Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίσκεψη ΤΣΜΕΔΕ με φυσική παρουσία;


youla

Recommended Posts

Γενικά μου απάντησαν γρήγορα (σε 1-2 ημέρες) μέσω email, απλώς για ενημέρωση βέβαια, δεν έχει γίνει η διασταύρωση. Αλλά για το θέμα της ασφαλιστικής ενημερότητας, ούτως ή άλλως καλυπτόμαστε από τη χθεσινή ανακοίνωση https://www.taxheaven.gr/news/53125/yp-ergasias-parateinetai-mexri-28-febroyarioy-2022-h-asfalistikh-ikanothta-gia-toys-asfalismenoys-toy-e-efka. Μου είπαν ότι θα φανεί μόλις λήξει η τρέχουσα. Δηλ από 1η Μαρτίου. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, youla said:

Γενικά μου απάντησαν γρήγορα (σε 1-2 ημέρες) μέσω email, απλώς για ενημέρωση βέβαια, δεν έχει γίνει η διασταύρωση. Αλλά για το θέμα της ασφαλιστικής ενημερότητας, ούτως ή άλλως καλυπτόμαστε από τη χθεσινή ανακοίνωση https://www.taxheaven.gr/news/53125/yp-ergasias-parateinetai-mexri-28-febroyarioy-2022-h-asfalistikh-ikanothta-gia-toys-asfalismenoys-toy-e-efka. Μου είπαν ότι θα φανεί μόλις λήξει η τρέχουσα. Δηλ από 1η Μαρτίου. Για να δούμε..

Καλησπέρα ! Σου είπαν να περιμένεις την εκκαθάριση δλδ?

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, christopografow said:

Καλησπέρα ! Σου είπαν να περιμένεις την εκκαθάριση δλδ?

Μου έγραψαν ακριβώς αυτό:

"Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας και βάσει του ηλεκτρονικού αιτήματος σας στο e-EFKA με αριθμό [...]/11-2-2021, σας επισυνάπτω τον Ατομικό Λογαριασμό Ασφάλισης που φαίνεστε μισθωτή με τον κωδικό 3111(μέλος Τεχνικού Επιμελητηρίου).

Θα στείλετε τη σύμβαση σας στο [email protected] Για το μήνυμα που σας εμφανίζεται στον ΕΦΚΑ, για τη διασταύρωση των στοιχείων από μισθωτή απασχόληση, θα γίνει ηλεκτρονικά από τον ΕΦΚΑ."

Εκκαθάριση εννοούν ή άλλη διασταύρωση, τι να πω.

Το email ήρθε από ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΣΑΛΙΚΟΓΛΟΥ <[email protected]> (η οποία βέβαια, αν κατάλαβα καλά, απλώς απάντησε στο ηλεκτρονικό μου αίτημα εξυπηρέτησης) και το έκανε κοινοποίηση στη Διεύθυνση Εισφορών, [email protected].

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, youla said:

Μου έγραψαν ακριβώς αυτό:

"Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας και βάσει του ηλεκτρονικού αιτήματος σας στο e-EFKA με αριθμό [...]/11-2-2021, σας επισυνάπτω τον Ατομικό Λογαριασμό Ασφάλισης που φαίνεστε μισθωτή με τον κωδικό 3111(μέλος Τεχνικού Επιμελητηρίου).

Θα στείλετε τη σύμβαση σας στο [email protected] Για το μήνυμα που σας εμφανίζεται στον ΕΦΚΑ, για τη διασταύρωση των στοιχείων από μισθωτή απασχόληση, θα γίνει ηλεκτρονικά από τον ΕΦΚΑ."

Εκκαθάριση εννοούν ή άλλη διασταύρωση, τι να πω.

Το email ήρθε από ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΣΑΛΙΚΟΓΛΟΥ <[email protected]> (η οποία βέβαια, αν κατάλαβα καλά, απλώς απάντησε στο ηλεκτρονικό μου αίτημα εξυπηρέτησης) και το έκανε κοινοποίηση στη Διεύθυνση Εισφορών, [email protected].

Ευχαριστώ για την απάντηση ! Εσυ που έστειλες αρχικά μαιλ?

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, christopografow said:

Ευχαριστώ για την απάντηση ! Εσυ που έστειλες αρχικά μαιλ?

Σε αυτό [email protected] που μου το πρότειναν εδώ στο φόρουμ.

Δεν μου απάντησαν απευθείας αλλά το κοινοποίησαν στη Διεύθυνση εισφορών [email protected].

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κάνει αίτηση για ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ Αθηνών αλλά δεν μπορώ να κλείσω συγκεκριμένη ώρα γιατί όλα τα διαθέσιμα ραντεβού δείχνει ότι είναι κλεισμένα κάθε μέρα που μπαίνω. Γνωρίζετε αν θα μου κλείσουν οι ίδιοι ραντεβού αυτόματα ή πρέπει να βρωεγώ κενή ώρα και να κάνω αίτηση. Εδώ και μία εβδομάδα πάντως ποτέ δεν υπάρχει ελεύθερο ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 11/2/2021 at 4:11 ΜΜ, youla said:

Είναι αυτό που είχα σημειώσει στην αρχική ανάρτηση, www.efka.gov.gr/rv 

Έβαλα "Άλλο θέμα εσόδων/ασφάλισης", επέλεξα μη μισθωτός, Κεντρικός τομέας Αττικής και εκεί εμφανίζονται δεκάδες επιλογές (ενώ πχ νότια είχα μόνο συγκεκριμένα πρώην ΙΚΑ σε Γλυφάδα - Καλλιθέα νομίζω). Κάπου χαμηλά στο μενού βγαίνουν και αυτά:


image.png

Σε ελάχιστα λεπτά από τότε που το έστειλα, έλαβα ειδοποίηση ότι "Τα στοιχεία που μας στείλατε βρίσκονται υπό έλεγχο και θα σας ενημερώσουμε για τη συνέχεια" ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω μήπως είναι αυτοματοποιημένη απάντηση, ελπίζω όχι (στις άλλες υπηρεσίες στις οποίες έχω απευθυνθεί μέσω αυτής της πλατφόρμας πάντα απαντούσαν άνθρωποι, αλλά όχι τόσο σύντομα βέβαια). 

Προσπαθώντας να κλείσω ραντεβού με το ΤΣΜΕΔΕ και ενώ τα είχα ξανακάνει πριν ένα έτος δεν βρίσκω τις αντίστοιχες επιλογές που περιγράφετε στο Post. 

Γνωρίζει κανείς εάν έχει αλλάξει κάτι και πως μπορεί κανείς να κλείσει ραντεβού με ΤΣΜΕΔΕ; 

Το ζήτημα αφορά την αλλαγή ασφαλιστικής κατηγορίας και συγκεκριμένα ότι δεν έχω την επιλογή κατηγορίας ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ( δεν εμφανίζεται πλέον ούτε στα ειδοποιητήρια που λαμβάνω).

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταργηθεί το ΤΣΜΕΔΕ ή εν πάσει περιπτώσει αυτός ο τομέας του ΕΦΚΑ που αφορούσε τους μηχανικούς και βρίσκεται υπό διαδικασία ενσωμάτωσης σε νέες διευθύνσεις του ΕΦΚΑ. Πάρε τηλ σε εκείνο το σύντομο τηλεφωνικό αριθμό που υπάρχει, μήπως και καταφέρεις να λύσεις το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, ραντεβού κλείνουμε μέσω της σελίδας: https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-elektroniko-aitema-exypereteses-kleisimo-ranteboy

Το θέμα είναι (& αν δεν συμβαίνει μόνο σε εμένα, νομίζω είναι σοβαρό) πως πλέον δε μου εμφανίζει ως επιλογή το υποκατάστημα ΕΦΚΑ επί της Παλαιών Πατρών Γερμανού 3-5, Αθήνα, ΤΚ: 10561.

Γενικά, σημεία εξυπηρέτησης Μηχανικών όπως αναφέρονται στον ΕΦΚΑ, εδώ:

https://www.efka.gov.gr/el/semeia-exypereteses-mechanikon

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Αντώνη - χρόνια πολλά με την ευκαιρία - δεν ισχύουν πλέον αυτά που αναφέρεις. Βλέπε την προηγούμενή μου ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.