Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ - Αυτονομώ και ΕΕΔΜΚ


Recommended Posts

Ναι απαιτείται.

Το ποσοστό της συναίνεσης καθορίζεται στον κανονισμό της οικοδομής εάν υπάρχει και εάν διατυπώνεται με σαφήνεια, διαφορετικά θέλει το 100%.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Για την ακρίβεια δεν μπορεί να εκδοθεί η απαραίτητη ΕΕΔΜΚ.

Το απαιτούμενο ποσοστό της συναίνεσης εξαρτάται από τον κανονισμό της οικοδομής περί λήψεως αποφάσεων επί κοινοχρήστων εάν υπάρχει.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω περίπτωση πελάτη μου στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ, που στα πλαίσια της έκδοσης ΕΕΔΜΚ για Α/Θ εκπονήθηκε μελέτη θέρμανσης και ανέβηκε στο σύστημα ΑΠΥ για 350 € (250 € για την ΕΕΔΜΚ και 100 € για την μελέτη θέρμανσης).

Σήμερα μου στάλθηκε e-mail με μόνη εκκρεμότητα

"Μελέτες , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Η μελέτη θέρμανσης είναι μη επιλέξιμη. Παρακαλούμε αναρτήστε παραστατικό εξόφλησης για το ποσό των 100 ευρώ προς τον μελετητή."

Ο οδηγός γράφει στην παρ. 4.2. σελ.48 : "γ. Η αμοιβή για τυχόν εκδόσεις αδειών/εγκρίσεων ή εκπόνησης μελετών (στα πλαίσια έκδοσης αδειών/εγκρίσεων) που απαιτούνται από την κείμενη νομοθεσία για την υλοποίηση παρεμβάσεων (όπως για παράδειγμα αμοιβή για έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, αμοιβή για μελέτη εσωτερικής εγκατάστασης φυσικού αερίου), ορίζεται ως εξής: i) Για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα, μέχρι 250 €/αμοιβή, με δυνατότητα πολλαπλών αδειών/μελετών και μέχρι του συνολικού ποσού των 350 € ...."

Δεν θεωρείται η μελέτη θέρμανσης ως "μελέτη στα πλαίσια έκδοσης αδειών/εγκρίσεων", ώστε να πληρωθεί επιπλέον της αμοιβής για την έκδοση ΕΕΔΜΚ;

Καινούργιο τώρα αυτό; Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον; Πως το αντιμετωπίζουμε; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nick_61 said:

Συνάδελφοι έχω περίπτωση πελάτη μου στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ, που στα πλαίσια της έκδοσης ΕΕΔΜΚ για Α/Θ εκπονήθηκε μελέτη θέρμανσης και ανέβηκε στο σύστημα ΑΠΥ για 350 € (250 € για την ΕΕΔΜΚ και 100 € για την μελέτη θέρμανσης).

Υπήρχε ήδη θέρμανση (δίκτυο, κλπ) και αλλάξατε μόνο πηγή ενέργειας, πχ απο λέβητα πετρελαίου πήγατε σε Α/Θ?

Αν ναι, δεν θεωρείται ως νέα μελέτη... μου έχει τύχει στο Α' κύκλο του '18.

Αν όμως το σύστημα θέρμανσης ήταν πχ δισωλήνιο σε παλιά πολυκατοικία και αποκόπηκε και στήθηκε εσωτερικό δίκτυο στο διαμέρισμα, πιστεύω πως τότε θεωρείται ως μελέτη θέρμανσης.

Τέτοια περίπτωση έχω κι εγω στο πρόγραμμα του ΕΚΟ 20...πιστεύω να δικαιωθώ στην άποψη μου...

Σε αντίθετη περίπτωση, στο συμφωνητικό έχω γράψει οτι αν απορρίψει το πρόγραμμα τα 100€, θα τα πληρώσει ο ωφελούμενος...εννοείται οτι δεν έκανα μελέτη θέρμανσης με 100€, έχω κόψει άλλη απόδειξη με άλλο ποσό που ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dib said:

Υπήρχε ήδη θέρμανση (δίκτυο, κλπ) και αλλάξατε μόνο πηγή ενέργειας, πχ απο λέβητα πετρελαίου πήγατε σε Α/Θ?

Αν ναι, δεν θεωρείται ως νέα μελέτη... μου έχει τύχει στο Α' κύκλο του '18.

Αν όμως το σύστημα θέρμανσης ήταν πχ δισωλήνιο σε παλιά πολυκατοικία και αποκόπηκε και στήθηκε εσωτερικό δίκτυο στο διαμέρισμα, πιστεύω πως τότε θεωρείται ως μελέτη θέρμανσης.

Τέτοια περίπτωση έχω κι εγω στο πρόγραμμα του ΕΚΟ 20...πιστεύω να δικαιωθώ στην άποψη μου...

Σε αντίθετη περίπτωση, στο συμφωνητικό έχω γράψει οτι αν απορρίψει το πρόγραμμα τα 100€, θα τα πληρώσει ο ωφελούμενος...εννοείται οτι δεν έκανα μελέτη θέρμανσης με 100€, έχω κόψει άλλη απόδειξη με άλλο ποσό που ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου.

Δεν αλλάξε το δίκτυο σωληνώσεων, αλλά άλλαξαν μερικά σώματα.

Η μελέτη θέρμανσης απαιτείται γιατί :

1) Την απαιτεί η έκδοση ΕΕΔΜΚ και η παρ. 4.2γ του οδηγού αναφέρει σαφώς ότι επιδοτούνται μελέτες (στα πλαίσια έκδοσης αδειών/εγκρίσεων). 

2) Γιατί επαναδιαστασιολογούνται τα σώματα λόγω μικρότερης θερμοκρασίας εισόδου του νερού και διαφορετικού ΔΤ.

3) Γιατί επαναϋπολογίζονται οι θερμικές απώλειες λόγω αλλαγής κουφωμάτων και τοποθέτησης θερμομόνωσης. 

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η απόρριψη παραστατικών μελέτης θέρμανσης (που γίνεται κατά κόρον στους τελευταίους ελέγχους) δεν έχει να κάνει με το αν απαιτείται ή όχι, αλλά με το αν είναι «προσάρτημα» της ΕΕΔΜΚ. Σε αυτές τις περιπτώσεις σου λέει ο ελεγκτής ότι πληρώνεσαι μόνο την ΕΕΔΜΚ (250€) με ό,τι αυτή συμπεριλαμβάνει… Μην ψάχνετε λογική, δεν υπάρχει.

Edited by vagom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vagom said:

Νομίζω ότι η απόρριψη παραστατικών μελέτης θέρμανσης (που γίνεται κατά κόρον στους τελευταίους ελέγχους) δεν έχει να κάνει με το αν απαιτείται ή όχι, αλλά με το αν είναι «προσάρτημα» της ΕΕΔΜΚ. Σε αυτές τις περιπτώσεις σου λέει ο ελεγκτής ότι πληρώνεσαι μόνο την ΕΕΔΜΚ (250€) με ό,τι αυτή συμπεριλαμβάνει… Μην ψάχνετε λογική, δεν υπάρχει.

Η μελέτη θέρμανσης για έκδοση ΕΕΔΜΚ δεν είναι μελέτη "(στα πλαίσια έκδοσης αδειών/εγκρίσεων)"  που αναφέρει ο οδηγός στη παρ. 4.2γ ;

Αν δεν είναι αυτή τότε ποια είναι;

Τεσπα, έχω στείλει e-mail στο Support.exoikonomo και μου απάντησαν ομολογουμένως άμεσα :

"Καλησπέρα σας,  

Παρακαλούμε σημειώστε ότι λάβαμε την αλληλογραφία σας (σ.σ. και το απευθείας email).  

Αναμένουμε σχετικές διευκρινήσεις και θα σας ενημερώσουμε.

 Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

Από την Ομάδα υποστήριξης του Προγράμματος "Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2020"

Θα ενημερώσω το φόρουμ όταν λάβω απάντηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετές περιπτώσεις που αφορούσαν τη μελέτη θέρμανσης ως μέρος της ΕΕΔΜΚ και όλες πάγωναν με δικαιολογία ότι δεν είναι επιλέξιμο το ποσό της μελέτης αυτής διότι συμπεριλαμβάνεται στην ΕΕΔΜΚ. Λογικό ή παράλογο και ύστερα από απερίγραπτες στιχομυθίες με τους υπεύθυνους του support ο τρόπος για να προχωρήσουμε στην τελική εκταμίευση ήταν να πληρωθεί απο ίδια κεφάλαια του ωφελούμενου η μελέτη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 11:21 ΠΜ, steve100 said:

Πέρα απο τη ΕΕΔΜΚ και την μελέτη για το αέριο

1.Βεβαίωση άρθρου 30 ν.4495/2017 για αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα

μπορεί να θεωρηθεί μελέτη και να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα;

2.Αν κανω μελέτη χρονικού προγραμματισμού ή ΣΑΥ-ΦΑΥ μπορώ να την τιμολογίσω και να επιδοτηθεί;

3.Επίσης η διαχείρηση του έργου ως προς τον φάκελο και την διαδικασία για το ΙΚΑ (πιν.3 - τεχνική έκθεση - απογραφή - ΑΠΔ - αποπεράτωση) μπορεί να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα;

Μετά από επανειλημμένα μειλ μου απάντησαν

Καλησπέρα σας, 
παρακαλώ σημειώστε ότι καμιά από τις παρακάτω δεν είναι επιλέξιμες από το πρόγραμμα Εξοικονομώ - Αυτονομώ. 
 
Τώρα έστειλα μειλ ρωτώντας
Σε περίπτωση έκδοσης 1ης ΕΕΔΜΚ για τοποθέτηση θερμομόνωσης και 2ης ΕΕΔΜΚ για ικριώματα(σκαλωσιές) αν είναι επιλέξιμες και οι δύο;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.