όπου πέρασες μόνο καμένη γη άφησες, σαν το προκάτοχο σου (τον άλλο *** τοn Βούρτση).

 

Το επιτρεπτό χρώμα γραμματοσειράς για τις δημοσιεύσεις μελών είναι το μαύρο ή το μπλε. Εξαιρούνται μόνο οι παρατηρήσεις της συντονιστικής ομάδας με κόκκινο χρώμα. Μην το αλλάξεις δεύτερη φορά.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.