Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα κατοικία! Σύμμεικτη - Μεταλλική- Προκάτ - συμβατική


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Σοφία Κουτσολάμπρου said:

Εννοείται δηλαδή οτι πχ η μεταλλική κατασκευή π ειναι πιο ακριβή ειναι κ η καλύτερη;

Όχι, εδώ νομίζω κατάλαβες λάθος τη ρήση "ότι πληρώνεις". Η μεταλλική αν βγαίνει ακριβότερη είναι επειδή ο χάλυβας είναι ακριβό υλικό (καμια φορά στο χρηματιστήριο η τιμή πέφτει και τότε μπορεί και να συμφέρει), οι σιδεράδες πληρώνονται ακριβά, τα μετέπειτα υλικά είναι κι αυτά ακριβά.. κι όλα αυτά για ένα κτίριο που δεν έχει το απαραίτητο μέγεθος ή την ανάλογη χρήση για να κάνει απόσβεση. Αν πχ πήγαινε για ουρανοξύστης, τότε μπορεί να έβγαινε πιο οικονομικό από το μπετόν και επειδή θα ήταν και στο Μανχάταν και θα στέγαζε πολυεθνικές θα έπιανε και τα λεφτά του.

Η ρήση του didonis μάλλον σημαίνει πως αν πληρώσεις καλά, το οποιοδήποτε υλικό θα σου δώσει ένα καλό σπίτι. Αν σκέφτεσαι να κάνεις προχειρότητες, το οποιοδήποτε υλικό θα σου δώσει ένα κακό σπίτι. Η καμπάνα χτυπάει κυρίως για διάφορες εταιρείες που υπόσχονται έτοιμα σπίτια σε τιμή ευκαιρίας (και που δεν είναι τα προκάτ που περιέγραψα προηγουμένως).

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εμπειρία 25+ χρόνια στην κατασκευή μεταλλικών κτιρίων, θα συνιστούσα την συμβατική κατασκευή για κατοικία...

(επί τη ευκαιρία, η μεταλλική κατασκευή δεν είναι ακριβότερη από τη συμβατική-κατά κανόνα είναι φθηνότερη, επιμένω όμως στην ως άνω προτροπή μου...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σαν καθαρό κόστος μπορεί να είναι φτηνότερο, όμως ο κατασκευαστής να δίνει προσφορά ακριβότερη.

 

 

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Η σύμμεικτη κατασκευή είναι κάτι που με απασχολεί κι εμένα. Μιας και βρισκόμουν σε αναζήτηση κατοικίας εδώ και κάποιους μήνες, χωρίς να βρίσκω κάτι που να μου κινεί το ενδιαφέρον, τελικά αγόρασα οικόπεδο.

Το θέμα είναι πως πλέον οι λύσεις για δόμηση μέχρι τα 150τμ που θέλω εγώ βαριά και μέχρι 2 ορόφους είναι πάρα πολλές. Και οι απόψεις επίσης μιλώντας με μηχανικούς αλλά και κατασκευαστές.

Παράδειγμα - έχω μιλήσει με μηχανικό που μου είπε οτι και ο ίδιος έφτιαξε το σπίτι του μεταλλικό και να το τολμήσω. Μιλάω με άλλους, μου λένε μπετόν. Μιλάω με κατασκευαστές και πέρα απο το οτι τα προκάτ πλέον έχουν φτάσει σε τιμές συμβατικού (για να μη πω παραπάνω), μου συστήνουν άλλα.

Επίσης δε καταλαβαίνω αν ένας κατασκευαστής κάνει μεταλλικό και συμβατικό αν μου προτείνει το Α αντί του Β για το κέρδος του ή για τις ανάγκες μου.

Τέλος, ένα μεγάλο ερωτηματικό όσον αφορά τα ξύλινα σπίτια. Έχω πάρει προσφορά μέχρι και 1500/τμ με το κλειδί στο χέρι ξύλινο και μου φάνηκε πανάκριβο. Έχει τόσα πλεονεκτήματα για να αξίζει τόσο; Με λιγότερα φτιάχνω μπετονένιο.

EDIT: Κατασκευαστής και μηχανικός - άλλο θέμα. Κατασκευαστές που σου λένε έχουμε μηχανικό και αναλαμβάνει τα πάντα απο μελέτη μέχρι παράδοση (ή είναι ο ίδιος μηχανικός και εργολάβος). Εκεί δε μπλέκονται τα συμφέροντα; Σαν πελάτης, εγώ προσλαμβάνω και δικό μου μηχανικό; Τι κάνω; Δεν υπογράφει έτσι κι αλλιώς ο μηχανικός/κατασκευαστής και αρα φέρει ευθύνη;

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.  Το διλημα είναι : ΠΡΟΚΑΤ ή ΣΥΜΑΒΤΙΚΟ??

Ζω στην επαρχεία σε νησί και ενδιαφέρομαι σε λίγο επικλινές οικόπεδο να κτίσω κατοικία ισόγεια 100m2 περίπου με δυνατότητα (αν αξίζει) πυλωτής-γκαραζ-αποθήκης. Διαβάζοντας και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρίσκω πολύ ελκυστική λύση τα ΠΡΟΚΑΤ . Είναι όμως η καλύτερη λύση?? και αν κοστίσει πιο φθηνά όπως λένε,αξίζει το κόπο αυτή η διαφορά τιμής όσον αφορά ποιότητα κατασκευής,αντοχή στο χρόνο,μακροζωίας και αξιοπιστίας χωρίς προβλήματα??

Δειλιάζω να ρωτήσω ντόπιο μηχανικό γιατί ξέρω καλά οτι συνεργάζονται και υποστηρίζουν (με το αζημίωτο) τους ντόπιους εργολάβους συμβατικών και σίγουρα θα με καθοδηγήσουν σε συμβατικό.

Λένε για πλεονεκτήματα έναντι της συμβατικής όπως: ταχύτατη παράδοση σε 3-6 μήνες, λιγότερο κόστος ΙΚΑ , καλύτερη θερμο/ηχο/υγρομόνωση,καλύτερη αντισεισμικότητα,λιγότερη ταλαιπωρία στην επιστασία εργασιών. Αντοχή υλικών και μακροζωϊα ίσως και μεγαλύτερη αυτής του συμβατικού (80 χρόνια εγγύηση). Ισχύουν όλα αυτά??

Να υπενθυμίσω οτι στα νησιά έχουμε σε υπέρμετρο βαθμό υγρασία,ανέμους,αλμύρα.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα για το σύμμεικτο μου δίνουν απ το εργοστάσιο 100 χρόνια εγγύηση για το χάλυβα (το σκελετό) και 30 χρόνια εγγύηση ο κατασκευαστής για το σπίτι. Με τη διαβεβαίωση οτι συμπεριφέρονται και καλύτερα απ τα συμβατικά στο σεισμό.

Δυστυχώς αν δεν είσαι μηχανικός και δεν έχεις κολλητό μηχανικό, όλα αυτά είναι ένας γρίφος. What's the catch? Που λένε και οι Άγγλοι;

Επίσης κι εγώ σκέφτομαι το ΠΡΟΚΑΤ λόγω ταχύτητας και ευκολίας απο τη μεριά μου - οτι δε θα χρειαστεί τόσο τρέξιμο. Αλλά βαρύ ΠΡΟΚΑΤ. Το θέμα είναι οτι πλέον αυτά κοστίζουν όσο ένα συμβατικό σπίτι και το ερώτημα λίγο - πολύ είναι αν αξίζουν.

Δηλαδή οκ το "βλέπω" το επιχείρημα του οτι πληρώνεις παίρνεις αλλά με μπερδεύει όταν έχουν όλα αντίστοιχο κόστος πλέον. 

Απο μηχανικούς - όπως είπα - έχω διάφορες απόψεις. Άλλος είναι πιο εξοικειωμένος με τον ένα τρόπο κατασκευής, άλλος με τον άλλο. Ο καθένας προφανώς έχει και τις προτιμήσεις του. Κι εγώ θέλω να χτίσω επαρχία - μικρή κοινωνία και προφανώς και εκεί οι μηχανικοί οι μισοί κάνουν και μεσιτείες και οι άλλοι μισοί σε παραπέμπουν στο φίλο τους το μεσίτη όταν ψάχνεις πχ. Φαντάζομαι τη σχέση αυτή θα την έχουν και με όλους τους επαγγελματίες και όχι μόνο με μεσίτες.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2021 at 3:30 ΜΜ, georgios_m said:

Όχι, εδώ νομίζω κατάλαβες λάθος τη ρήση "ότι πληρώνεις". Η μεταλλική αν βγαίνει ακριβότερη είναι επειδή ο χάλυβας είναι ακριβό υλικό (καμια φορά στο χρηματιστήριο η τιμή πέφτει και τότε μπορεί και να συμφέρει), οι σιδεράδες πληρώνονται ακριβά, τα μετέπειτα υλικά είναι κι αυτά ακριβά.. κι όλα αυτά για ένα κτίριο που δεν έχει το απαραίτητο μέγεθος ή την ανάλογη χρήση για να κάνει απόσβεση. Αν πχ πήγαινε για ουρανοξύστης, τότε μπορεί να έβγαινε πιο οικονομικό από το μπετόν και επειδή θα ήταν και στο Μανχάταν και θα στέγαζε πολυεθνικές θα έπιανε και τα λεφτά του.

Η ρήση του didonis μάλλον σημαίνει πως αν πληρώσεις καλά, το οποιοδήποτε υλικό θα σου δώσει ένα καλό σπίτι. Αν σκέφτεσαι να κάνεις προχειρότητες, το οποιοδήποτε υλικό θα σου δώσει ένα κακό σπίτι. Η καμπάνα χτυπάει κυρίως για διάφορες εταιρείες που υπόσχονται έτοιμα σπίτια σε τιμή ευκαιρίας (και που δεν είναι τα προκάτ που περιέγραψα προηγουμένως).

 

 

Καλησπέρα σας Και καλη χρόνια! 
εμείς μετα απ πολυ ψάξιμο καταλήξαμε στη σύμμεικτη κατασκευή! Ειναι αξιόπιστη απο θεμα σεισμού κλπ.. και σε θεμα χρόνου πολυ πιο σύντομη!! Τωρα φτιάχνεται οποτε δεν εχω άποψη ακομα! 

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2021 at 12:37 ΠΜ, theodoros_k said:

Κι εμένα για το σύμμεικτο μου δίνουν απ το εργοστάσιο 100 χρόνια εγγύηση για το χάλυβα (το σκελετό) και 30 χρόνια εγγύηση ο κατασκευαστής για το σπίτι. Με τη διαβεβαίωση οτι συμπεριφέρονται και καλύτερα απ τα συμβατικά στο σεισμό....

Δηλαδή, αν κάποιος σου δώσει τα διπλά χρόνια, θα τον προτιμήσεις? Το κακό (για τους μη γνωρίζοντες) είναι ότι τα πραγματικά προβλήματα είναι αλλού. 

Το έχουμε πει πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ. Μην τσιμπάτε με τα λεγόμενα του κάθε "κατασκευαστή". Απευθυνθείτε στους ειδικούς που, δεν είναι άλλοι από τους μηχανικούς. Δυστυχώς όμως, η νοοτροπία της αγέλης καθορίζεται από τα ένστικτα και όχι από τη λογική. Από τη στιγμή που ο πελάτης ακούει αυτά που του χαϊδεύουν τα αυτιά, οι δυσάρεστες συνέπειες είναι αναπόφευκτες. 

20 ώρες πριν, Σοφία Κουτσολάμπρου said:

Καλησπέρα σας Και καλη χρόνια! 
εμείς μετα απ πολυ ψάξιμο καταλήξαμε στη σύμμεικτη κατασκευή!    Με ποιά κριτήρια έγινε το "ψάξιμο"? Συζητήσατε με έμπειρους και καταξιωμένους μηχανικούς ή μόνο με κατασκευαστές? Ειναι αξιόπιστη απο θεμα σεισμού κλπ..πώς το γνωρίζετε???  και σε θεμα χρόνου πολυ πιο σύντομη!! Τωρα φτιάχνεται οποτε δεν εχω άποψη ακομα! Ειλικρινά, με την εμπειρία που έχω, σας εύχομαι καλή τύχη. Ειδικά αν δεν έχετε δικό σας μηχανικό που να έχει ελέγξει τις προδιαγραφές και να παρακολουθεί την κατασκευή...

 

 

On 31/12/2021 at 12:10 ΠΜ, iakgia said:

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.  Το διλημα είναι : ΠΡΟΚΑΤ ή ΣΥΜΑΒΤΙΚΟ??

Ζω στην επαρχεία σε νησί και ενδιαφέρομαι σε λίγο επικλινές οικόπεδο να κτίσω κατοικία ισόγεια 100m2 περίπου με δυνατότητα (αν αξίζει) πυλωτής-γκαραζ-αποθήκης. Διαβάζοντας και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρίσκω πολύ ελκυστική λύση τα ΠΡΟΚΑΤ . Είναι όμως η καλύτερη λύση?? και αν κοστίσει πιο φθηνά όπως λένε,αξίζει το κόπο αυτή η διαφορά τιμής όσον αφορά ποιότητα κατασκευής,αντοχή στο χρόνο,μακροζωίας και αξιοπιστίας χωρίς προβλήματα?? Απάντηση θα πάρεις από έμπειρο μηχανικό. Η δική μου άποψη είναι ότι, μια σωστή προκατ κατασκευή στοιχίζει (πάνω-κάτω) το ίδιο με μια συμβατική

Δειλιάζω να ρωτήσω ντόπιο μηχανικό γιατί ξέρω καλά οτι συνεργάζονται και υποστηρίζουν (με το αζημίωτο) τους ντόπιους εργολάβους συμβατικών και σίγουρα θα με καθοδηγήσουν σε συμβατικό. Αν είναι έτσι, πάρε μηχανικό από αλλού.

Λένε για πλεονεκτήματα έναντι της συμβατικής όπως: ταχύτατη παράδοση σε 3-6 μήνες, λιγότερο κόστος ΙΚΑ , καλύτερη θερμο/ηχο/υγρομόνωση,καλύτερη αντισεισμικότητα,λιγότερη ταλαιπωρία στην επιστασία εργασιών. Αντοχή υλικών και μακροζωϊα ίσως και μεγαλύτερη αυτής του συμβατικού (80 χρόνια εγγύηση). Ισχύουν όλα αυτά?? Λένε, λένε, λένε... Η ίδια επωδός. Πάρτε το (όλοι εσείς) απόφαση. Ή θα ακούτε τα "λένε", ή θα συμβουλεύεστε ΜΟΝΟ τους ειδικούς. Σε αυτό το φόρουμ, δεν χωρούν και τα δύο

Να υπενθυμίσω οτι στα νησιά έχουμε σε υπέρμετρο βαθμό υγρασία,ανέμους,αλμύρα. Ένας σοβαρός λόγος, για να αποφύγεις το μεταλλικό

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tetris said:

Δηλαδή, αν κάποιος σου δώσει τα διπλά χρόνια, θα τον προτιμήσεις? Το κακό (για τους μη γνωρίζοντες) είναι ότι τα πραγματικά προβλήματα είναι αλλού. 

Απλά το αναφέρω σαν κάτι που άκουσα απο κατασκευαστή. Κι εγώ σαν ιδιώτης, πρώτα σε μηχανικό πήρα τηλέφωνο, που μου σύστησαν απ την περιοχή και μου είπαν οτι έχει καλό όνομα. Ρώτησα για μεταλλικό και μου είπε πως και ο ίδιος μεταλλικό σπίτι έφτιαξε γι αυτόν. Μετά πήγα και ρώτησα 2 κατασκευαστές.

Δε κοιτάζω να κόψω το κόστος με το να μη πάω σε μηχανικό - προτιμώ να χτίσω λιγότερα τετραγωνικά και σωστά. 

Εμείς δεν είμαστε ειδικοί και δε γνωρίζουμε. Και οικόπεδο όταν έψαχνα, με μηχανικό ξεκίνησα να ψάχνω, είδαμε 2-3 και μου εξήγησε γενικά τι πρέπει να κοιτάζω σαν χαρακτηριστικά οπότε κι εγώ τελικώς βρήκα και αγόρασα οικόπεδο επίπεδο, τετράγωνο, σε χωματώδες και όχι βραχώδες έδαφος μέσα στις περιοχές που δε μου είχε αποκλείσει έχοντας γνώση του τόπου εκεί (γιατί ήταν ντόπιος αυτός και κάποιας ηλικίας).

Διαβάζοντας βέβαια το φόρουμ, βλέπω έναν δισταγμό γενικώς προς τα ΠΡΟΚΑΤ κάθε τύπου και μια σαφή προτίμηση στο μπετόν - αυτή την αίσθηση έχω.

Επίσης τι πιστεύετε όσον αφορά το θέμα μηχανικός και κατασκευαστής; Κάποιοι κατασκευαστές είναι οι ίδιοι μηχανικοί ή απασχολούν μηχανικούς - αυτούς καλύτερα να μη τους εμπιστευόμαστε;

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.