Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοβάτισμα πριν τη θερμοπρόσοψη


K B

Recommended Posts

Καλησπέρα. Χτίζω το σπίτι μου και προβληματίζομαι 1)για το αν θα πρέπει στο εξωτερικό μέρος να σοβατιστει πριν εφαρμοστεί η θερμοπροσωψη. Πρόκειται για ισόγεια μονοκατοικία υπερυψωμένη κατά 0.5μ με ένα μόνο δωμάτιο στον 1ο όροφο. Δεν υπάρχει υπόγειο και κατά την κατασκευή του φέροντος οργανισμού δεν εφάρμοσα κάποιου είδους μόνωση (τσιμεντοειδες) στα τοιχεια της πεδιλοδοκου. Αυτό που πρόσεξα είναι το υλικό επίχωσης, που ήταν πολύ καλο. Ήταν λάθος η επιλογή να μη μονώσω τα τοιχεια της πεδιλοδοκου?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, K B said:

...1)για το αν θα πρέπει στο εξωτερικό μέρος να σοβατιστει πριν εφαρμοστεί η θερμοπροσωψη. ..

Ανάλογα με την θέση του κτηρίου σου και αρκετούς άλλους παράγοντες που δεν γνωρίζω, δεν θα χρειαστεί να κάνεις τα επιχρίσματα και μετά την  θερμοπρόσοψη. 

Αυτό όμως που επιβάλετε να κάνεις είναι ένα πολύ καλό φράγμα ανερχόμενης υγρασίας περιμετρικά. Υπάρχουν άριστα υλικά και τεχνικές για αυτό ώστε να έχεις άριστο αποτέλεσμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, Didonis said:

.............., δεν θα χρειαστεί να κάνεις τα επιχρίσματα και μετά την  θερμοπρόσοψη.

Και θα μείνει εκτεθειμένο το μονωτικό? !!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Και θα μείνει εκτεθειμένο το μονωτικό? !!!!!

να υποθέσω πρώτη σου κατασκευή με θερμοπρόσοψη.....

Επίχρισμα μετά την θερμομόνωση

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Didonis said:

να υποθέσω πρώτη σου κατασκευή με θερμοπρόσοψη .....κατασκευή καμία, επιβλέψεις δεκάδες!

Επίχρισμα μετά την θερμομόνωση ...σωστά.

Τη καλημέρα μου συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dib said:

.....κατασκευή καμία, επιβλέψεις δεκάδες!

άρα μια χαρά θα βγάλεις σίγουρα άκρη.

καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι μιλάμε για τοιχοποιία από οπτόπλινθο. Αν δεν γίνει επίχρισμα (το "πεταχτό" που λέμε) θα ρωτούσα την εταιρία που μου προμηθεύει την θερμοπρόσοψη αν τα αγκύρια της έχουν επαρκή αγκύρωση στο περίπου 1-1,2cm πάχος που έχει ο οπτόπλινθος πριν την οπή. Προσωπικά έχω μεγάλες επιφυλάξεις αν είναι ασφαλές να αγκυρώσεις σε τέτοιο μικρό πάχος, η ανάρτηση της πλάκας του θερμομονωτικού υλικού μόνο με κόλλα δεν επιτρέπεται. Προφανώς αν γίνει στρώση επιχρίσματος θα πρέπει να αφεθεί -μεγάλο- χρονικό διάστημα να στεγνώσει προτού βάλουμε θερμοπρόσοψη.

Για την υγρομόνωση: η τάση -και δικαίως - είναι να προσθέτουμε προιόντα κρυσταλλικής δράσης στο σκυρόδεμα από το εργοστάσιο. Να υγρομονώνουμε με τσιμεντοειδή τις παρειές πεδιλοδοκού κα τοιχίων υπογείου και να κάνουμε περιμετρικό ντρενάζ με τον κατάλληλο τρόπο. Επίσης και να σκυροδετούνται και να υγρομονώνονται περιμετρικοί "διάδρομοι" από μπετόν, πέριξ του κτίσματος, για να διώχνουν τα νερά της κατακρήμνισης. Αυτά για φυσιολογικές συνθήκες. Σε περιπτώσεις ύπαρξης υδροφορέα πάμε σε άλλα κόλπα, σύνθετα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Πιθανολογώ ότι μιλάμε για τοιχοποιία από οπτόπλινθο. Αν δεν γίνει επίχρισμα (το "πεταχτό" που λέμε) θα ρωτούσα την εταιρία που μου προμηθεύει την θερμοπρόσοψη αν τα αγκύρια της έχουν επαρκή αγκύρωση στο περίπου 1-1,2cm πάχος που έχει ο οπτόπλινθος πριν την οπή. Προσωπικά έχω μεγάλες επιφυλάξεις αν είναι ασφαλές να αγκυρώσεις σε τέτοιο μικρό πάχος, η ανάρτηση της πλάκας του θερμομονωτικού υλικού μόνο με κόλλα δεν επιτρέπεται. Προφανώς αν γίνει στρώση επιχρίσματος θα πρέπει να αφεθεί -μεγάλο- χρονικό διάστημα να στεγνώσει προτού βάλουμε θερμοπρόσοψη.

Για την υγρομόνωση: η τάση -και δικαίως - είναι να προσθέτουμε προιόντα κρυσταλλικής δράσης στο σκυρόδεμα από το εργοστάσιο. Να υγρομονώνουμε με τσιμεντοειδή τις παρειές πεδιλοδοκού κα τοιχίων υπογείου και να κάνουμε περιμετρικό ντρενάζ με τον κατάλληλο τρόπο. Επίσης και να σκυροδετούνται και να υγρομονώνονται περιμετρικοί "διάδρομοι" από μπετόν, πέριξ του κτίσματος, για να διώχνουν τα νερά της κατακρήμνισης. Αυτά για φυσιολογικές συνθήκες. Σε περιπτώσεις ύπαρξης υδροφορέα πάμε σε άλλα κόλπα, σύνθετα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν καταλαβαίνω καλά, το πιο ασφαλές είναι να γίνεται το " πεταχτό" και μετά από εύλογο διάστημα η θερμοπροσωψη. Όσο αφορά στην υγρομονωση: δεν υπάρχει υδροφόρος ορίζοντας, τουλάχιστον στο βάθος της θεμελίωσης (-1.10). Η επίχωση έχει ολοκληρωθεί περιμετρικά μέχρι τη στάθμη (-0.10), ενω η οριστική επίχωση φτάνει στο 0.18-0.36. Ένα τσιμεντοειδες στη χαμηλή αυτή ζώνη, μετά το πεταχτό, θα βοηθήσει στην υγρομονωση. Σωστά? Τα χημικά προσμικτα κατά την σκυροδέτηση, είναι απαραίτητα  σε κάθε περίπτωση ? Ακόμη και αν δε συναντάμε νερό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Οπως είπα, εγώ θα ρωταγα για τις προδιαγραφές των αγκυριων την εταιρία.Και σε περίπτωση που μου επιβεβαίωναν τους προβληματισμούς μου, θα έκανα ένα γερό πεταχτό όσο πιο επίπεδο και με καλή κάλυψη και πρόσφυση επί της επιφανείας. Το λέω αυτό γιατί βλέπει κανείς και πεταχτά που φαίνεται το τούβλο...Για την υγρομονωση: εφόσον η επίχωση πρακτικά έχει γίνει το τσιμεντοειδες πρακτικά δεν θα δουλέψει. Θα κατέβαζα την θερμομόνωση όσο πιο κάτω μπορώ, χαμηλά με xps, και θα έκανα ένα περιμετρικό ντρεναζ. Περιμετρικός αύλακας, διάτρητος σωλήνας ντυμένος με γεωυφασμα,κατάλληλες κλισεις και παροχέτευση των ομβρίων μακριά από το κτίσμα.Για τα προϊόντα κρυσταλλικής δομής, ναι εγώ θα τα έβαζα παντού αν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα. Πχ ακόμη και σε εξώστες και προφανώς σε πλάκα δώματος. Το ξέρω ότι ανεβάζουν το κόστος, αλλά η λογική της χρήσης τους είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Εντιτ: βλέπω στο τελευταίο μνμ γράφεις γενικώς για χημικά προσμικτα. Εγώ μίλησα για προϊόντα πολύ συγκεκριμένα, κρυσταλλικής δράσης που για να το πούμε λίγο απλοϊκά σφραγίζουν τους πόρους του σκυροδέματος, γεφυρώνουν μικρορηγματωσεις και σταματούν την διέλευση του νερού επιτρέποντας παράλληλα το στέγνωμα του δομικού στοιχείου.Ειναι πολύ συγκεκριμένη η δράση και η χρήση τους. Χημικά πρόσθετα είναι πολλά: επιβραδυντες,ρευστοποιητες,αερακτικα κλπ. Το λέω για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Τα αγκύρια στη θερμοπρόσοψη δεν παίζουν σημαντικό ρόλο, όπως μου έχει πει ειδικός. Όλη τη δουλειά την κάνει η κόλλα μεταξύ μονωτικού και επιχρίσματος. Γιαυτό, οι επιφάνειες πριν τη θερμοπρόσοψη θα πρέπει να είναι όσο πιο επίπεδες γίνεται. Κι επειδή δεν θέλουμε πολύ φορτίο στη θερμοπρόσοψη, το επίχρισμά της είναι έως 5mm. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.