Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Επειδή η δοκός επί δοκού δεν μου αρέσει, εγώ θα άφηνα την πλάκα ως έχει..........Μια κλασσική τριέρειστη πλάκα είναι που δεν με προβληματίζει και μάλιστα χωρίς να υπολογίσουμε ότι και στο κάτω τμήμα της υπάρχει στην κοντή δοκό και τέταρτη στήριξη. Και θα προτιμούσα την κατασκευή ενισχυμένης ζώνης η οποία θα κάλυπτε και το ελεύθερο άκρο με τον κατάλληλο οπλισμό (οπλισμό ελεύθερου άκρου) και σε κάθε περίπτωση δεν θα αποτελούσε στήριξη όπως αποτελεί ένα δοκάρι. 

Θεωρώ ότι πιο ξεκάθαρη λύση και μοντελοποίηση είναι αυτό, από το να πατάς δοκάρια το ένα πάνω στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2020 at 2:35 ΜΜ, ilias said:

Επειδή η δοκός επί δοκού δεν μου αρέσει, εγώ θα άφηνα την πλάκα ως έχει..........Μια κλασσική τριέρειστη πλάκα είναι που δεν με προβληματίζει και μάλιστα χωρίς να υπολογίσουμε ότι και στο κάτω τμήμα της υπάρχει στην κοντή δοκό και τέταρτη στήριξη. Και θα προτιμούσα την κατασκευή ενισχυμένης ζώνης η οποία θα κάλυπτε και το ελεύθερο άκρο με τον κατάλληλο οπλισμό (οπλισμό ελεύθερου άκρου) και σε κάθε περίπτωση δεν θα αποτελούσε στήριξη όπως αποτελεί ένα δοκάρι. 

Θεωρώ ότι πιο ξεκάθαρη λύση και μοντελοποίηση είναι αυτό, από το να πατάς δοκάρια το ένα πάνω στο άλλο.

Θα ρωτησω και αυριο στην υποστήριξη, για να παρω μια γνωμη ακομα και βλεπουμε.. Θα ενημερωσω και εδω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αυτό που μου πρότεινε η υποστήριξη, είναι η λύση με την τριέριστη, δίχως δοκό επί δοκού. Το θέμα μόνο που υπάρχει είναι ότι η μια πλάκα θα είναι τριέριστη και η άλλη διέρειστη με διαφορετικές βυθίσεις. Για την καλύτερη συνεργασία των πλακών που πρότειναν, να ενισχύσω τον οπλισμό π.χ. Φ8/15 ανω κάτω, ώστε να υπάρξει κοινή συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panmyr said:

Τελικά, αυτό που μου πρότεινε η υποστήριξη, είναι η λύση με την τριέριστη, δίχως δοκό επί δοκού. Το θέμα μόνο που υπάρχει είναι ότι η μια πλάκα θα είναι τριέριστη και η άλλη διέρειστη με διαφορετικές βυθίσεις. Για την καλύτερη συνεργασία των πλακών που πρότειναν, να ενισχύσω τον οπλισμό π.χ. Φ8/15 ανω κάτω, ώστε να υπάρξει κοινή συμπεριφορά.

Μια και δόθηκε η ευκαιρία το ίδιο ισχύει και στις θέσεις συνάντησης μεγάλου και μικρού εξώστη (Χωρίς δοκο στην ενωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα! Έχω προσομοιώσει γωνιακή πλάκα (Π22) σε νέο κτίριο, η οποία προεξέχει από το περίγραμμα του κτιρίου (τύπου προβόλου) και έχει διαστάσεις 2,70 Χ 2,90.. έχω βάλει ήδη δύο φουρούσια και θεωρώ ότι είναι διέρειστη.. δυστυχώς δεν έχω κολώνα στη γωνία του ελεύθερου άκρου.. λέτε να υπάρχει θέμα?? αφήστε που στην αριστερή στήριξη της πλάκας έχω σκάλα... θα ήθελα γνώμες.....

ευχαριστώ πολύ

IMG_5651.JPG

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αγκυρώνεις οπλισμο.

Επίσης σβήσε εντελώς τις Π1 και Π2 γιατί η προσομοίωση είναι λάθος τώρα....σου συνεχίζει σίδερα στην Π22 και δεν έχει καταλάβει το πρόγραμμα την τρύπα για να δει και την στρέψη που παίρνει το δοκάρι 9.1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.