Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, zazeng said:

Συνάδελφος που έχει το ΡΑΦ και έχει δουλέψει και Fespa θεωρεί το ότι το ΡΑΦ δεν διαστασιολογεί (σου δίνει απλά As και βάζεις εσύ τις ράβδους) πλεονέκτημα, γιατί αλλάζοντας ένα σημείο στο μοντέλο (πχ ένα φορτίο ή το ύψος μιας δοκού) δεν έχεις κίνδυνο να αλλάξουν ράβδοι αλλού (κάνει επάρκεια των ράβδων που έχεις βάλει), ενώ στο Fespa είναι λίγο με ποιο πλευρό κοιμήθηκε ο αλγόριθμος.

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος χρήστης, μπας κ γίνουμε πολλοί.

Επιβεβαιώνω !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zazeng @lamlos

ΡΑΦάκιας είμαι αλλά όχι για πολύ ακόμα. Το ΡΑΦ είναι σα τη στείρα αίγα. Καλή, χρυσή αλλά γρήγορα έρχεται η ώρα να μπει στο τσικάλι.

 

Καλοί οι έλεγχοι επάρκειας ΑΜΑ είναι σωστοί! Αυτό είναι το θέμα με το ΡΑΦ και αυτό ειναι και το παράπονο μου.

Εγώ ΡΑΦ δε συστήνω, αλλά δεν εχω δοκιμάσει και Fespa για να συγκρίνω.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ανεπιφύλακτα* αλλά δεν θέλω να είμαι άδικος με το fespa, το οποίο το χρησιμοποίησα (αξιολόγησα) πριν πολλά πολλά χρόνια (εντάξει τα παραλέω, αλλά δεν θυμάμαι βασικές αρχές λειτουργίας του) όταν δοκίμαζα/πειραματιζόμουνα με το άπαν των εμπορικών προγραμμάτων (αρκετά προ ΡΑΦ νομίζω).

*Μεσολάβησε η απάντηση του @trellovoskos (την οποία δεν κατανοώ πλήρως), οπότε συνειδητοποίησα ότι ο καθένας έχει τον τρόπο του και δεν εξυπηρετούν όλα όλους, οπότε αλλάζω το ''Ανεπιφύλακτα'' σε ''ναι, είμαι αρκετά ευχαριστημένος και δεν θα σκεφτόμουνα προς το παρόν αλλαγή προγράμματος'' - με επισήμανση ότι ούτως ή άλλως τα τελικά σχέδια - εφαρμογής ή όχι - πάντα τα επεξεργάζομαι παραπάνω - από όποιο πρόγραμμα έχω δουλέψει - το ΡΑΦ θεωρώ ότι δεν έχει καλή παραγωγή ξυλοτύπων συγκριτικά με άλλα - το οποίο σημαίνει περισσότερες εργατοώρες για να τα επεξεργαστείς και να τα παραδόσεις.

Μάλλον σε μπέρδεψα, τελικά😒😒

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Fespa αν κ βγάζει μια χαρά ξυλότυπο (όσοι δεν έχουν την εξαγωγή σε dxf2000 να την πάρουν, τα καλύτερα 300€ που θα δώσετε στην lh) έχει τον τρόπο του να σου τρώει χρόνο με το υπερσύγχρονο περιβάλλον του.

Τέσπα, μια δοκιμή θα μας πείσει, άντε να βρεις χρόνο να την κάνεις.
Στο τέλος πάντως μετράει αυτό που λές , η επεξεργασία που κάνεις εσύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΔΕΑ:

Συνάδελφοι μήπως να ανοίξουμε ένα 2-3 νέα θέματα συζήτησης έκαστο για κάθε στατικό πρόγραμμα και να αναφέρουμε εκεί τα λάθη-παραλείψεις που έχουμε εντοπίσει για να λάβουν γνώση και να είναι προσεκτικοί οι λοιποί χρήστες;

Ισως με τη δημοσιότητα αυτή να διορθωθούν και κάποια από τα λάθη αυτά γρηγορότερα. Να πέσουν και οι μάσκες του "πολύ καλού προγράμματος".

Εννοώ θέματα αφιερωμένα μόνο για λάθη του προγράμματος, όχι πως να κάνω τι κλπ....

Σίγουρα οι πιο ψαγμένοι έχουν πολλά να γράψουν. Θα βοηθήσει πολύ και συναδέλφους που θέλουν να αγοράσουν το ένα ή το άλλο πρόγραμμα να σχηματίσουν εμπεριστατωμένη άποψη. Με ένα demo κακά τα ψέματα, δύσκολα βγάζεις συμπέρασμα ως προς την ορθότητα των επιλύσεων.

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν έχω κάτι να πω, οπότε μέσα είμαι :P
Πέρα από την πλάκα όμως, θα μπορούσαμε να κάνουμε και 2-3 φορείς και να τα συγκρίνουμε κ μεταξύ τους.
Είμαι μέσα για fespa για σκυρόδεμα - μεταλλικα (για τα τελευταία κ robot παίζω (όταν ξανακάνω φορμάτ κ βάλω το trial, δεν μου τρέχουν κ από τα μπατζάκια)
)

Link to comment
Share on other sites

@zazeng μπράβο. Να κάνουμε τα δικά μας πρότυπα παραδείγματα ΟΑΣΠ για σύγκριση. "Παραδείγματα Michanikos.gr"

 

Υ.Γ. Αμα σκεφτείς να αλλαξοπιστήσεις, ανταλλάσω ΡΑΦ με FESPA, + δώρο ένα ρίφι. 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, zazeng said:

Τόσο μέσα που μπαίνω κάθε φορά με τα στατικά καλύτερα να στο χαρισω κ να τα κάνουμε 2 τα ριφια

Θα στα δώσω, αλλά να είσαι ειλικρινής στο σχετικό θέμα με το Fespa να ξέρω τι με περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.