Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίσκεψη ΤΣΜΕΔΕ με φυσική παρουσία;


youla

Recommended Posts

12 hours ago, nikmmech said:

Πάρε τηλ σε εκείνο το σύντομο τηλεφωνικό αριθμό που υπάρχει, μήπως και καταφέρεις να λύσεις το θέμα σου

Συναδελφοι, η εμπειρια μου έως τώρα με το 1555, έδειξε ότι είναι απλά για τα μάτια του κόσμου. Ουσιαστικά, λειτουργεί σαν κανάλι διαβίβασης, με άγνωστο χρόνο διεκπεραίωσης του οποίου αιτήματος. 

Α) ως ασφαλιστικά ενήμερος, μου είχαν βάλει ημερομηνία λήξεως της ασφαλιστικής μου ενημερότητας (εννοώ τη διάρκεια, όχι τη βεβαίωση) κάτι τύπου μέχρι το τέλος του μήνα. Έκανα αίτημα για ανανέωση και δεν έγινε απολύτως τίποτα. Έληξε για κάποιες ημέρες και μετά ανανεώθηκε (είχα προνοήσει περίπου έναν μήνα πριν, να τους ενοχλησω). 

Β) Ζητώντας βεβαίωση χρόνου ασφάλισης τόσο μέσω της πλατφόρμας efka.gov.gr όσο και τηλεφωνικά, υποτίθεται ότι διαβιβασαν το αίτημα στα κεντρικά (πάλι, ως ασφαλιστικά ενήμερος - πληρωμή μέχρι και τον Νοέμβριο του 2021 / πρόσφατο δηλαδή, αυτό). Μια από τα ίδια. Ακόμα περιμένω. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, nikmmech said:

Συνάδελφε Αντώνη - χρόνια πολλά με την ευκαιρία - δεν ισχύουν πλέον αυτά που αναφέρεις. Βλέπε την προηγούμενή μου ανάρτηση.

Σε ευχαριστώ για της ευχές.

Δεν το είχα κατά νου, δεδομένου πως είχα κλείσει ραντεβού αρχές Δεκεμβρίου, είχα πάει & είχα εξυπηρετηθεί κανονικά.

Ελπιζω μόνο να μην ψάχνουμε σε 20-30 χρόνια να συμπληρώσουμε ένσημα, προσωπικά η μισή εργασιακή μου ζωή είναι (ήταν;) εκεί μέσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ! Ποιός είναι ο τρόπος για να κλείσω ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ ; Δίνεται η επιλογή του ΤΣΜΕΔΕ μέσω του site ; Παρότι είδα τις προηγούμενες συζητήσεις δε μπορώ να βρω την επιλογή για ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, christopografow said:

Καλησπέρα ! Ποιός είναι ο τρόπος για να κλείσω ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ ; Δίνεται η επιλογή του ΤΣΜΕΔΕ μέσω του site ; Παρότι είδα τις προηγούμενες συζητήσεις δε μπορώ να βρω την επιλογή για ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ.

Συνάδελφε δεν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ πλέον, απορροφήθηκαν απο τον ΕΦΚΑ. Κλείνεις ραντεβού με τον αρμόδιο ΕΦΚΑ σου πλέον (με βάση την επαγγελματική σου έδρα, ή τη διεύθυνση κατοικίας ως μισθωτός).

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, acomaedo said:

Συνάδελφε δεν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ πλέον, απορροφήθηκαν απο τον ΕΦΚΑ. Κλείνεις ραντεβού με τον αρμόδιο ΕΦΚΑ σου πλέον (με βάση την επαγγελματική σου έδρα, ή τη διεύθυνση κατοικίας ως μισθωτός).

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Σκεψου οτι και στον τοπικό ΕΦΚΑ μου ειπαν να επισκεφτώ το ΤΣΜΕΔΕ. Υποθέτω οτι εννοούν τα κεντρικά στην Κλαυθμώνος . Είδα οτι συνάδελφος πριν ένα χρόνο είχε κλείσει ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ βρίσκοντας το στη φόρμα που κλείνει  ραντεβού σαν Διεύθυνση Εισφορών των Τομέων Μηχανικών και ΕΔΕ με Έδρα την Αθήνα . Έχει αλλάξει κάτι από τότε;

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, christopografow said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Σκεψου οτι και στον τοπικό ΕΦΚΑ μου ειπαν να επισκεφτώ το ΤΣΜΕΔΕ. Υποθέτω οτι εννοούν τα κεντρικά στην Κλαυθμώνος . Είδα οτι συνάδελφος πριν ένα χρόνο είχε κλείσει ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ βρίσκοντας το στη φόρμα που κλείνει  ραντεβού σαν Διεύθυνση Εισφορών των Τομέων Μηχανικών και ΕΔΕ με Έδρα την Αθήνα . Έχει αλλάξει κάτι από τότε;

Δοκίμασε το αν και από μέσα Ιανουαρίου όλες οι υπηρεσίες του ΤΣΜΕΔΕ απορροφήθηκαν από τον ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν υπάρχει πλέον ΤΣΜΕΔΕ...., για οτιδήποτε σχετικό με ασφάλιση, σύνταξη, ιατροφαρμακευτικά ψάξτε σε ΕΦΚΑ.

Ραντεβού προσωπικό δύσκολο βέβαια, λόγω και του covid.... ( ήταν στραβό το κλήμα....) 

Υ.Γ. Μη το μπλέκετε με το ΤΜΕΔΕ που δεν έχει καμμία σχέση με ασφάλιση μηχανικών αλλά μόνο με εγγυητικές επιστολές κλπ

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ότι και να σου πουν , πλέον σε στέλνουν στα τοπικά υποκαταστήματα του e-ΕΦΚΑ (που εξυπηρετούν και τα πρώην ταμεία του ΟΑΕΕ). Επομένως ότι και να λένε εκεί, είναι υποχρεωμένοι  να σε εξυπηρετήσουν.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ξέρετε που έχει εξαφανιστεί η επιλογή  Περ. Δ/νση Συντάξεων και Ασφάλισης του Τομέα Μηχανικών και ΕΔΕ με Έδρα την Αθήνα από την υπηρεσία ηλεκτρονικού ραντεβού του e-ΕΦΚΑ για να κλείσεις με το υποκατάστημα του ΕΦΚΑ το πρώην ΤΣΜΕΔΕ; Προσπαθώ να κλείσω και δεν υπάρχει. Το Νοέμβρη υπήρχε κανονικά η επιλογή. Σημειωτέον η ενοποίηση των ταμείων ισχύει μόνο στα χαρτιά. Είχα πάει τότε σε παράρτημα του ΕΦΚΑ της γειτονίας και δεν με εξυπηρέτησαν δεν έχουν όλα τα στοιχεία μας και τελικά πήγα στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ και έκανα τη δουλειά μου. Έχει εξυπηρετηθεί κανείς για σημαντικό ζήτημα μηχανικού απ τα πρώην ΙΚΑ νυν Εφκα;

Edited by tzav
Link to comment
Share on other sites

Όχι από εμένα, κανένα τοπικό κατάστημα ΕΦΚΑ δε με εξυπηρετεί. Δηλώνουν αναρμόδια και με σπρώχνουν στο τέως ΤΣΜΕΔΕ Κλαυθμώνος, στο οποίο δεν μπορούμε πλέον να κλείσουμε ηλεκτρονικά ραντεβού και το οποίο σε τηλεφωνική επικοινωνία που κατά τύχη είχα, δηλώνει επίσης αναρμόδιο.

Είναι να μη σου τύχει σημαντικό θέμα, είτε είσαι εν ενέργεια, είτε εν δυνάμει ή νυν συνταξιούχος. Τραγική κατάσταση. Απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.