Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Υποβολής Απογραφικής Δήλωσης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θέλω να κάνω έναρξη στην εφορία και μου είπαν ότι θέλω Βεβαίωση Υποβολής Απογραφικής Δήλωσης.

Αν κατάλαβα καλά από τον λογιστή μου πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ. Μήπως πρέπει να πάω στο ΕΤΑΑ όμως; Αν μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την διαδικασία ή να μου πει τι χρειάζεται γι' αυτήν την βεβαίωση θα το εκτιμούσα. Είμαι Αθήνα, Γλυφάδα οπότε θα πρέπει να πάω στην πλατεία Κλαυθμώνος ή στην Μάρνη;

Σας ευχαριστώ, Σάββας

Link to comment
Share on other sites

Δες την Εγκύκλιο ΕΦΚΑ 46/2020, στο εδάφιο "Ι.«ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ»"

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί τώρα με τέτοια καραντίνα να μην δέχονται ηλεκτρονικά κάτι, τηλέφωνο τους πήρες? Δύσκολο βέβαια να σηκώνουν τα τηλέφωνα σ αυτές τις υπηρεσίες. Θα έπρεπε να ενημερώνουν ηλεκτρονικά αυτές τις μέρες με τον κορονοϊό...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Arche said:

δεν μπορεί τώρα με τέτοια καραντίνα να μην δέχονται ηλεκτρονικά κάτι

@Archeκαλημέρα,

Η εγκύκλιος που ανεφερα, στο εδαφιο που ανέφερα, και ειδικότερα στα τμήματα "ΡΟΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ" και "ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ", αυτό κανει. Περιγραφει βήμα-βήμα την όλη ηλεκτρονική διαδικασια για να ληφθεί/εκδοθεί (ηλεκτρονικά) η βεβαιωση. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν βοήθησε το αρχείο της εγκυκλίου. Δύο λογιστές που ρώτησα θα με στέλνανε στο ΤΣΜΕΔΕ. Το πρόβλημα ήταν το εξής, το οποίο ανακάλυψα από μόνος τυχαία. Βεβαίωση Υποβολής Απογραφικής Δήλωσης δεν μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος είναι ασφαλιστικά ''ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΟΣ''. Πρέπει να κάνει μεταβολή, διότι στο ΕΦΚΑ είναι ήδη εγγεγραμμένος παρόλο που φορολογικά δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Ήμουν δηλαδή ελ. επαγ. χωρίς ΚΑΔ. Κάνοντας μεταβολή, πρόσθεσα νέο, που πρακτικά ήταν κι ο πρώτος μου.

Οπότε, για όσους είναι εγγεγραμμένοι ήδη στον ΕΦΚΑ αλλά δεν έχουν κάνει έναρξη από την αρχή, γίνεται μεταβολή. Για τα νέα παιδιά που τώρα εγγράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ και θέλουν να ανοίξουν μητρώο γίνεται με βεβαίωση υποβολής (υποθέτω καθότι δεν είμαι στην κατηγορία αυτή).

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας!

Με εκτίμηση, Σάββας

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2021 at 8:09 ΠΜ, georgegaleos said:

@Archeκαλημέρα,

Η εγκύκλιος που ανεφερα, στο εδαφιο που ανέφερα, και ειδικότερα στα τμήματα "ΡΟΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ" και "ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ", αυτό κανει. Περιγραφει βήμα-βήμα την όλη ηλεκτρονική διαδικασια για να ληφθεί/εκδοθεί (ηλεκτρονικά) η βεβαιωση. 

Εντάξει Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2021 at 12:43 ΜΜ, Ασλανίδης Σάββας said:

Οπότε, για όσους είναι εγγεγραμμένοι ήδη στον ΕΦΚΑ αλλά δεν έχουν κάνει έναρξη από την αρχή, γίνεται μεταβολή.

Μεταβολή ΚΑΔ εννοείς; Λογικό θα ήταν και αν γινόταν πρώτα λήξη (αναδρομικά από τότε που αποσυνδέθηκε ασφάλιση/φορολογικό καθεστώς) και μετά επανεγγραφή με τους ΚΑΔ.

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, andreas-p said:

Μεταβολή ΚΑΔ εννοείς; Λογικό θα ήταν και αν γινόταν πρώτα λήξη (αναδρομικά από τότε που αποσυνδέθηκε ασφάλιση/φορολογικό καθεστώς) και μετά επανεγγραφή με τους ΚΑΔ.

Όχι, Μεταβολή Δραστηριότητας Μη Μισθωτών. Ήμουν εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και πέρασα στο ΕΦΚΑ ως μη μισθωτός, χωρίς να κάνω ποτέ έναρξη στην εφορία. Επομένως στο ΕΦΚΑ είμαι μη μισθωτός (ελ.επαγγ.). στην εφορία όμως όχι, δεν έχω ΚΑΔ. Άρα ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ δεν μπορώ να κάνω στο ΕΦΚΑ, διότι δεν είμαι νέος μηχανικός παρόλο που στην εφορία φαίνομαι ως τέτοιος (αφού τώρα κάνω έναρξη). Οπότε πρέπει να κάνω μεταβολή δραστηριότητας, παρόλο που δεν είχα κανένα ΚΑΔ πριν.

ΕΦΚΑ: Μεταβολή ΚΑΔ από κανέναν σε 71.12.10.00

ΕΦΟΡΙΑ: Πρώτη έναρξη ΚΑΔ 71.12.10.00

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα καταλάβει. Απλά επειδή κακώς σε είχαν ασφαλισμένο ως μη μισθωτό, το τυπικά σωστό θα ήταν να λήξει η ασφάλισή σου ως μη μισθωτός αναδρομικά από 31/12/2016 (αν δεν κάνω λάθος) και απλά τώρα να κάνεις μία επανεγγραφή στην ασφάλιση μη-μισθ. με τωρινές ημερομηνίες και τον ΚΑΔ που αναφέρεις.

Φυσικά αν σου έχουν πεί από λογιστικό να κάνεις αυτό, αυτό πρέπει να κάνεις, αλλά προσπαθώ να καταλάβω πώς δουλεύει το πράγμα.

Σημ. Η "βεβαίωση υποβολής απογραφικής" είναι για την πρώτη-πρώτη φορά που γράφεσαι στους μη-μισθ. ενώ η "βεβαίωση επανεγγραφής" είναι αν έχεις κάνει διακοπή και ξαναγράφεσαι (πάνω κάτω η ίδια διαδικασία ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.