Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Yπολογισμός Εμβαδού


Recommended Posts

Καλησπέρα!Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι ''ελαφρό'' που να υπολογίζει πρόχειρα εμβαδο δίνοντας του μόνο μήκη πλευρών?

====================

1.Ποιές [ και πώς] ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο excell 2003 για να δέχεται και να υπολογίζει γωνίες ΣΕ ΜΟΙΡΕΣ [ τώρα είναι ρυθμισμένο ,default ,για ακτίνια!]

2.Μετράμε ένα χωράφι-οικόπεδο . Τι κάνουμε ; το σπάμε σε τρίγωνα και μετά υπολογίζουμε το εμβαδόν ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟ πχ. του Ηρωνα.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΕΜΒΑΔΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

1. α.Στο excel υπάρχει η συνάρτηση Degrees( radians ) που μετατρέπει τα ακτίνια σε μοίρες.

β. Το π στο excel είναι pi() οπότε μετατρέπεις με τύπο: μοίρες = ακρίνια * 180 / pi()

 

2. Επειδή επι το πλείστον τα τοπογραφικά δεν είναι εξαρτημένα σε κάποιο σύστημα και έχεις μόνο μήκη πλευρών. ΝΑΙ.

Αν έχει πίνακα με συντεταγμένες κορυφών εφαρμόζεις τύπους Simson ή Gauss

 

3. AutoCAD

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά

Ναι σε καταλαβαίνω αλλά θυμάσαι τα κομπουτεράκια [προγραμματιζόμενα και μή} της HP , TI κ.λ.π. που σου πέταγαν αμέσως εμβαδά και μοίρες ;

 

Και με την ευκαιρία πια η γνώμη σου για τα φορητά Leica disto , Bosch DLE50 ,150 ?

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα hp48G 15ετίας. Φανταστικό μηχανάκι.

Στο http://www.hpcalc.org/ θα βρείς ποικιλία προγραμμάτων (μέχρι και pac-man!), ομως εμβαδό ακανόνιστου σχήματος μόνο απο τα μήκη των περιμετρικών πλευρών δεν υπόλογίζει γιατί είναι αδύνατο να υπολογιστεί. Υπολογίζει όμως εμβαδά με συντεταγμένες κορυφών με τους τύπους Simson ή Gauss όπως προανέφερα.

 

Σκέψου ένα ορθογώνιο με πλευρές 10 Χ 5μ -> Ε= 50τμ

και ένα παραλληλόγραμμο με τα ίδια μήκη πλευρών όμως γωνία 30μοίρες. Ε= 10 χ 5 Χ ημ(30) = 25τμ

 

Και με την ευκαιρία πια η γνώμη σου για τα φορητά Leica disto , Bosch DLE50 ,150 ?

 

Όλα τα αποστασιόμετρο laser είναι αξιόπιστα, τα εμπιστεύομαι περισσότερο απο τη μετροταινία. Η μάρκα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, το βασικό είναι να έχεις σταθερό χέρι ή αλφάδι για να κρατάς οριζόντιο.

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση γτ εχω φορτωσει...

 

Εχω μια polyline στο autocad. Απο τις ιδιοτητες και την εντολη list βλεπω το εμβαδο.. Παιρνω τις συντεταγμενες και τις βαζω στο EXCEL... Με τον τυπου του simson υπολογιζω το εμβαδο...Ελα που δεν βγαινει το ιδιο...Εχω τσεκαρει και τις συντεταγμενες και τις στρογυλλοποιησεις και ολα..Ακομα με το τον απλο τυπο υπολογισμου του μηκους ευθυγραμμου τμηματος οι πλευρες "χανουν" λιγο....

 

Τι φταιει γτ δεν μπορω να καταλαβω...αυτο το κανω τοσα χρονια...τωρα το excel μου βγαζει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε explode και μάρκαρε όλα τα στοιχεία της για να βεβαιωθείς ότι επιλέγει μόνο lines και δε σου βγαζει all οπότε και έχεις και άλλα entities. Επιμένω γιατί το έχω συναντήσει και κάθε φορά ήταν "πρόβλημα" του autocad. Σωστά εμβαδά βγάζει μόνο σε σχήματα απαρτιζόμενα από lines.

Αν και με αυτό δε βγάλεις συμπέρασμα, επιβεβαίωσε ότι είναι κλειστή η polyline.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω..Αλλα το θεμα ειναι οτι το εμβαδο που μου βγαζει το autocad ειναι το σωστο...

 

Για την κλειστη polyline αρκει να τσεκαρω το yes στις ιδιοτητες??

Link to comment
Share on other sites

Για την κλειστη polyline αρκει να τσεκαρω το yes στις ιδιοτητες??

 

Ναι, αλλά θα σου την κλείσει όπως νομίζει το autocad. Αν δεν είναι πολύπλοκο το σχήμα καλύτερα με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.