Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση με πέτρα ή μπετόν; (πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα)


theodoros_k

Recommended Posts

Γειά σε όλους, ελπίζω να είστε καλά. Ως μη μηχανικός και κατά τη διάρκεια της έρευνάς μου για ακίνητο είτε για αγορά είτε για κατασκευή, βλέπω και ακίνητα πέτρινα αλλά και κατασκευαστές που ειδικεύονται/συστήνουν την πέτρα σαν υλικό για δόμηση.

Εμφανισιακά κι εμένα προσωπικά μου αρέσει η πέτρα και θεωρώ (ίσως λανθασμένα) οτι ένα ακίνητο χτισμένο απο πέτρα θα είναι πιο οικολογικό, θα έχει καλύτερη μόνωση και θα αντέχει καλύτερα στο χρόνο (δεδομένου οτι το μπετόν έχει ένα χρόνο ζωής ενώ πέτρινα σπίτια γενικά βλέπω σε καλή κατάσταση και ανακαινισμένα ακόμη και αν είναι αρκετά παλιά).

Απ την άλλη δύσκολο να γίνει κάτι αμιγώς απο πέτρα, είναι βαρύτερο υλικό - φαντάζομαι δεν είναι τόσο απλό σε ένα παλιότερο πέτρινο σπίτι απλά να ρίξεις έναν τοίχο και να αλλάξεις διαρρύθμιση κλπ και γενικότερα δε γνωρίζω όλα τα μειονεκτήματά του όπως και όλα τα πλεονεκτήματα του μπετόν και γι αυτό ανοίγω αυτό το θέμα για να μου πείτε τις απόψεις σας αν χτίζετε / ζείτε σε πέτρινο σπίτι ή σαν μηχανικοί έχετε δει τέτοιες κατασκευές.

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά και άγια (λέμε τώρα) αυτά που λες. Δεν απαντάς όμως σε ένα βασικό ερώτημα.

Εσύ το αναγκαίο χρήμα το έχεις για να πληρώσεις το κτήριο σου όλο σε πέτρα και να έχει τις αντισεισμικές προδιαγραφές του 2021?

(Επικουρικά πέτρα είναι και το μάρμαρο του Παρθενώνα αν αντέχεις να το πληρώσεις. Διότι η εποχή των σκλάβων ως βασική εργατική δύναμη έχει παρέλθει εδώ και αιώνες πια. Διότι σπουδαίος ο Περικλής ως αρχή ο Ικτίνος - Καλλικράτη ως Αρχιτέκτονες, Φειδίας κ.α. αλλά μη ξεχνάς ότι οι εργάτες ήταν σκλάβοι με μισθό την τροφή τους όσα χρόνια κρατούσε το έργο και αυτοί το έκτισαν)

Συνοπτικά. Λύσε το πρόβλημα το οικονομικό και αποκτά ενδιαφέρον τα υπόλοιπα, αλλιώς είναι άνευ αντικειμένου.

 

Υ.Γ.

και βέβαια έχουμε δει δεκάδες μερικοί και άλλοι εκατοντάδες κατασκευές σχετικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, theodoros_k said:

Γειά σε όλους, ...

Αυτά που "θεωρείς" γαι την πέτρα είναι εντελώς λάθος

Κι εξηγούμαι

- Το "οικολογικό" είναι κάτι που σηκώνει πολύ κουβέντα

- Από μόνωση, τίποτε. Δες μόνο τους συντελεστές θερμοπερατότητας, και θα καταλάβεις.

- Από αντοχή, υπολείπεται κατά πολύ του (σωστά κατασκευασμένου) σκυροδέματος

- Από Αρχιτεκτονική ευελιξία, τα ίδια

- Από άποψη κόστους, υπερβαίνει αυτή του σκυροδέματος

- Από εμφάνιση, περί ορέξεως...

Συνεπώς, μην αφήνεις να σε παρασύρει ένας ουτοπικός συναισθηματισμός, ειδικά όταν πρόκειται να ξοδέψεις χρήματα. 

Η (εξ ανάγκης) τάση σήμερα είναι μία: Βιοκλιματικός σχεδιασμός

Μάθε όσα περισσότερα μπορείς γύρω από αυτό, και δεν θα χάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις σας. Δεν έβαλα στο παιχνίδι τον παράγοντα κόστος κυρίως γιατί απλά ήθελα να συγκεντρωθούμε στα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα του υλικού σαν υλικό για δόμηση - βεβαίως και ο παράγοντας κόστος βέβαια είναι πραγματικός και επηρρεάζει απλά θεωρούσα οτι ίσως να έχω μια λανθασμένη εικόνα γενικά για την πέτρα (που απ οτι φαίνεται απ τις απαντήσεις έχω λανθασμένη εικόνα γιατί τη θεωρούσα καλύτερη) :)

Θα κοιτάξω και το βιοκλιματικό σχεδιασμό σαν έννοια να δω τι περιλαμβάνει - ευχαριστώ tetris.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στη συζήτηση, ότι μια συνήθης κατασκευαστική λύση είναι η κατοικία να έχει σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα και να πλαγιοκαλύππτεται από λιθοδομή, όπου φυσικά το κόστος στην περίπτωση αυτή είναι αυξημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στη περίπτωση που χτίσουμε ένα ισόγειο σπίτι 100 μ².  Από την εμπειρία σας, μεγαλύτερο κόστος θα έχει η κατασκευή από φέρουσα τοιχοποιία ή από Ω/Σ και πλαγιοκάλυψη από λιθοδομή, όπως γράφει παραπάνω ο Παύλος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.