Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Κλείσιμο" οικοδομικής άδειας


kilkis

Recommended Posts

Για αυτό που λες για την Ελληνική προχειρότητα, μπορεί να έχεις και δίκαιο αλλά δεν ξέρω που την καταλογίζεις. Εγώ είμαι ένα απλός αγοραστής που θέλησα να αποκτήσω το δικό μου σπίτι. Όπως έγραψα και πιο πάνω, υπήρχαν τρεις δικηγόροι οι οποίοι όπως αργότερα μου είπαν αυτοί ελέγχουν το σπίτι από άλλες "πλευρές" (π.χ. υποθηκοφυλάκιο). Απο την άλλη υπήρχε η παρουσία μηχανικού της τράπεζας που έκανε την εκτίμηση, αλλά και αυτός δεν με ενημέρωσε για αυτό το πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει. Πως λοιπόν να γνώριζα εγώ ότι μπορεί να υπάρχει μια τέτοια εκκρεμότητα. Επίσης δεν έχω ελέγξει για παράδειγμα τα ηλεκτρολογικά. Θα έπρεπε να έχω φέρει και ηλεκτρολόγο για να εξακριβώσω την αξιοπιστία της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης;;;

Αυτό που μου λες να ρωτήσω την πολεοδομία για τις αμοιβές, με βοηθάει αρκετά. Δεν μου είπες όμως αν ξέρεις αν μπορώ να αναθέσω το "κλείσιμο" σε άλλο μηχανικό. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

Όσο αφορά την προχειρότητα:

Η προχειρότητα αφορά βεβαίως και τους Δικηγόρους,

Εσύ όμως αγοράζεις σπίτι, έλεγξες εσύ ή έβαλες μηχανικό να δει αν αυτό που πήρες συμφωνεί με την άδεια οικοδομής??

Προφανώς όχι γιατί τότε κάποιος θα έβλεπε τις εκρεμότητες της άδειας,

Επικοινώνησες με τον Μηχανικό που έχει υπογράψει την επίβλεψη να μάθεις για την ποιότητα της δουλειάς του κατασκευαστή ?? πάλι η απάντηση είναι προφαμώς όχι.

Ξαναλέω όπως οι περισσότεροι όταν αγοράζουν αυτοκίνητο ψάχνουν τα σέρβις και τα μηχανικά μέρη και όταν αγοράζουν σπίτι κοιτάνε την θέα και τα τετραγωνικά.

Τώρα για το κλείσιμο απάντησαν και άλλοι συνάδελφοι, πρέπει να απωταθείς στον Μηχανικό που εμφανίζεται στην άδεια σαν Επιβλέπον. Τα κάποια χρήματα δεν υφίστανται, ή έχουν πληρωθεί οι νόμιμες αμοιβές ή όχι.

Αυτά για γραφεία που βγάζουν άδειες μου "κάνουν" πολύ περίεργα και νομίζω ότι θα πρέπει να ανυσηχείς σοβαρά και για την ποιότητα της κατασκευής σπιτιού του οποίου η άδεια "βγήκε" από φωτοτυπάδικο

Ήδη έχεις λάβει σημαντική βοήθεια εδώ ξαναλέω κοίτα τον Μηχανικό της άδειας και αν το σπίτι έχει και αυθερεσίες (θα έχει υποθέτω) κάνε τον σταυρό σου, να σου κλήσει την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια για να καταλάβω κατι ,και στην ευδαπ πρεπει να αποτανθείς για κλείσιμο άδειας?

 

Όσο δεν εχει κλεισει ειναι εργοταξιακό?

ποιον ρωτάνε για αυτο?

ευδαπ ή καποιον αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Στην ΕΥΔΑΠ θα πας όπως και στην ΔΕΗ για να μονιμοποιήσεις τα ρολόγια, με την σφραγισμένη άδεια και τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την κάθε υπηρεσία.

 

Ναι, όσο η άδεια δεν σφραγίζεται για μόνημες συνδέσεις, οι παροχές νερού και ρεύματος παραμένουν για εργοταξιακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

............έτσι που μου τα λες ο μονος μηχανικος που εχει ευθυνη είναι της τραπεζας.

Δε νομίζω συνάδελφε να είναι έτσι, καθώς ο μηχανικός της Τράπεζας είναι υπόχρεος απένατι μόνο στην Τράπεζα, αφού με την εκτίμησή του προφανώς χορηγήθηκε κάποιο δάνειο. Τον έστειλε η Τράπεζα να διαφυλάξει τα συμφέροντά της. Δεν είναι υπόλογος απέναντι στον ιδιοκτήτη σε καμία περίπτωση, αφού αν κάποιος θα έπρεπε να του ζητήσει ευθύνες, αυτός είναι μόνο η Τράπεζα, αν κρίνει ότι η εκτίμησή του είναι ότι να ΄ναι! Ο ιδιοκτήτης τι δουλειά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ακούγονται τρελλά πράγματα. Προφανώς κανείς δεν ανέλαβε τις ευθύνες του.

Ο ιδιοκτήτης όφειλε να ελέγξει με δικό του μηχανικό όλα τα τεχνικά-κατασκευαστικά θέματα. Ο μηχανικός της τράπεζας κάνει την δουλειά του όπως είπε και ο Ηλίας.

Ο δικηγόρος ελέγχει τους τίτλους νομιμότητας-κτηματολόγια κλπ.

Το θέμα της κλειστής άδειας ποιος το ελέγχει; Η πολεοδομία, η εφορία και η ΔΕΗ υποθέτω. Πήγε ο ιδιοκτήτης σε καμία από τρεις υπηρεσίες; Ήξερε ο ιδιοκτήτης ότι έπρεπε να είναι κλειστή ή άδεια; Τι γράφει στο συμβόλαιο πώλησης; Γιατί μπορεί να αγοράστηκε και από την φάση κατασκευης, (πως λοιπόν θα είχε ήδη κλείσει). Λοιπόν, οι οφειλές επίβλεψης είναι του ιδιοκτήτη. Αν στο "πέρασε" με τις οφειλές αυτές τότε δυστυχώς αυτές πρέπει να πληρωθούν. Το κόστος αμοιβών - φορολογικών - κρατήσεων είναι συγκεκριμένο. Αν πας σε οποιονδήποτε μηχανικό με τα σχέδια θα στο βγάλει σε 20 λεπτά.

 

Τα περί γραφείων που αναλαμβάνουν "άδειες" χωρίς να είναι μηχανικοί δεν τα καταλαβαίνω (στην Ουγκάντα ζούμε ρε παιδιά; )

 

Λοιπόν, προτείνω, να πάρεις ένα μηχανικό (της εμπιστοσύνης σου) και ένα δικηγόρο της εμπιστοσύνης σου και να κινηθείς έτσι:

1) Εξώδικο στον πωλητή του σπιτιού για να καλύψει άμεσα τα όποια έξοδα απομένουν για το κλείσιμο της άδειας

2) Αν είχατε συμφωνήσει αλλιώς, τότε ο μηχανικός σου θα σου βγάλει το κόστος αμοιβών-κρατήσεων κλπ, θα συγκρίνεις με αυτά που σου ζητάνε από το "γραφείο" και θα πας να τα πληρώσεις. Αν υπάρχουν διαφορές, η μόνη λύση είναι να πάτε δικαστικώς και άντε βγάλε άκρη.

3) Προσοχή: Όταν πουλήθηκε το σπίτι χωρίς να έχει κλείσει η άδεια δεν κάνατε αναθεώρηση λόγω αλλαγής ιδιοκτήτη; (εεεεε; Μα πόσες μαζεμένες ατασθαλίες γίνανε σε μια μόνο αγοραπωλησία;;; )

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην παρεξηγουμε μερικα πραγματα. επειδη κατι ξερουμε απο μηχανικους τραπεζων και επειδη δεν ειναι κακο να λεμε καμια φορα τα πραγματα με το ονομά τους -

 

για να εκδοθει ενα δανειο ο μηχανικος ελεγχει τη νομιμοτητα του ακινητου. Εγω σαν συμβουλος ιδιωτων και εταιριων εχω πεσει σε "δυσκολο" μηχανικο τραπέζης χιλιες φορες - το τι χαρτομανι ζητουσαν ωστε να ειναι καλυμμένα τα κωλαρακια τους δεν λεγεται - και πολυ καλα εκαναν βεβαιως.

 

Οταν η τραπεζα δανειοδοτει ενα ακινητο το οποιο αυριο δεν μπορει πχ να πουληθεί στην κανονική του αξία γιατι δεν είναι ρευματοδοτημένο, και για να το κανει αυτο βασιστηκε σε μια εκθεση του μηχανικου ο οποίος δεν προσεξε οτι υπάρχει εκκρεμμότητα, νομίζετε θα το αφήσει έτσι? Πόσο μάλλον οταν με καθε post του ιδιωτη βγαίνουν κι αλλα ευτράπελα.

 

εγω δεν ειπα προς ποιον εχει ευθυνη ο μηχανικος της τραπεζας γιατι αυτα τα λεν τα δικαστηρια. το οτι εχει ευθυνη ομως, εχει. Και να ειστε σιγουροι πως η τραπεζα θα του ζητησει τα ρεστα αυριο. κατα τα αλλα οτι ειπα κι εγω για εξωδικα και επιβλεψεις λεμε οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Γιάννη και περί της τεράστιας ευθήνης του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

Καταρχήν ο φίλος θα έπρεπε να βρεί τον προηγούμενο και να του πεί "για έλα εδώ ρε κουμπάρε τι λένε..."? Επίσης μπορεί να υπάρχουν και συμφωνίες με το περίεργο γραφείο και άλλες παρατυπίες, όπως πχ το ρολόϊ της ΕΥΔΑΠ που φάνηκε.

Ο φίλος θα έπρεπε με τον δικηγόρο του και με τον μηχανικό του, γιατί είμαι σίγουρος ότι έλεγχος σχεδίων δεν έγινε να ελέγξουν την κατασκευή και να βρούν τις τυχόν παρατυπίες.

Επίσης θα έπρεπε με την συμβουλή του δικηγόρου του και σαν δεύτερο βήμα καθώς πιστεύω ότι πάντα το πρώτο είναι η συζήτηση- να εκδώσουν κάποιο εξώδικο προκειμένου ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να τρέξει. Οι διαδικασίες έπρεπε να είχαν κινηθεί ήδη και κάθε μέρα που χάνεται είναι κρίμα.

Ακου φίλε, αυτά περί γραφείων άκουτα βερεσέ. Οφείλεις των μηχανικών επιβλέποντων που ορίζει η άδεια τις αμοιβές επίβλεψης, στατικά αρχιτεκτονικά κλπ μην πάς να πληρώνεις τον κάθε άσχετο ότι του καπνίσει θα πρέπει να έχεις καλή σχέση με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ή να διορίσεις έναν υπεύθην μηχανικό να στα βρεί να μάθεις ποιες ακριβώς είναι αυτές οι αμοιβές και υπογραμμίζω άλλη μια φορά ότι ευθήνη δεν έχεις - αν βέβαια στο συμβόλαιο σου δεν έχει γραφτεί ότι την ευθήνη την έχεις εσύ....?

Link to comment
Share on other sites

Εν τάχει κάποιες απαντήσεις και ερωτήσεις...

-Το να μην γνώριζε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το ότι ή άδεια έπρεπε να "κλείσει" σας περνάει απο το μυαλό; Γιατί όλοι πρέπει να έχουμε τις γνώσεις που έχετε εσείς;

-Καλά τα εξώδικα και οι αγωγές αλλά εδώ μιλάμε για πίεση χρόνου. Μιλάμε για εκβιασμό κατά κάποιο τρόπο του μηχανικού που λέει "ή πληρώνεις και τις υπόλοιπες οφειλές σε άλλους (που είναι φίλοι μου) ή δεν σου κλείνω την άδεια ακόμα και αν μου καλύπτεις οικονομικά για την επίβλεψη.

-Κανείς δεν μου έχει απαντήσει για το πως μπορεί να αναλάβει άλλος μηχανικός την επίβλεψη ακόμα και αν είναι πααααααρα πολύ δύσκολο όπως έγραψε κάποιος.

-Η άδεια είναι στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη και σε εκείνο το όνομα θα κλείσει η άδεια. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;

-Αν τελικά η ΔΕΗ ξηλώσει την παροχή, υπάρχει δυνατότητα και πως να ξαναεγκαταστήσει αργότερα την παροχή;

-Μου εξηγήσατε πως περίπου βγαίνει το ποσό της επίβλεψης. Αν κατάλαβα καλά είναι μόνο συνάρτηση των τετραγωνικών. Δηλαδή δεν υπάρχει ο κίνδυνος να κοστολογήσει υπέρογκα ο μηχανικός για λόγους ίσως εκδίκησης;

Link to comment
Share on other sites

-Το να μην γνώριζε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το ότι ή άδεια έπρεπε να "κλείσει" σας περνάει απο το μυαλό; Γιατί όλοι πρέπει να έχουμε τις γνώσεις που έχετε εσείς;

 

οπως δεν ξερεις νομικά και εβαλες δικηγορο, επειδη δεν ξερεις τα τεχνικα, επρεπε πριν αγορασεις το σπιτι σου να βαλεις μηχανικο δικό σου να ασχοληθει. Δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που το μετανιωνει - και καλα εσυ που δεν ηξερες. οι περισσοτεροι το κανουν για να αποφυγουν μια αμοιβη. Και βεβαια βρισκονται σε θεσεις περιπου σαν τη δικια σου και θα πληρωσουν τα πολλαπλασια.

 

Επι της ουσιας, το πηρες το σπιτι απο ιδιωτη ή απο κατασκευαστη? Ο πρωτος μπορει και να μην "ηξερε". Ο δευτερος αποκλειεται.

 

 

-Καλά τα εξώδικα και οι αγωγές αλλά εδώ μιλάμε για πίεση χρόνου. Μιλάμε για εκβιασμό κατά κάποιο τρόπο του μηχανικού που λέει "ή πληρώνεις και τις υπόλοιπες οφειλές σε άλλους (που είναι φίλοι μου) ή δεν σου κλείνω την άδεια ακόμα και αν μου καλύπτεις οικονομικά για την επίβλεψη.

 

Αν οντως σου λεει τετοια, εχεις καθε δικαιωμα να κινηθεις εναντιον του. Επειδη ομως ακουγονται λιγο μπερδεμενα τα θεματα, θα σου ελεγα να βρεις εστω και τωρα εναν μηχανικο να σε βοηθησει. Εσυ δεν το σκεφτεσαι?

 

 

-Κανείς δεν μου έχει απαντήσει για το πως μπορεί να αναλάβει άλλος μηχανικός την επίβλεψη ακόμα και αν είναι πααααααρα πολύ δύσκολο όπως έγραψε κάποιος.

 

Πολυ απλα. απαιτειται αναθεωρηση της αδειας (αν ακομη ισχυει) για αλλαγη επιβλεποντος μηχανικου. Λεπτομερειες για διαδικασιες και κοστος απο την πολεοδομια ή τον μηχανικο σου.

 

-Μου εξηγήσατε πως περίπου βγαίνει το ποσό της επίβλεψης. Αν κατάλαβα καλά είναι μόνο συνάρτηση των τετραγωνικών. Δηλαδή δεν υπάρχει ο κίνδυνος να κοστολογήσει υπέρογκα ο μηχανικός για λόγους ίσως εκδίκησης;

 

 

Εχει ήδη βγει το κοστος της επιβλεψης αγαπητε και ειναι μεσα στο φακελο τα στοιχεια αυτα, οπως σου έχουν ήδη απαντήσει.

 

Τα υπολοιπα θα γινω κουραστικος και θα προτεινω να τα συζητήσεις με καποιον μηχανικό. Στο κατω κάτω δεν χρεωνουμε σαν τους γιατρούς και τους δικηγόρους για την επίσκεψη (αν και θα επρεπε).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να τα βάλουμε λίγο σε μια σειρά.

 

1) Δεν έχω καταλάβει από ποιον αγόρασες το σπίτι. Κατασκευαστή, ιδιώτη; Το πήρες τελειωμένο ή κατά τη διάρκεια της κατασκευής;

Πρόκειται για διαμέρισμα ή ανεξάρτητη μονοκατοικία ή συγκρότημα κατοικιών; Γιατί εάν υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες, τι έχουν κάνει με το θέμα;

 

2) Το όνομά σου πως βρέθηκε στο λογαριασμό της ΔΕΗ;

 

3) Το να αλλάξεις επιβλέποντα μηχανικό ξέχασε το. Δεν γίνεται να αλλάξει μετά το πέρας των εργασιών. Και επειδή κάπου ανέφερες πως υπήρξε μια παρεξήγηση και σταμάτησε την επίβλεψη στη μέση του έργου, αυτό πρέπει να αποδεικνύεται με δήλωση παραίτησης στον ανάλογο χρόνο, κατατεθειμένη στην πολεοδομία. Εάν δεν το έκανε και απλά σταμάτησε να επισκέπτεται το έργο δεν σημαίνει τίποτα. Η ευθύνη παραμένει σε αυτόν.

 

4) Βάλε δικό σου μηχανικό να ψάξει στο αρχείο της πολεοδομίας για το εάν έχουν κατατεθεί η αμοιβές. Εσύ μάλλον θα πελαγώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.