Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Συνάδελφε τι εννοείς προβληματική version?

Δεν μίλησες με την εταιρεία για το πρόβλημα στους πίνακες?

 

 

******************

 

Σκοπεύω να το αγοράσω με την επιδότηση του ΕΣΠΑ, απλά περιμένω την συστημένη επιστολή, ώστε να είμαι καλυμένος με την επιδότηση

 

 

Απαγορεύονται οι αναφορες σε πειρατικό λογισμικό. Διάβασε τους κανονες συμμετοχης

Ευχαριστω

terry

Link to comment
Share on other sites

@ Lefteris_N

Αρχικά σε παρακαλώ διάβασε πολύ προσεκτικά ΑΥΤΟ

 

Όσον αφορά τα ερωτήματά σου:

1. Η ανάλυση θα γίνει εξ΄αρχής και για σεισμό. Εάν εσύ θέλεις να δεις τα εντατικά σου μεγέθη μόνο για τα μόνιμα G ή μόνο για κινητά Q ή για το συνδυασμό G+Q, αφού κάνεις κανονικά την επίλυση του μοντέλου σου, θα πατήσεις την εντολή "Tρισδιάστατο (3DV)" και εκεί στο νέο παράθυρο θα επιλέξεις το εικονίδιο που λέει "Διαγράμματα" και θα σου ανοίξει ένα νέο μικρό παράθυρο όπου μπορείς να δεις τα εντατικά μεγέθη σε κάθε μέλος που επιλέξεις, για την ανάλογη φόρτιση.

2. Κάνοντας την επίλυση σου, θα σου ανοίξει ένα παράθυρο που αφορά την απαίτηση ή όχι Ικανοτικού Ελέγχου Κόμβων. Εκεί σου αναγράφει την τιμή του nv που είναι η τέμνουσα των τοιχωμάτων προς τη συνολική τέμνουσα (δεν ξέρω αν εννοείς αυτό). Επίσης από το Τεύχος μπορείς να δεις γενικά τέμνουσες-αξονικές-ροπές.

3. Δες ΕΔΩ. Πήγαινε εκεί που λέει "Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις (F.A.Q.)" και διάβασε την ερώτηση 17.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εκεί που λέει "Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις (F.A.Q.)" και διάβασε το άρθρο 17.

 

Αγαπητέ ilias, ερώτηση 17 ---> κεκλιμένη πλάκα, δεν ξέρω αν αυτό ήθελες να πείς.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον ilias

Link to comment
Share on other sites

Ilia σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σου.

Άρα για το ερώτημα 1) δεν υπάρχει η δυνατότητα διαστασιολόγησης μόνο για στατικά φορτία, χωρίς σεισμική φόρτιση

 

Για το 2)Στο πινακάκι του ικανοτικού σου δείχνει την nv των τοιχωμάτων. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι για το σεισμικό φορτίο (τέμνουσα βάσης) στη βάση του κτιρίου σε μοντέλο χωρίς τοιχώματα(δηλαδή nv=0). Το nv που σου λέει είναι ο λόγος της τέμνουσας των τοιχωμάτων προς τη συνολική τέμνουσα βάσης (Δεν ξέρω μήπως δεν το διατυπώνω σωστά)

 

Για το 3), αντιμετωπίζω μία περίπτωση που αν εφαρμόσω την μεθοδολογία που λέει στις Συχνές Ερωτήσεις, στην μία παρειά της κεκλιμένης πλάκας, δεν θα έχω καθόλου υποστυλώματα. Θα το δοκιμάσω να δω αν θα το μοντελοποποιήσει σωστά

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιο παλια απο καποιο manual που ειδα, πρεπει να υπηρχε η δυνατοτητα βελτιστοποιησης (διαδικασια μεταβολης των διατομων των κατακορυφων στοιχειων ωστε να βελτιωθει η απόσταση ΚΒ-ΚΕΣ).

 

τι απεγινε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.