Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δρόμος που δεν προβλέπεται περνά μέσα από οικόπεδο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, [email protected] said:

... (άδεια για περίφραξη .....

....να έβγαζα καμία άδεια ....

Δεν γνωρίζουμε όμως αν είναι ΥΔΟΜ του Δήμου ή του ΥΠΕΚΑ..... 

Αν είναι του Δήμου ειλικρινά θα ήθελα να δω αν θα την εγκρίνουν ..... ή αν βγει με διαδικασίες που δεν απαιτηθεί έλεγχος ή έγκριση αν δεν ανακληθεί την ίδια ημέρα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@Didonis

Δεν απαιτείται. Πατάς κουμπιά κ βγαίνει χωρίς κανένα απολύτως έλεγχο. Εξ άλλου δεν υπάρχει τίποτα παράτυπο στην έκδοση της από τη στιγμή που υπάρχουν τίτλοι, ρυμοτομικό κ το κτηματολογιο

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, [email protected] said:

@Didonis

.. Εξ άλλου δεν υπάρχει τίποτα παράτυπο στην έκδοση της ...

 

ισχύει αυτό που λες.... αλλά ... (στα αλλά είναι ακόμα και το αν υπάρχει ακόμα υποχρέωση για εισφορά σε γη και χρήμα) ...

Τέσπα. 

Πρέπει να πράξει για να δει τα αποτελέσματα.

Με υποθέσεις δεν θα βγει άκρη.... διότι απέναντι του έχει δρόμο υφιστάμενο με άσφαλτο 20 χρόνια, λεωφορεία περνάνε, Δήμος έναντι του κλπ κλπ.... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

άσε που έχει διασφαλίσει χρησικτησία (δουλεία τοις πράγμασι)

Δεν νομίζω.....

Ο λόγος είναι ότι κόβει κομμάτι κ δεν το παίρνει όλο. Σε ετοιμο ρυμοτομικό με κτηματολογιο δεν νομίζω ότι επιτρέπεται κατάτμηση με χρησικτησία (βλ 690/48) σε μη άρτια στον κανόνα (ακόμα κ η στραβή λωρίδα που είναι ασφαλτοστρωμένη οικόπεδο θεωρείται μέχρι την τροποποίηση ρυμοτομικού). Αλλά βέβαια στην Ελλάδα όσο ζει κανείς μαθαίνει, μπορεί κ να γίνεται. Προσωπικά όπου το έχω ακούσει αυτό να το ξεστομίζουν εν δυνάμει πελάτες απλά τους εξηγώ ότι αυτά είναι old school τακτικές κ αναρωτιέμαι αν έχουν περάσει καμια χρονοπυλη κ είναι time travellers από την περίοδο 1968-1977. Αλλά δεν έχουν τέτοιο κούρεμα, ούτε φορανε παντελόνια καμπάνες, ούτε έχουν φαβοριτες, ούτε τεράστια τετράγωνα γυαλιά ηλίου, ούτε ακούγεται στο background το if youre going to san Francisco, άρα μάλλον είναι κουτοπόνηροι καθημερινοί πολίτες του 2021, με αναχρονιστικές στρατηγικές κ βλέψεις.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρόμοια περίπτωση βέβαια σε οικισμό όπου επί πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιούσαν τμήμα οικοπέδου να φτάσουν στη πλατεία. Έγινε δικαστήριο το χωριό έλεγε ότι περνούσε και διεκδικουσε αυτο το δρομο .Ο ιδιοκτήτης είχε συμβόλαιο. Τελικά το κέρδισε στο δικαστήριο και έκλεισε το δρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Zavi

Δεν πρόκειται για κατάτμηση αλλά για δουλεία διόδου εκ των πραγμάτων(χρησικτησία).  Και, ως γνωστόν, η  χρησικτησία (εφόσον εξασφαλίζεται το απαιτούμενο χρονικό διάστημα) είναι νόμιμη.

janna

άλλο πράγμα να το χρησιμοποιούν κάποια άτομα, κι άλλο ο Δήμος (ο οποίος μπορεί να επικαλεστεί, στην περίπτωση που εξετάζουμε εδώ, δημόσιο συμφέρον)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

@tetris

Ειλικρινά δεν είμαι σίγουρος για να εκφέρω άποψη.

Δεν είναι ότι δεν έχεις δίκιο, απλά στην περίπτωση δουλείας δεν πληρούνται οι προδιαγραφές ασφαλείας στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Ο ιδιοκτήτης πρέπει να κρατήσει αποστάσεις στην περίπτωση ανέγερσης κτιρίου κ το σχέδιο που παρέθεσε ο συνάδελφος δεν έχει διαστάσεις, μόνο με το πλάτος δρόμου ως σχετική διασταση μπορεί να εκτιμήσει κάποιος τι γίνεται κ τι δεν γίνεται. Επιφυλάσσομαι για απαιτήσεις κυκλοφοριακής σύνδεσης επίσης. Είναι αρκετά πιθανό τελικα να απαξιώνεται η ιδιοκτησία.

Δουλεία με χρησικτησία ως έννοια πρώτη φορά το διαβάζω (με ενδιαφέρει για άλλη υπόθεση σε εξέλιξη σε εξωτικό μέρος). Υποτίθεται ότι η δουλεια είναι είτε υποχρεωτική γιατί δεν υπάρχει καλύτερη πρόσβαση, είτε προαιρετική. Χρησικτησία σημαίνει κυριότητα νομή κ κατοχή (άρα είναι αυτοτελές γεωτεμαχιο), δουλεία σημαίνει μόνο νομή για αυτόν που περνάει (άρα δεν είναι αυτοτελές γεωτεμαχιο). Συν τοις άλλοις, τη δουλεία μπορείς να την περιφράξεις, αλλά δίνεις κ ένα κλειδί στον οδηγό των λεωφορείων κ των απορριμματοφορων... Αν το κομμάτι γης εν τέλει χαρακτηριστεί κοινόχρηστο μιας κ αυτός που το νέμεται είναι ο δήμος, τότε το να συνεχίζουμε να μιλάμε για δουλεία ενώ είναι κατάτμηση είναι σαν να αναπαράγουμε το ανέκδοτο με τον ελέφαντα στο ψυγείο που καταλαβαίνουμε την ύπαρξη του από τις πατημασιές στο βούτυρο. Ε λοιπόν σε αυτή την περίπτωση η τροποποίηση ρυμοτομικού είναι μονόδρομος κ δεν γλυτωνεται μακροπρόθεσμα. Και ο συνάδελφος έθεσε ως περιορισμούς του project 1. Αποδέχεται την απώλεια 2. Θέλει να αποφύγει τροποποίηση ρυμοτομικού. Νομίζω ότι δεν μπορούν να ικανοποιηθούν και οι 2 περιορισμοί ταυτόχρονα.... Κ εδώ τελειώνει κ η άποψη μου.

Αν ήταν δικό μου, 99% θα του τραβούσα περίφραξη στο καεκ κ θα περίμενα αντιδράσεις βάσει paperwork.

 

 

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.