Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σοβάτισμα πριν τη θερμοπρόσοψη


K B

Recommended Posts

Με τις κόλλες παίζουν πολλά. Από το "ποια θέλεις? την ακριβή ή την φτηνή?" καθώς σχεδόν όλες οι εταιρείες ακολουθώντας τους ρυθμούς της πιάτσας παράγουν προιόντα δύο ταχυτήτων, μέχρι το πόσο θα την αραιώσει ο μάστορας με νερό, και πώς θα την εφαρμόσει. Θα βάλει τα απαιτούμενα κιλά ανά μονάδα επιφάνειας? Θα ασταρώσει την πλάκα πετροβάμβακα πριν την εφαρμογή της κόλλας? Για την διογκωμένη, όντως κάποιες καλές εταιρείες με καλή κόλλα (τσιμεντοειδείς ινοπλισμένες κόλλες) διατείνονται ότι δεν είναι απαραίτητη η μηχανική υποστήριξη αρκεί το υπόστρωμα να είναι ντούρο..Αν δεν είναι ποιούν την νήσσαν..Το θέμα γίνεται περίπλοκο στις γωνίες των κτιρίων (στροβιλισμός ανεμοπίεσης) και στα ψηλά κτίρια. Εκεί κανείς δεν παίρνει την ευθύνη να σου πει, κάντο χωρίς βύσματα. Στον πετροβάμβακα είναι απαραίτητη η μηχανική στήριξη και μάλιστα με περισσότερα βύσματα από το συμβατικό και με συγκεκριμένη διάταξη. Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ θερμοπρόσοψη χωρίς αγκύρωση, φταίει ίσως το γεγονός ότι προσπαθώ να κάνω μόνο με πετροβάμβακα.  Σε κάποιον που με ρωτάει χωρίς να έχω δει το υπόστρωμα του και χωρίς να ξέρω τί σύστημα θα εφαρμόσει και ποιος θα του το εφαρμόσει, δεν θα του πρότεινα να θεωρήσει προαιρετική την μηχανική αγκύρωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τίθεται θέμα προϋπολογισμού, ένα πεταχτό θα το έκανα για λόγου σταθερότητας της τοιχοποιίας, όχι για λόγους που έχουν να κάνουν με την θερμοπρόσοψη. Αυτή ήταν η συμβουλή του μηχανικού μου, αυτή ακολούθησα στο σπίτι μου.

Για την θεμελίωση δεν ξέρω, εγώ πέρασα ένα τσιμεντοειδές στην τοιχοποιία έως 60~80εκ και 20εκ δαπέδου, πριν τα σοβατίσματα!

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 8:49 ΜΜ, pirsogiannis said:

Καλησπέρα.Οπως είπα, εγώ θα ρωταγα για τις προδιαγραφές των αγκυριων την εταιρία.Και σε περίπτωση που μου επιβεβαίωναν τους προβληματισμούς μου, θα έκανα ένα γερό πεταχτό όσο πιο επίπεδο και με καλή κάλυψη και πρόσφυση επί της επιφανείας. Το λέω αυτό γιατί βλέπει κανείς και πεταχτά που φαίνεται το τούβλο...Για την υγρομονωση: εφόσον η επίχωση πρακτικά έχει γίνει το τσιμεντοειδες πρακτικά δεν θα δουλέψει. Θα κατέβαζα την θερμομόνωση όσο πιο κάτω μπορώ, χαμηλά με xps, και θα έκανα ένα περιμετρικό ντρεναζ. Περιμετρικός αύλακας, διάτρητος σωλήνας ντυμένος με γεωυφασμα,κατάλληλες κλισεις και παροχέτευση των ομβρίων μακριά από το κτίσμα.Για τα προϊόντα κρυσταλλικής δομής, ναι εγώ θα τα έβαζα παντού αν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα. Πχ ακόμη και σε εξώστες και προφανώς σε πλάκα δώματος. Το ξέρω ότι ανεβάζουν το κόστος, αλλά η λογική της χρήσης τους είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Εντιτ: βλέπω στο τελευταίο μνμ γράφεις γενικώς για χημικά προσμικτα. Εγώ μίλησα για προϊόντα πολύ συγκεκριμένα, κρυσταλλικής δράσης που για να το πούμε λίγο απλοϊκά σφραγίζουν τους πόρους του σκυροδέματος, γεφυρώνουν μικρορηγματωσεις και σταματούν την διέλευση του νερού επιτρέποντας παράλληλα το στέγνωμα του δομικού στοιχείου.Ειναι πολύ συγκεκριμένη η δράση και η χρήση τους. Χημικά πρόσθετα είναι πολλά: επιβραδυντες,ρευστοποιητες,αερακτικα κλπ. Το λέω για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με οδήγησαν σε μια δημιουργική αναζήτηση. Θέλω να ρωτήσω το εξής: αν εξαιρέσουμε την ανάγκη στερέωσης των αγκυριών, το πεταχτό βοηθά στην καλύτερη στεγανοποίηση του κτιρίου? 

Για τη στεγανοποιηση η κάτω ζώνη αντί με xps θα μπορούσε να γίνει με eps 150 ή 200?

Ο περιμετρικός αύλακας είναι σε επαφή με το κτίριο ή αποτελεί τη συνέχεια του περιμετρικού (στο κτίριο) διαδρόμου? Κατασκευαζεται μέχρι το βάθος της μόνωσης? 

Ελπίζω να μην σε κούρασα, αλλά είναι η πρώτη μου κατασκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι το πεταχτό δεν προσφέρει κανενός είδους στεγάνωση. Μπορεί να γίνει με eps, θα έλεγα eps200 το οποίο θα σου κοστίσει όμως όσο και το xps περίπου.Το ντρενάζ φτιάχνεται σε επαφή με το κτίριο συνήθως, και σε βάθος μετά την επανεπίχωση των 2/3 περίπου του βάθους εκσκαφής μας. Ο αύλακας του ντρενάζ μπορεί να έχει για τυπικά κτιριακά έργα μια τραπεζοειδή διατομή (άνω) πλάτους περίπου 60εκ, (κάτω) πλάτους περίπου 25εκ και ύψους περίπου 40εκ. Χρειάζεται μια κατά μήκος κλίση περίπου 1,5% προς το σημείο που οδηγεί τα νερά. Αν βάλουμε σωλήνα που δεν είναι παντού διάτρητη, προσοχή ένα συνηθισμένο λάθος που γίνεται είναι να βάζουν τις οπές της πάνω, λες και περιμένουμε η σωλήνα να δουλέψει παίρνοντας τα νερά της βροχής. Να έχουμε στο μυαλό μας πάντα ότι αυτή η σωλήνα γεμίζει όταν πληρωθεί (γεμίσει) με νερό, άρα θα γεμίσει γρηγορότερα και επομένως θα ξεκινήσει να παροχετεύει νερό όταν οι οπές της είναι προς τα κάτω. Πριν ακουμπήσουμε την σωλήνα στον πάτο του αύλακα, καλό είναι  να έχουμε στρώσει μια μεμβράνη pvc . Τον αύλακα τον γεμίζουμε μετά την σωλήνα με χαλίκι και γεωύφασμα.Γενικώς αποφεύγουμε το ντρενάζ να γίνεται στην στάθμη των θεμελίων γιατί έστω λίγο νερό θα του διαφύγει και συνεπώς αν αυτό συμβεί βαθιά δεν θα λειτουργήσει η ηλιακή εξάτμιση του νερού αλλά η τριχοειδής ανύψωση μέσω των πόρων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σε όλους.

Σημερινό δημοσίευμα: 

https://www.protothema.gr/greece/article/1374909/kato-patisia-pseudorofi-se-polukatoikia-plakose-stathmeumena-autokinita-prokalodas-sovares-zimies/

Αναφέρει ψευδοροφή, όμως πρόκειται για εξωτερική θερμομόνωση στο δάπεδο του Α' ορόφου.

 

Piloti_Exof.png

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, sotirisgp said:

...στο δάπεδο του Α' ορόφου. ...

στην οροφή του Ισογείου....

και ναι

η εικόνα είναι ένα καλό παράδειγμα τι δεν πρέπει να κάνουν.....

όλα μα όλα λάθος...... 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Didonis said:

όλα μα όλα λάθος...... 

Διαφωνώ !!! Δείτε πόσο καθαρή έμεινε η οροφή για την επόμενη εφαρμογή !!! Επίσης το δάπεδο είναι πεντακάθαρο !!! Μένει μόνο μια όπισθεν ~10 μέτρα και όλα θα είναι σαν πρώτα !!!  😂😂 Ούτε μπάζα, ούτε τίποτα !!! Καθαρές δουλειές !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.