Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίσκεψη ΤΣΜΕΔΕ με φυσική παρουσία;


youla

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή δύναμη,

Ξέρετε αραγε τι ισχύει αν θέλεις πληροφορίες κλπ από ΤΣΜΕΔΕ; Υπάρχει δυνατότητα προσέλευσης ή άλλο; Μου είπαν ότι μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά ραντεβού (με φυσική παρουσία, αν δεν επιλυθεί ηλεκτρονικά) από τη σελίδα του ΕΦΚΑ www.efka.gov.gr/rv (όπου λέει να επιλέξεις αν είσαι μισθωτός / μη μισθωτός / αυτοαπασχολούμενος, δεν γνωρίζω σε τι διαφέρουν τα τελευταία δύο). Όμως όλες οι επιλογές, αν δεν κάνω λάθος, κατευθύνουν σε παραρτήματα του πρώην ΙΚΑ, πχ μου βγάζει Γλυφάδα, Ηλιούπολη, Καλλιθέα αλλά όχι το κεντρικό του ΤΣΜΕΔΕ.

Μέσα σε μισή ώρα μου είχαν απαντήσει από τον τοπικό ΕΦΚΑ αλλά τελικά πρέπει να απευθυνθώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Αξίζει να πάω ή δεν δέχονται και τζάμπα ο κόπος; Υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας (σαν τα ηλεκτρονικά αιτήματα ΕΦΚΑ) εν μέσω Κόβιντ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

θα κλείσεις ραντεβού στην σελίδα του εφκα που αναφέρεις στο Διεύθυνση Εισφορών των Τομέων Μηχανικών και ΕΔΕ με Έδρα την Αθήνα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2021 at 11:17 ΠΜ, Nik_K said:

@youla

Καλημέρα

Δοκίμασε να στείλεις email εδώ: [email protected]

Είναι επιβεβαιωμένο πως απαντούν σχετικά γρήγορα.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pavlos romios said:

θα κλείσεις ραντεβού στην σελίδα του εφκα που αναφέρεις στο Διεύθυνση Εισφορών των Τομέων Μηχανικών και ΕΔΕ με Έδρα την Αθήνα

Δεν μου έβγαινε αυτη η επιλογή. Ίσως επειδή μένω Νότια και από κεκτημένη ταχύτητα επέλεξα ΕΦΚΑ νοτίου τομέα Αττικής ή κάτι τέτοιο. Θα το ξαναδώ, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pavlos romios said:

θα κλείσεις ραντεβού στην σελίδα του εφκα που αναφέρεις στο Διεύθυνση Εισφορών των Τομέων Μηχανικών και ΕΔΕ με Έδρα την Αθήνα

Προφανώς έπρεπε να επιλέξω Κεντρικό Τομέα Αθηνών! Τώρα είδα την επιλογή που αναφέρεις. Τώρα είμαι μεταξύ της πρώτης και τρίτης επιλογής. Μάλλον θα στείλω παρόμοιο αίτημα και στους δύο και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πολύ!
  

image.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2021 at 11:57 AM, pavlos romios said:

θα κλείσεις ραντεβού στην σελίδα του εφκα που αναφέρεις στο Διεύθυνση Εισφορών των Τομέων Μηχανικών και ΕΔΕ με Έδρα την Αθήνα

μήπως μπορείς να ανεβάσεις το link για να μας διευκολύνεις;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Tasos P said:

μήπως μπορείς να ανεβάσεις το link για να μας διευκολύνεις;;

ευχαριστώ

Είναι αυτό που είχα σημειώσει στην αρχική ανάρτηση, www.efka.gov.gr/rv 

Έβαλα "Άλλο θέμα εσόδων/ασφάλισης", επέλεξα μη μισθωτός, Κεντρικός τομέας Αττικής και εκεί εμφανίζονται δεκάδες επιλογές (ενώ πχ νότια είχα μόνο συγκεκριμένα πρώην ΙΚΑ σε Γλυφάδα - Καλλιθέα νομίζω). Κάπου χαμηλά στο μενού βγαίνουν και αυτά:


image.png

Σε ελάχιστα λεπτά από τότε που το έστειλα, έλαβα ειδοποίηση ότι "Τα στοιχεία που μας στείλατε βρίσκονται υπό έλεγχο και θα σας ενημερώσουμε για τη συνέχεια" ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω μήπως είναι αυτοματοποιημένη απάντηση, ελπίζω όχι (στις άλλες υπηρεσίες στις οποίες έχω απευθυνθεί μέσω αυτής της πλατφόρμας πάντα απαντούσαν άνθρωποι, αλλά όχι τόσο σύντομα βέβαια). 

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι αυτοματοποιημένη απάντηση,

 

τελικά επιλέγεις,

Μη Μισθωτός/Άλλο Θέμα/ΚΤ Αθηνών - Αττικής

και στο τελευταίο "drop-down" βγαίνουν 3 επιλογές που μας αφορούν για το πρώην ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνήθως η επίλυση λίγο πιο "πολύπλοκων" (για αυτούς) θεμάτων παίρνει πολύ χρόνο να δρομολογηθεί. Εγώ π.χ. είχα κάνει ηλεκτρονικό αίτημα σε αυτή τη φόρμα του e-ΕΦΚΑ τον περασμένο Νοέμβριο για να μου υπολογίσουν τι οφειλόμενο ποσό απομένει στο διακανονισμό μου ώστε να εκδοθεί ειδοποιητήριο για να τον εξοφλήσω ολοσχερώς και με κάλεσαν τηλεφωνικά ...10/2/2021 (2,5 μήνες μετά). Μου το έστειλαν βέβαια άμεσα, εκείνη τη μέρα το ειδοποιητήριο με email, αλλά παρέμενε θέμα με επιστροφή ενός ποσού που μου χρωστάνε και ασφαλώς επειδή μιλάμε για το "πρώην" ΤΣΜΕΔΕ ο συμψηφισμός είναι αδύνατος. Επειδή λοιπόν ήθελα -έπρεπε- ...διακαώς να δω τις φάτσες τους (ειδικά του "λατρεμένου" Πέππα) και να κάνω αίτηση για την επιστροφή, η λύση ήταν υποβολή νέου αιτήματος για λήψη ασφαλιστικής ενημερότητας. Είναι από τις ελάχιστες κατηγορίες αιτημάτων που όταν επιλεγεί ανοίγει πίνακας με διαθέσιμες ημέρες και ώρες για ραντεβού ώστε να μπορέσετε να πάτε από εκεί (Π.Π. Γερμανού) να έχετε υπόψη σας. Χωρίς τέτοιο ραντεβού δεν μπαίνεις πλέον μέσα στο κτίριο. Attica Bank είναι πλέον το ισόγειο με κάποια γραφείς της διευθύνσεων εισφορών και ασφάλισης να έχουν απομείνει στον ημιώροφο και τον 1ο.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.