Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σήμερα ανοίγει η πλατφόρμα του Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» για την έκτακτη ενίσχυση 400 ευρώ σε αυτοαπασχολούμενους επιστήμονες


AsiM

Recommended Posts

Δες προσεκτικά τα παραπάνω. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Γενικώς, αν δεν αιτήθηκες/δικαιούσουν 4η ή/και 5η επιστρεπτέα προκαταβολή, είναι οκ που δεν πέρασες τα έσοδα στο my business support.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είδα τα παραπάνω, απλά λαμβάνω διαφορετικές πληροφορίες από συναδέλφους και έχω αγχωθεί για την αίτηση. Ευχάριστω πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Εγω ειμαι νεος ελ. επαγγελματιας στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 2019 αλλα ειμαι στο αρθρο 39 παρ. 9. Το δικαιουμαι? Επισης δεν εχω οικογενειακο εισοδημα πανω απο 30000. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απο το site λογιστων:

!!!!!

Ύστερα από επικοινωνία με την ΑΑΔΕ με ενημέρωσαν ότι περιμένουν να
ανοίξει πάλι η εφαρμογή "Τα έσοδά μου", αλλά δεν έχουν ενημέρωση σχετικά
με το πότε θα ανοίξει, απ'ό,τι μου είπε η υπάλληλος, "προφανώς πριν τη λήξη της
προθεσμίας". Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι παραπάνω , ας ενημέρώσει.

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2021 at 9:48 ΠΜ, Pavlos33 said:

(...) η απόφαση αναφέρει ότι την υποχρέωση αυτοί έχουν όσοι Ε.Ε δεν υποχρεούνται σε δήλωση ΦΠΑ ή απαλλάσσονται από ΦΠΑ.

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης ΦΠΑ ή απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ πρέπει  να έχουν δηλωθεί τα ακαθάριστα έσοδα έτους 2020 διακριτά ανά μήνα, στην εφαρμογή «Τα Έσοδά μου» της πλατφόρμας myBusinessSupport της Ανεξάρτητης 
Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ).

Το παραθέτω ξανά για να μην γίνεται σύγχυση

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συμφωνείς και εσύ ότι όσοι έχουν καταθέσει 3μηνα ΦΠΑ (ακόμα και αν δεν αιτήθηκαν για καμία επιστρεπτεα) δεν μπαίνουν καθόλου να ασχοληθούν με έσοδα. Κάνουν κατευθείαν αίτηση

Link to comment
Share on other sites

Η λυτρωτική/ξεαγχωτική 😀απάντηση για τον @katrmp είναι η παρακάτω (κι ας μου πει αν κάνω λάθος 😊 !!!):

Ναι

57 minutes ago, katrmp said:

όσοι έχουν καταθέσει 3μηνα ΦΠΑ (ακόμα και αν δεν αιτήθηκαν για καμία επιστρεπτεα [1]) δεν μπαίνουν καθόλου να ασχοληθούν με έσοδα. Κάνουν κατευθείαν αίτηση

[1] ή ακόμη και αν αιτήθηκαν σε οποιαδήποτε επιστρεπτέα και απορρίφθηκε η αίτησή τους για όποιονδήποτε λόγο ή ακόμη και αν αιτήθηκαν σε οποιαδήποτε επιστρεπτέα και έλαβαν το ποσό της)

@katrmp, @Pavlos33 την καλησπέρα μου 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.