Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ - Αυτονομώ και ΕΕΔΜΚ


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, SEKKARA said:

Η εγκύκλιος αναφέρει ότι ως όψεις του κτιριου θεωρούνται οι κατακόρυφες επιφάνειες του κτιρίου ή στις  κεκλιμένες  και όχι στις οριζόντιες- δώματα οπότε δεν νομίζω να απαιτούνται νέες διευκρινήσεις από την ΔΑΟΚΑ.

Αφού ο Ν.4759/2020 (που έπεται της ΔΑΟΚΑ του 2018) μας λέει ότι όψεις του κτηρίου «θεωρούνται επίσης οι στέγες και τα δώματα…και τα κλειστά τμήματα των πυλωτών», από πού προκύπτει ότι δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ για αυτές τις οριζόντιες επιφάνειες;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Για την έκδοση ΕΕΔΜΚ για αυτόνομο σύστημα θέρμανσης (Α/Θ αέρα/νερού) σε διαμέρισμα, προκύπτει η υποχρέωση υποβολής νέας μελέτης κατανομής δαπανών (ΜΚΔΚΘ) για όλο το κτίριο, αφού λόγω της αποσύνδεσης του διαμερίσματος από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας, τροποποιείται η υφιστάμενη ΜΚΔΚΘ. Τι κάνετε σε αυτή τη περίπτωση;

1. Αναμορφώνετε τους συντελεστές εi με τους εi', αδιαφορώντας αν εντωμεταξύ έχουν γίνει και άλλες αλλαγές στην πολυκατοικία όπως τυχόν αυθαιρεσίες (π.χ κλείσιμο ΗΧ), μη εφαρμογή της μελέτης θέρμανσης, προγενέστερες αυτονομήσεις και άλλων διαμερισμάτων κλπ.;

2. Αποτυπώνετε την υφιστάμενη κατάσταση και κάνετε εξ' αρχής νέα ΜΚΔΘ, πράγμα που κατά των γνώμη μου είναι και το πιο σωστό ; Σ' αυτή την περίπτωση τι γίνεται αφού δεν είναι καθόλου απίθανο να υπάρχουν διάφορα προβλήματα όπως προσβασιμότητα στις υπόλοιπες ιδιοκτησίες;

3. Η δαπάνη για την νέα ΜΚΔΚΘ ερμηνεύοντας το άρθρο 127 βαρύνει τον ιδιοκτήτη της προς αυτονόμηση ιδιοκτησίας;   

Απαγορεύεται η πολλαπλή ανάρτηση του ίδιου ερωτήματος ή θέματος σε διαφορετικές θέσεις στο φόρουμ. Παραμένει η παρούσα δημοσίευση, ενώ οι υπόλοιπες τρείς ίδιες δημοσιεύσεις έχουν διαγραφεί. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, νέα μηχανικός εδώ (γεμάτη απορίες προφανώς!). Ετοιμάζομαι να εκδόσω την πρώτη μου άδεια μικρής κλίμακας. Το διαμέρισμα (Α' ορόφου) θα πραγματοποιήσει τις εργασίες θερμομόνωσης δώματος, θερμοπρόσοψης, τοποθέτηση αντλίας θερμότητας, αντικατάσταση υφιστάμενου τζακιού, κουφώματα, ηλιακός και A/C. Ολα τα ΗΜ θα τοποθετηθούν στο δώμα και θα χρησιμοποιηθούν σκαλωσιές. Μπορείς να με βοηθήσετε σχετικά με τις διαδικασίες και τι άλλο επιπρόσθετο χρειάζεται; νέο μηχανολογικό σχέδιο, συμβαση με ΑΝΑΚΕΜ κτλ? Τα δικαιολογητικά τα έχω βρεί και έχω ενημερώσει σχετικά τον ιδιοκτήτη. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!! 

Link to comment
Share on other sites

1. έχουμε καμιά πληροφορία αν απαιτείται μικρής κλίμακας για μόνωση pilotis μετα τον ο Ν.4759/2020 (που έπεται της ΔΑΟΚΑ του 2018) μας λέει ότι όψεις του κτηρίου «θεωρούνται επίσης οι στέγες και τα δώματα…και τα κλειστά τμήματα των πυλωτών»? Ή  δεν αλλάζει κάτι?

2. τι εννοούμε κλειστό τμήμα pilotis   ότι θεωρείται όψη ?

3. Αν έχω μία αποθηκη στην pilotis και θ'ελω να μονώσω την οροφή της (κάτω απο το διαμέρισμα α΄ορόφου απαιτείται μικρής κλίμακας?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, ξέρει κανείς αν στην ΕΕΜΚ που θα εκδοθεί για τις παρεμβάσεις που επιδοτούνται από το Εξοικονομώ είναι δυνατόν να συμπεριληφθούν και μη επιλέξιμες παρεμβάσεις;

Από το help desk του προγράμματος δεν μπόρεσαν να μου δώσουν κάποια σαφή απάντηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.