Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι θέλει να πει εδώ ο ποιητής (επίλυση με ΕΑΚ/ΕΚΩΣ);1778201077_2021-07-2710_16_21.thumb.jpg.7cf4916b5fbfa351c7a5fba327bf9119.jpgΝτάξει το 0,52 είναι το lb,net για C25/30 με εγκάρσια πίεση. Το L1 τι είναι;
Διάβασα όλα τα ιστορικά θρεντ από το 2009 για το θέμα των αγκυρώσεων, μέχρι να κάνουν τα μάτια μου γαντζάκια, αλλά αυτό που κάνει το αγαπημένο μας FESPA δεν το είδα πουθενά και δεν το καταλαβαίνω.
Στα αναπτύγματα δοκών πάει τα σίδερα μέσα στην κολώνα, όσο πάνε και μετά τα γυρνάει προς τα κάτω 0,52!
(Φταίει και ότι έχω αφήσει τις ΠΔ με αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας, αλλά και πάλι)

 

Link to comment
Share on other sites

@zazeng αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που χρησιμοποιούσα fespa, το L1 είναι το απαιτούμενο μήκος του ευθύγραμμου τμήματος (lb,min) στην περίπτωση καμπύλης αγκύρωσης εντός κόμβου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Κέρβερος αν είναι αυτό το lb,min εγώ είμαι ο Πάπας της Ρώμης, (0,6 * 52 = 31 /= 29).
Τέσπα, εφόσον είναι ΧΑΑΠ σαν στοιχείο θεμελίωσης αρκούν τα 2/3lbnet, οπότε πάμε παρακάτω.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα κάνω και μια απόπειρα με την υποστήριξη, αν και τώρα τελευταία με τους ΕΑΚ/ΕΚΩΣ κάνουν τους κινέζους (λες και δεν τους πουλάνε).

 

Link to comment
Share on other sites

To L1 δεν είναι το lbmin . Είναι η ελάχιστη διάσταση υποστυλώματος που χρειάζεσαι για να είναι σωστή η  καμπύλη αγκύρωση.

Edited by avgoust
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χμμ, άρα μάλλον το πάει με 0,3 και σε θλίψη βάση της γνωστής τροποποίησης,
για να δούμε:

lbmin + 5Φ + ΣΦ + c  = 0,3*520 + 5*18 + 10 + 35 = 291 - σωστόοοοος!!!

και γιατί ρε μάνα μου μετά πάει κατακόρυφα κάτω lbnet και όχι lbnet-lbmin? Χάνω κάτι ή το κάνει για ομορφιά? (γιατί ο σιδεράς αποκλείεται να το κάνει, πάλι καλά είναι ΧΑΑΠ -> 2/3lbnet)
(και όλα αυτά με την προϋπόθεση του 20Φ....)

ευχαριστώ πολύ @avgoust

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/7/2021 at 1:00 ΜΜ, avgoust said:

Μια εικονα = χιλιες λέξεις. Δες εδώ

ScreenHunter 1032.jpg

Πολύ καλό @avgoust. Το έχεις βρει απο κάπου ή είναι δικό σου;

Θα ήταν ώραιο και για C30/37 αν μπορούσες να ανεβάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι κάποιος απο σας πρώην χρήστης του ΡΑΦ να μου πει εντυπώσεις απο την αλλαγή;

Είναι καλύτερο το Fespa;

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο φράχτη καθόμαστε Βοσκέ. Ήθελα να δω το demo στις διακοπές, αλλά εννοείται πως δεν έκανα πράμα!

Συνάδελφος που έχει το ΡΑΦ και έχει δουλέψει και Fespa θεωρεί το ότι το ΡΑΦ δεν διαστασιολογεί (σου δίνει απλά As και βάζεις εσύ τις ράβδους) πλεονέκτημα, γιατί αλλάζοντας ένα σημείο στο μοντέλο (πχ ένα φορτίο ή το ύψος μιας δοκού) δεν έχεις κίνδυνο να αλλάξουν ράβδοι αλλού (κάνει επάρκεια των ράβδων που έχεις βάλει), ενώ στο Fespa είναι λίγο με ποιο πλευρό κοιμήθηκε ο αλγόριθμος.

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος χρήστης, μπας κ γίνουμε πολλοί.

Για την εταιρεία (ΤΟΛ) έχω μόνο καλά λόγια να πω, έχω τις αμοιβές από αυτούς και από την εξυπηρέτηση είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.