Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ - Αυτονομώ και ΕΕΔΜΚ


Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται να εκδοθεί 2η ΕΕΔΜΚ πριν παρέλθει κάποιο χρονικό διάστημα, νομίζω 1 χρόνος, από την έκδοση της 1ης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, για βεβαίωση του άρθρου 30, η οποία εκδόθηκε για αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα και λοιπές εργασίες, εκδόθηκε η σχετική ΑΠΥ  επί πιστώσει αναρτήθηκε μαζί με την απόδειξη για την ΕΕΔΜΚ και δεν δέχτηκαν την πληρωμή της από το πρόγραμμα με την δικαιολογία ότι δεν απαιτείται. Συνέβη και σε άλλον συνάδελφο; είμαι λάθος που πιστεύω ότι έπρεπε να πληρωθεί; 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σήμερα μου ήρθε σαν εκκρεμότητα από το Εξοικονομώ αυτό:

"1)Kατά τον έλεγχο πληρότητας του φακέλου που πραγματοποιήθηκε προέκυψε ότι η Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) που έχετε αναρτήσει στο Πληροφοριακό Σύστημα του Προγράμματος, για τις εργασίες που αυτή απαιτείται, έχει εκδοθεί εκπρόθεσμα, ήτοι μετά την πραγματοποίηση των εν λόγω εργασιών. Σε ότι αφορά ειδικά την εν λόγω παράβαση, σύμφωνα με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο (παρ. 3 του άρθρου 81 του Ν.4495/2017 για την οποία προβλέπονται διοικητικές κυρώσεις σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 94 του ίδιου νόμου όπως τροποποιήθηκε και ισχύει), απαιτείται να ακολουθηθεί η διαδικασία νομιμοποίησης των εργασιών, προκειμένου να ολοκληρωθεί ο έλεγχος της αίτησης και εν συνεχεία η εκταμίευσή της. Παρακαλούμε όπως αναρτηθούν η εκδοθείσα ΕΕΔΜΚ για την αίτηση, ο χρηματικός κατάλογος που έχει εκδοθεί και το αποδεικτικό πληρωμής του προστίμου."

Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; μέχρι τώρα δεν είχαμε πρόβλημα με τιμολόγια που έχουν εκδοθεί πριν την ΕΕΜΚ...

Με ποιο τρόπο το αντιμετωπίζουμε; πρέπει να πληρωθεί πρόστιμο για εκπρόθεσμη υποβολή ΕΕΜΚ 200€ ή μπορεί να γίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς θα εξακριβώνεται αν η ΕΕΔΜΚ είναι εμπρόθεσμη; 

Βάσει τιμολογίου παρεμβάσεων; Μήπως είναι πιο πρακτικό να επανεκδοθεί το τιμολόγιο με μεταγενέστερη ημερομηνία της αντίστοιχης της άδειας; 

Τουλάχιστον για τις περιπτώσεις που δεν έχει κατατεθεί ακόμη φάκελος....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για εργασίες εξοικονομώ....... απαιτείται συναίνεση (κ με τι ποσοστό) συνιδιοκτητών για εργασίες

α) εξωτερική μόνωση, σε διαμέρισμα ορόφου πολυκατοικίας, με απαίτηση ΕΕΔΜΚ

β) εξωτερική μόνωση, σε ισόγειο διαμέρισμα πολυκατοικίας, χωρίς απαίτηση ΕΕΔΜΚ

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2022 at 7:56 ΜΜ, gio said:

Για εργασίες εξοικονομώ....... απαιτείται συναίνεση (κ με τι ποσοστό) συνιδιοκτητών για εργασίες

α) εξωτερική μόνωση, σε διαμέρισμα ορόφου πολυκατοικίας, με απαίτηση ΕΕΔΜΚ

Με επιφύλαξη αλλά τότε που το είχα ψάξει για να κάνω τη δική μου θερμοπρόσοψη, έχει να κάνει με το καταστατικό της πολυκατοικίας. Συνήθως θέλει την πλειοψηφία (σε όσα καταστατικά έχω διαβάσει ανέφερε τα 2/3) αλλά υπάρχουν και ελάχιστες περιπτώσεις που μπορεί να θέλει να συμφωνούν παμψηφεί.

Για το (β) δεν έχω γνώση αλλά νομίζω πλέον για να κάνεις θερμοπρόσοψη, ανεξάρτητα αν θα χρησιμποποιήσεις ή όχι ικριώματα, θέλει ΕΕΔΜΚ

Edited by bianco
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, bianco said:

Για το (β) δεν έχω γνώση αλλά νομίζω πλέον για να κάνεις θερμοπρόσοψη, ανεξάρτητα αν θα χρησιμποποιήσεις ή όχι ικριώματα, θέλει ΕΕΔΜΚ

Σωστός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.