Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σήμερα ανοίγει η πλατφόρμα του Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» για την έκτακτη ενίσχυση 400 ευρώ σε αυτοαπασχολούμενους επιστήμονες


AsiM

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Η λυτρωτική/ξεαγχωτική 😀απάντηση για τον @katrmp 

@katrmp, @Pavlos33 την καλησπέρα μου 

Λυτρωτική!😀

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ έχω κάνει έναρξη μετά την 01-01-2017 αλλά δεν ήταν πρώτη έναρξη, αλλά επανέναρξη.

Το διακιούμαι άραγε το επίδομα? Από ό,τι διάβασα δεν έχει διευκρίνηση οτι πρέπει να είναι ΠΡΩΤΗ έναρξη μετά την 01-01-2017

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Engineer88 said:

Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ έχω κάνει έναρξη μετά την 01-01-2017 αλλά δεν ήταν πρώτη έναρξη, αλλά επανέναρξη.

Το δικαιούμαι άραγε το επίδομα? Από ό,τι διάβασα δεν έχει διευκρίνηση οτι πρέπει να είναι ΠΡΩΤΗ έναρξη μετά την 01-01-2017

Εννοείς ότι έκανες παύση κάποιων άλλων ΚΑΔ και ενεργοποίησες κάποιο κύριο ΚΑΔ μηχανικού το 2017;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pavlos33 said:

Εννοείς ότι έκανες παύση κάποιων άλλων ΚΑΔ και ενεργοποίησες κάποιο κύριο ΚΑΔ μηχανικού το 2017;

Καλημέρα, εκτός αυτού, έχω κάνει και επανέναρξη επαγγέλματος μετά την 01/01/2017. Είχα παλιότερα ανοιχτά βιβλία δηλαδή, τα έκλεισα και στις 14/09/2017 έκανα επανέναρξη. (Οι αλλαγές στους ΚΑΔ που έχω κάνει είναι άλλο πράγμα, το ξέρω, δεν το συσχετίζω με το επίδομα)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός η δική μου λογική λέει ότι θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι γράφει στα στοιχεία επιχείρησης του ταξινετ (προσωποποιημένη πληροφόρηση--->στοιχεία επιχείρησης). Ως ημερομηνία έναρξης αναφέρει την  14/9/2017;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pavlos33 said:

Χωρίς να είμαι ειδικός η δική μου λογική λέει ότι θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι γράφει στα στοιχεία επιχείρησης του ταξινετ (προσωποποιημένη πληροφόρηση--->στοιχεία επιχείρησης). Ως ημερομηνία έναρξης αναφέρει την  14/9/2017;

Ναι, ημερομηνία έναρξης επιχείρησης 14/09/2017 λέει στα στοιχεία επιχείρησης. Η πρώτη έναρξη δεν φαίνεται εκεί. Μόνο στο Ε3 πάνω δεξιά αναφέρει και την πρώτη έναρξη (7/1/2015)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε συνάδελφοι για να καταλάβω. Αν έχεις 5.000€ έσοδα από ελεύθερο και άλλα τόσα από μισθωτή, σύνολο 10.000€, δεν παίρνεις το επίδομα. Αν έχεις 5.000€ έσοδα από ελέυθερο και 20.000€ από ενοίκια, σύνολο 25.000€, το παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2021 at 11:12 ΜΜ, a.k.topo said:

Για τους επαγγελματίες που τηρούν απλογραφικά βιβλία, ο κύκλος εργασιών αναφοράς υπολογίζεται ως το άθροισμα του κύκλου εργασιών ΦΠΑ του δεύτερου, τρίτου και τέταρτου τριμήνου του 2019. Σε περίπτωση που ο κύκλος εργασιών ΦΠΑ ενός εκ των ανωτέρω τριμήνων δεν είναι θετικός, ως κύκλος εργασιών αναφοράς λογίζεται το σύνολο του κύκλου εργασιών ΦΠΑ για όλο το έτος 2019 πολλαπλασιαζόμενο επί δύο τρίτα (2/3).

 

Τι λαμβάνουν υπόψη, τα έσοδα (τζίρος) ή τα καθαρά κέρδη (έσοδα-έξοδα) ?

Τι σημαίνει "ο κύκλος εργασιών ΦΠΑ δεν είναι θετικός" ?

Δηλαδή πρέπει να έχουμε έσοδα (τζίρος) για το κάθε τρίμηνο ή θα πρέπει τα έσοδα να είναι μεγαλύτερα από τα έξοδα για το κάθε τρίμηνο?

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Paul_Mix said:

Τι λαμβάνουν υπόψη, τα έσοδα (τζίρος) ή τα καθαρά κέρδη (έσοδα-έξοδα) ?

Τον κωδικό 312 της δήλωσης ΦΠΑ όπως προκύπτει ανά μήνα, αθροιστικά στην χρονική περίοδο που αποζητά ο νομοθέτης.

1 hour ago, Paul_Mix said:

Τι σημαίνει "ο κύκλος εργασιών ΦΠΑ δεν είναι θετικός" ?

Σημαίνει ότι οι εκροές (δηλαδή ο κωδικός 312 της δήλωσης ΦΠΑ) στην εξεταζόμενη χρονική περίοδο, που επιζητά ο νομοθέτης, είναι μηδενικός (είναι μηδέν ευρώ, είναι 0,00€)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.