Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

@giotaki^Στα προγράμματα τύπου fespa δεν μπορεί να προσομοιωθεί η λειτουργία περίεργων στηρίξεων όπως δοκός επί δοκού ή η δοκός που λειτουργεί ως φουρούσι.

Βεβαίως καλό είναι αυτά να αποφεύγονται ανεξαρτήτως των δυνατοτήτων του προγράμματος που διαθέτουμε.

Για την περίπτωση της διέρειστης πλάκας Π22, προτείνω να επιλύσεις το φορέα χωρίς τις δοκούς Δ1.4 και Δ26.1. Αναλόγως των αποτελεσμάτων θα δεις αν και πού χρειάζεσαι δοκό.

Το εμβαδόν της πλάκας δεν είναι μεγάλο, αν θέλεις οπωσδήποτε κάποια δοκό άσε μόνο τη Δ1.4.

Edited by Guthwik
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα αυτών που έγραψα θα έλεγα ότι θέλει λίγο προσοχή η επιλογή των διατομών σου στα τοιχία κτλ, γιατί παντού θα έχεις θέματα με τις αγκυρώσεις των οπλισμών των δοκών σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα!

Στον οδηγό του FESPA  για τον τρόπο προσομοίωσης πλάκας γενικής κοιτόστρωσης μεγάλων διαστάσεων γράφει ότι οι οπλισμοί που θα προκύψουν στα μέλη ορθογωνικής διατομής ανάγονται ανά μέτρο και αποτελούν τον οπλισμό της πλάκας.

Κοιτάζοντας το παράδειγμα πισίνας που έχει το πρόγραμμα, οπλίζει τα μέλη με 6φ16 ΑΝΩ σε μια δοκό του ενός μέτρου.

Οπότε θεωρεί (100cm)/(6 τεμάχια Φ16)=16 cm   άρα οπλίζεις με Φ16/16 ΑΝΩ ?

Έχω καταλάβει κάτι λάθος?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@voodoochile  Στο σχέδιο θα γράψεις 6Φ16/μ.

Δεν υπάρχει (πρακτικά) τοποθέτηση οπλισμού ανά 16εκ.

Edited by Overseer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ

Εγώ ρωτάω αν ερμηνεύω σωστά την αναγωγή ανά μέτρο, που αναφέρει το manual, από οπλισμό δοκού σε οπλισμό πλάκας.

Έχει κάποιος εμπειρία από επίλυση πισίνας με το FESPA?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. 

Σε απλή κατασκεύη ισογείου, όταν λύνω χωρίς πρόβλεψη δεν μου βγάζει ειδοποιήσεις. Όταν λύνω με πρόβλεψη ορόφου, μου βγάζει ειδοποίηση για αρνητικές τάσεις. Έπαιξα λίγο με τα σεπ και Kv αλλά δεν αλλάζει κάτι. Στην φωτογραφία δοκίμασα με Kv 40.000 και σεπ 200. 

Ξέρει κανείς σε τι οφείλεται αυτό; Στα πέδιλα δεν μου βγάζει ειδοποίηση επίσης. Πρέπει να αλλάξω διαστάσεις πεδιλοδοκών; Όταν βλέπω τα διαγράμματα τάσεων δεν βρίσκω αρνητικές τιμές παρά μόνο στην QD που δεν μου βγάζει καν τιμές.
Μήπως φταίει το ότι το στατικό μοντέλο της πλάκας είναι ορθογώνιο στο υπολογισμό;

Προς ποια κατεύθυνση να ψάξω ή απλά να το αγνοήσω τελείως; Ευχαριστώ!

ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΕΔΑΦΟΥΣ.png

Edited by KidPadel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνοντας τα εντατικά μεγέθη των πεδιλοδοκών μου εμφανίζει αρνητικές τάσεις minσεδ στο τεύχος. Είναι καθαρά θέμα υπολογιστικό/παραμετροποίησης ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην μελέτη μου; Οι αρνητικές τάσεις υποδεικνύουν μεγάλη εκκεντρότητα φόρτισης και στην πραγματικότητα ή δεν είναι ρεαλιστικές; 

αρνητικές τάσεις.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το έχω δει, σε άλλες μελέτες παίζοντας με το Ks οι μικρές αρνητικές τάσεις εξαφανίζονται, ειδικά όταν μικραίνει το Ks. Σε αυτή την περίπτωση έχω μεγάλες τιμές τάσεων ακόμα και με μικρό Κs, και δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα στο μοντέλο μου, ούτε στην διάταξη των υποστυλωμάτων. Ουσιαστικά αυτές οι τιμές σημαίνουν ότι στο πέλμα της πεδιλοδοκού "σηκώνεται" το έδαφος; Είναι ρεαλιστικό αυτό από την στιγμή που στα διαγράμματα των τάσεων εδάφουν έχω ομιόμορφη κατανομή σε όλα τα διαγράμματα; Οι τιμές σ.εδ, σ.εδmin και σ.εδmax ξέρουμε τι ακριβώς αντιπροσοπεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.