Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Με ηλεκτρονική βεβαίωση μηχανικού κάθε εργασία σε κτίριο που δεν απαιτείται οικοδομική άδεια από την πολεοδομία


Recommended Posts

λογικα το αγαπημενο τεε θα τσιμπαει κανενα παραβολακι

Link to post
Share on other sites
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αλλη μια γελοία βεβαίωση. Αυτη η γελοιοτητα με βεβαιώσεις  για τα πιό  απλά   στο καθετί έχει καταντήσει αηδία. Πλήρως αχρείαστη με σκοπό απλά να χρεώσει. Χωρίς καμία ουσία.

Ολες αυτες οι βεβαιώσεις για καθετί οδηγούν μόνο στο να αυθαιρετείς. Και αφού θα αυθαιρετείς για απλά πράγματα θα αυθαιρετείς πια και για σημαντικά. Αηδιασμένος απο την συνεχή..... Δηλαδή κάποιος σε ένα χωριό θα πάει να πάρει βεβαίωση απο την πόλη. Θα το κάνει χωρίς βεβαίωση και θα κοτσάρει και ένα αυθαίρετο.

Edited by katrmp
Link to post
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η διαφήμιση μιας συγκεκριμένης συναδέρφου για κάτι τι οποίο προβλέπεται στο άρθρο 30 του Ν.4495/17, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με τον Ν.4759/20 και συνεπώς για το οποίο είμαστε προφανώς ενημερωμένοι................

Δηλ. περιμέναμε το δημοσίευμα στις 16/2/21 να μας πει κάτι που ισχύει από 9/12/2020 ??????????

Να υποθέσω ότι είμαστε κλάδος που δεν διαβάζει & δεν ενημερώνεται και πρέπει να περιμένει φωτεινούς παντογνώστες..............

Link to post
Share on other sites

Πράγματι..δεν καταλαβαίνω το ποστ. Γνωστά είναι αυτά.

Κάποιοι κάνουμε απλές βεβαιώσεις άρθρου 30 ότι δεν απαιτείται άδεια κτλ. Είναι τα πιο εύκολα λεφτά που μπορεί να λάβει μηχανικός. Και επειδή κάποιοι ρωτάνε η βασική διαφορά για να βγει ΕΕΜΚ είναι να γκρεμίζεται εσωτερικός τοίχος.

Εγώ πάντως θα πω ότι αν γίνουν ηλεκτρονικές οι βεβαιώσεις θα μπει και το ΙΚΑ στο παιχνίδι.

Link to post
Share on other sites

Και έτσι για να βάψει κάποιος ένα δωμάτιο στο σπίτι του και να βάλει μια γλάστρα στο μπαλκόνι του θα πρέπει να πάει σε μηχανικό και...... ότι άλλο ήθελε προκύψει....

Ε αυτό δεν είναι κράτος.... είναι τύραννος ....

Edited by da-mi
Link to post
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λεω

Link to post
Share on other sites
6 ώρες πριν, nik said:

... αν γίνουν ηλεκτρονικές οι βεβαιώσεις θα μπει και το ΙΚΑ στο παιχνίδι.

Η υποχρέωση έναρξης έργου στο ΙΚΑ ισχύει σε κάθε περίπτωση, ανεξαρτήτως υποχρέωσης έκδοσης Ο.Α ή ΕΕΔΜΚ.

Link to post
Share on other sites
2 ώρες πριν, da-mi said:

Ε αυτό δεν είναι κράτος.... είναι τύραννος ....

Ωρες ωρες φτάνουν πια στο όριο της υπερβολής

Edited by neo83_gr
Link to post
Share on other sites
2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Η υποχρέωση έναρξης έργου στο ΙΚΑ ισχύει σε κάθε περίπτωση,..

αυτό ίσχυε πάντα για τα μη στεγασμένα.

Στην πράξη σε ποσοστό >95% για μερεμέτια ή φρεσκαρίσματα που έκανε η κάθε ιδιοκτησία έκανε την "πάπια", το ΙΚΑ δεν το έπαιρνε σχεδόν ποτέ είδηση παρά μόνο αν υπήρχε κάποια καταγγελία.

Τώρα όμως πράγματι θα πρέπει όταν δίνουμε κάποια ανάλογη βεβαίωση στην ιδιοκτησία να έχει και μια ενημέρωση για την υποχρέωση αυτή.

 

Φοβάμαι πως το ΙΚΑ θα κάνει την αγαπημένη και πεπατημένη εδώ και πολλες δεκαετίες τακτική. Δεν θα κάνει τίποτα για 8 χρόνια και στον 9 χρόνο (ένα χρόνο προ παραγραφής) θα στέλνει ραβασάκι και θα ζητάει πρόστιμα και όλα τα σχετικά.

Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σας,

και στην περίπτωση που υπάρχουν αυθαιρεσίες ή και εάν το κτίσμα είναι τελείως αυθαίρετο, εμείς ως μηχανικοί θα μπορούμε να εκδώσουμε αυτή την βεβαίωση ή δεν μας ενδιαφέρει η νομιμότητα του κτίσματος;

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.