Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επίσκεψη ΤΣΜΕΔΕ με φυσική παρουσία;


youla

Recommended Posts

1 ώρα πριν, AntonisHLMHX said:

Όχι από εμένα, κανένα τοπικό κατάστημα ΕΦΚΑ δε με εξυπηρετεί. Δηλώνουν αναρμόδια και με σπρώχνουν στο τέως ΤΣΜΕΔΕ Κλαυθμώνος, στο οποίο δεν μπορούμε πλέον να κλείσουμε ηλεκτρονικά ραντεβού και το οποίο σε τηλεφωνική επικοινωνία που κατά τύχη είχα, δηλώνει επίσης αναρμόδιο.

Είναι να μη σου τύχει σημαντικό θέμα, είτε είσαι εν ενέργεια, είτε εν δυνάμει ή νυν συνταξιούχος. Τραγική κατάσταση. Απολύτως.

Απλά η γυναίκα μου έμμεσο μέλος από μένα εδώ και μια δεκαετία, ξαφνικά φαίνεται στον εφκα ανασφάλιστη σημαντικό; Υποψιάζομαι μήπως επειδή έληξε το διαβατήριο της.. Πήρα τηλ και στο τετραψήφιο του ΕΦΚΑ και τους είπα ότι δεν μπορώ να κλείσω στο δικό μας υποκατάστημα και μου παν το ποίημα να πάμε στο τοπικό ότι έχουν ενοποιηθεί...Μήπως μπορείς να μου πεις ποια ειναι τα τηλ και σε ποιο απάντησαν;

Edited by tzav
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, gelastos said:

Το έχω δοκιμάσει ήδη μου βγάζει το μήνυμα: Δεν υπάρχει ταυτοποίηση συζύγου βάσει των στοιχείων που καταχωρήσατε.
    Δεν υπάρχει ταυτοποίηση μεταξύ ΕΦΚΑ και ΗΔΙΚΑ. Ελέγξτε εάν τα προσωπικά στοιχεία του έμμεσα ασφαλισμένου που είναι καταχωρημένα στον ΕΦΚΑ και στον ΑΜΚΑ είναι ταυτόσημα.

Δεν λέει ποια στοιχεία δεν ειναι ταυτόσημα..απ τα σαιτ εφκα και αμκα δεν βλέπω διαφορετικά στοιχεία πάντως..Μια ενημέρωση των στοιχείων στον εφκα θα βοηθήσει το θέμα ειναι να με εξυπηρετήσουν..

Edited by tzav
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, gelastos said:

Στα ατομικα στοιχεια φαίνεται η σύζυγος και τα στοιχεία της;

 

Φαίνεται αλλά λείπουν κάποια στοιχεία: ημερομηνία γέννησης και ονο/πωνυμο πατρος και λέει οτι δεν έχει ενεργή ασφαλιστική ικανότητα. Μόνο διαβατήριο έβγαλε καινούργιο αλλά δεν το έχουμε δηλώσει σε καμιά δημόσια υπηρεσία για να κάνει conflict.

Edited by tzav
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα tzav, 

η ασφαλιστική ικανότητα έμμεσου μέλους ανανεώνεται σύμφωνα με το παραπάνω link. Επειδή στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει ταυτοποίηση, υποθέτω πως πιθανά να πρέπει να τους προσκομίσεις κάτι: πχ το εκκαθαριστικό της προηγούμενης χρονιάς. 

Οπότε προτείνω να κάνεις ένα αίτημα μέσω της εφαρμογής ηλεκτρονικό ραντεβού του ΕΦΚΑ προς το κατάστημα ΕΦΚΑ που υπάγεσαι. (δες στο https://www.efka.gov.gr/mathepouanikeis.php). 

Στο μήνυμα εξυπηρέτησης, γράφεις αναλυτικά το πρόβλημά σου και θα πρότεινα να γράψεις ότι ανήκεις στο ΕΦΚΑ (πρώην ΕΤΑΑ/κλάδος κύριας ασφάλισης/ ΤΣΜΕΔΕ). Γράψε ακόμη πως θα τους προσκομίσεις με e-mail ότι χρειάζεται. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, agianiou said:

Καλημέρα tzav, 

η ασφαλιστική ικανότητα έμμεσου μέλους ανανεώνεται σύμφωνα με το παραπάνω link. Επειδή στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει ταυτοποίηση, υποθέτω πως πιθανά να πρέπει να τους προσκομίσεις κάτι: πχ το εκκαθαριστικό της προηγούμενης χρονιάς. 

Οπότε προτείνω να κάνεις ένα αίτημα μέσω της εφαρμογής ηλεκτρονικό ραντεβού του ΕΦΚΑ προς το κατάστημα ΕΦΚΑ που υπάγεσαι. (δες στο https://www.efka.gov.gr/mathepouanikeis.php). 

Στο μήνυμα εξυπηρέτησης, γράφεις αναλυτικά το πρόβλημά σου και θα πρότεινα να γράψεις ότι ανήκεις στο ΕΦΚΑ (πρώην ΕΤΑΑ/κλάδος κύριας ασφάλισης/ ΤΣΜΕΔΕ). Γράψε ακόμη πως θα τους προσκομίσεις με e-mail ότι χρειάζεται.

 

 

 

 

Θενκς έχω κλείσει ήδη ραντεβού στον ΕΦΚΑ της γειτονιάς μου θα τους πάω ότι χαρτιά έχω αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα με εξυπηρετήσουν... Παράλληλα προσπαθώ μήπως βρω άκρη με την Κλαυθμώνος..

Edited by tzav
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα τελικά με εξυπηρέτησαν στον ΕΦΚΑ της γειτονιάς και φαίνεται η γυναίκα ασφαλισμένη. Αλλά σαλάτα τα καναν. Εγώ στον εοππυ στο φάκελο ασφάλισης υγείας φαίνομαι ότι είμαι και σε ΕΤΑΑ και σε ΙΚΑ και η γυναίκα ως έμμεσο μέλος ΙΚΑ με νέο ΑΜ ενώ παλιά ήταν ΕΤΑΑ έμμεσο. Και τα παιδιά φαίνονται ΕΤΑΑ έμμεσο. Μισθωτός είμαι. Από ότι ξέρω μόνο για ασθένεια δίνουμε εισφορές ΙΚΑ. Είναι κανείς μισθωτός μηχανικός στο φάκελο υγείας στην πρώτη σελίδα εκεί που λέει ασφαλιστική ικανότητα σας γράφει και ΙΚΑ; 

https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/secure/index.xhtml

 

Στιγμιότυπο οθόνης (380).jpg

Edited by tzav
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται ότι εμφανίζεται και στο ΑΤΛΑΣ. Και εμένα (μισθωτός) εμφανίζοταν μέχρι πριν λίγα χρόνια και ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ. Κάποια στιγμή εμφανιζόταν 2 φορές το ΙΚΑ 1 το ΤΣΜΕΔΕ στον ίδιο πίνακα. Αυτή τη στιγμή μόνο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν νομίζω οτι αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα, νομίζω ακολουθεί την όλη "χαλαρότητα" του ΑΤΛΑΣ....

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Alex259 said:

Εμφανίζεται ότι εμφανίζεται και στο ΑΤΛΑΣ. Και εμένα (μισθωτός) εμφανίζοταν μέχρι πριν λίγα χρόνια και ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ. Κάποια στιγμή εμφανιζόταν 2 φορές το ΙΚΑ 1 το ΤΣΜΕΔΕ στον ίδιο πίνακα. Αυτή τη στιγμή μόνο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν νομίζω οτι αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα, νομίζω ακολουθεί την όλη "χαλαρότητα" του ΑΤΛΑΣ....

Ναι αλλά τη γυναίκα την εμφανίζει στον εοππυ μόνο ΙΚΑ όχι ΕΤΑΑ αυτό δεν θέλει διόρθωση εφόσον δεν δίνω εισφορές ΙΚΑ; Πήγα στο γιατρό για εξετάσεις σήμερα και με ρώταγε αν είμαι ΙΚΑ ή ΕΤΑΑ. Ποτέ δεν έχουν ρωτήσει. Μου κότσαρε ο υπάλληλος  διπλή ασφάλιση στο κλάδο υγείας γιατί τον βόλευε για να συνδέσει την γυναίκα μου σαν έμμεσο μέλος στο ΙΚΑ αντί να τη βάλει στο ΕΤΑΑ. Τωρα που έκλεισε η εξυπηρέτηση στο τσμεδε θα απολαμβάνουμε εξυπηρέτηση απ το ΙΚΑ...Εντωμεταξύ είναι ο ίδιος εριστικός και αγενής υπάλληλος που ήταν τον Νοέμβρη. Έκανε σκουπίδι μια γιαγιά γιατί τόλμησε να ρωτήσει κάτι ένας του πε μίλα πιο ευγενικά...

Μόλις γύρισα, πήγα πάλι εκεί και ο τύπος προσπαθεί να με πείσει ότι είμαι ΙΚΑ απ το 2015 ότι δεν είμαι ΕΤΑΑ. Του λέω ορίστε οι εισφορές απ το ΑΤΛΑΣ το πακέτο ασφάλισης λέει Μηχανικός Δημοσίου και έλεγε δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι είναι. Και εσείς οι μηχανικοί είστε περίεργοι και πήγαινε στην Κλαυθμώνος αν δεν σ αρέσει. Όπως τα περίμενα δεν βγάζω καμία άκρη με δαύτους..

Edited by tzav
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.