Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επάρκεια τοιχωμάτων και τέμνουσα βάσης (nv) κατά EC


 
ilias

Recommended Posts

5 ώρες πριν, trellovoskos said:

Aναφέρει κάτι το ΕΠ?

Επειδή ακόμα στον ec2 είμαι αρχάριος, θες να μου δώσεις παράγραφο να το τσεκάρω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θυμάμαι καλά στους EC (υποθέτω μελετάς με Ευρωκώδικες) προβλέπονται πλείστες άλλες διατάξεις για την διαστασιολόγηση τοιχωμάτων (lw >= 4 x bw και πολλά άλλα), χωρίς η υποχρέωση για ελάχιστο μήκος τοιχώματος να αναφέρεται αριθμητικά (θα πρέπει να πληρούνται όλες οι υπόλοιπες προυποθέσεις οι οποίες σε οδηγούν σε ένα πρακτικά ελάχιστο μήκος τοιχώματος).

Αντιθέτως, στον ΕΑΚ θυμάμαι ότι το υποχρεωτικό μήκος τοιχώματος 1,5μ (<= 4 ορόφους) μπορούσε να μειωθεί εφόσον .... (έχω μπροστά μου τον ΕΑΚ από ΣΙΔΕΝΟΡ στον οποίο δεν υπάρχει η πρόσθετη διάταξη που αναφέρω - μπορείς να την βρείς από αλλού).

Με συγχωρείς για το ελλιπές ποστ αλλά προς το παρόν αυτά (ελπίζω κάποιος άλλος να βοηθήσει περισσότερο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, zazeng said:

Επειδή ακόμα στον ec2 είμαι αρχάριος, θες να μου δώσεις παράγραφο να το τσεκάρω;

EC8 μέρος 1,  ΕΠ 3.2 (1) αλλά δεν το βλέπω στο κείμενο που έχω...

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, lamlos said:

Αν θυμάμαι καλά στους EC (υποθέτω μελετάς με Ευρωκώδικες) προβλέπονται πλείστες άλλες διατάξεις για την διαστασιολόγηση τοιχωμάτων (lw >= 4 x bw και πολλά άλλα), χωρίς η υποχρέωση για ελάχιστο μήκος τοιχώματος να αναφέρεται αριθμητικά (θα πρέπει να πληρούνται όλες οι υπόλοιπες προυποθέσεις οι οποίες σε οδηγούν σε ένα πρακτικά ελάχιστο μήκος τοιχώματος).

Ισχύει το lw>4bw  και το bw>max(0,15m, hs/20), αλλά θέλω να μάθω ειδικά για τον συγκεκριμένο έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα δεν υπάρχει κατά την γνώμη μου ελάχιστο μήκος τοιχώματος όπως το εννοείς (προφανώς το θυμάσαι από ΕΑΚ)

Edited by lamlos
συμπλήρωση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, lamlos said:

Κάτι τρέχει με τα κιτάπια σου ή με τα κιτάπια μου.

ΕΚ8 μέρος 1, Ε.Π. 3.2.1. (1) (2) (3) αφορά στις ζώνες σεισμικής επικινδυνότητας.

Και τα δικά μου το ίδιο λένε.

Μάλλον θα είναι κάπου αλλού και το έχουν γράψει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο των Παπαχρηστίδη/Παγώνη (Από τον ΕΚΟΣ2000 στον Ευρωκώδικα 2) δεν αναφέρει κάτι. Ρούμπος για το lamlos. Θα προσπαθήσω να τσεκαρω κ τα κείμενα αργότερα (18.5.1 κ 9.6.1 λέει το κιτάπι αυτό (το οποίο παίζει κ σε pdf πλέον))

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στους ευρωκώδικες δεν υπάρχει αναφορά για μήκος για να θεωρηθεί τοίχωμα. Κοιτάς το διάγραμμα ροπών να έχει την μορφή καμπτικού προβόλου. Ωστόσο συχνά, και στα ελληνικά λογισμικά,  τηρείται το 1,50μ (για 4 υπέργειους) ή 2μ για άνω των 5 υπέργειων που όπως προείπαν οι λοιποί συνάδελφοι είναι σύσταση-απαίτηση που μας έρχεται από τον ΕΑΚ. Σε γενικές γραμμές πολλοί καθηγητές όταν παρουσίαζαν τους ΕΚ το έκαναν αποδεκτό, θεωρώντας ότι ένα τόσο επίμηκες στοιχείο θα έχει διάγραμμα ροπών κάμψης πριονωτό.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν γνωρίζετε να ισχύει κάτι για τα μη ορθογωνικά τοιχώματα σε ότι αφορά το  ελάχιστο μήκος τους για τον υπολογσιμό του nv, ούτε υπάρχει κάποια διάταξη στον EC8...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.