Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

αποτελει προσωπικη επιλογή ή πηγάζει από κάπου ότι πρέπει σωνει και καλά να έχεις ενισχύσεις?

 

τα u βιδωτα στο μεσα πέλμα του U?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Ευρωκώδικας σε αφήνει ανάλογα την περίπτωση 2 ή 4 αγκύρια. Τώρα με τις λάμες ενίσχυσης το θέμα είναι λόγο πολύπλοκο αφού υπάρχουν κάποιες διατάξεις ανάλογα την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία παλαιότερων μελετητών.

 

Αλλά και διαφορετικά.

Για να πετύχεις μείωσή της διατομής των αγκυρίων τα τοποθετείς όσο το δυνατόν απομακρυσμένα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξησή των εντάσεων στην πλάκα πρόβολο.

Εσύ επιλέγεις αύξησή του πάχους. Εγώ και πάχος και ενισχύσεις. Εγώ σίγουρα μορφώνω πιο δυσκαμπτή σύνδεση.

Σε βιβλιογραφία εγώ γενικώς βλέπω με ενισχύσεις. Εκεί με οδηγεί και η αντίληψη μου.

Φυσικά αν υπολογίσεις και χωρίς κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρκει η μειωση των αγκυρίων γιατι σαν συνεπεια θα κάνω και μεγαλυτερο το υποστύλωμα απο ΟΣ που εδραζεται το hea

 

αν μορφώνεις πιο δυσκαμπτη δεν ειναι το θέμα άρη γιατι και σε μια κατσκευη ΟΣ μια κολωνα μπορει να βγαινει με 50χ50 και να την κανουμε 60χ60 και αρα πιο δυσκαμπτη

 

εγώ ρωτάω αν προκύπτει από κάπου ότι ναι παντου λεπίδες ακαμψίας, αυτό λέω

 

και γιατι ειναι προτιμότερες απο αυξηση του πάχους της πλάκας εδρασης

 

υπαρχουν μάλιστα περιπτώσεις εργων όπως θαλαμοι ψυγείων, τα οποία δεν αποδεχονται ουτε κατα διάννοια επεμβαση στα θερμομονωτικά πανελα και οι λεπίδες ακαμψίας αποτελούν σοβαρό εμπόδιο για την τοποθετηση τους

 

edit: pappos μπορεις να επανέλθεις σε αυτό που προείπες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε δυσκαμψία υποστυλώματος αλλά σε δυσκαμψία έδρασης. Συνήθως το υποστύλωμα έχει θηριώδη δυσκαμψία σε σχέση με την μεταλλική κολώνα.

 

Γενικά τα αγκύρια διατομής μεγαλύτερης από Μ30 είναι δυσεύρετα στην Κρήτη.

 

Για απλούς θαλάμους που έχεις μικρά ανοίγματα δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα

 

Αν έχετε την καλοσύνη και αν μιλάτε για το ίδιο θέμα θα ήταν ευχάριστο να μας κοινοποιούσατε τα π.μ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε δυσκαμψία υποστυλώματος αλλά σε δυσκαμψία έδρασης. Συνήθως το υποστύλωμα έχει θηριώδη δυσκαμψία σε σχέση με την μεταλλική κολώνα.

με το παραδειγμα ΟΣ εννοώ αφού κάτι βγαίνει με μια δυσκαμψία ποιος ο λόγος αυτή να γίνει μεγαλύτερη?

 

απλά θέλω να ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι σημαντικό στο αν μια πακτωση μου βγαίνει με πλάκα έδρασης 4εκ γιατι να την κάνω 2εκ με λεπίδες ακαμψίας?

 

μερικες φορές (για μενα μιλαώ) κάνω πράγματα οπου αισθάνομαι καλά ψυχολογικά π.χ. μια δοκος σκυροδεματος βγαίνει με 50εκ ύψος και εγω την κάνω 55εκ γιατι εκει αισθάνομαι καλύτερα ψυχολογικά, ειναι αυτό περα απο το ότι δεν βρισκεις Μ30?

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για κάτι τέτοιο.

Αν δεν βγαίνει με 4 εννοώ.....

 

Πάντως στο λέω ξανά. Γενικά προτιμώ πάντα να βάζω λεπίδες.

Μειώνουν τις εντάσεις στην πλάκα έδρασης, μειώνουν τις εντάσεις στις συγκολλήσεις, αυξάνουν την στροφική δυσκαμψία. Είναι και ότι το βλέπω σε βιβλιογραφία, πολύ ότι το κάναμε σε σοβαρά γραφεία....

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πάντως ότι σου βγαίνει άνοιγμα πάνω από 15-20μ χωρίς ενισχύσεις. Δεν είμαι σίγουρος επειδή πάντα βάζω. Αν το υπολογίζεις πάω πάσο.

 

Κάτι σοβαρό διέφυγε....Αυτό :

 

 

Γεια χαρα σε όλους

....

2) Η πεδιλοδοκός παραλαμβάνει ροπές μόνο στον κάθετο προς το μήκος της άξονα (αν και αυτο δεν πρέπει να παίζει και πολύ ρόλο αφού στον ασθενή άξονα θεωρούμε ότι έχουμε άρθρωση)

 

Και όμως με κάποιο τρόπο τις λύνουν αρκετοί συνάδελφοι. Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι αυριο επειδη και άλλοι συνάδερφοι θα δουν το εν λόγω thread,

 

πέρα από όλα αυτά με τα οποία ειπες και φυσικά συμφωνω μαζί σου,

 

θα ηθελα να μου πουν (γιατί δεν το γνωρίζω) αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει:

 

Αν έχω υπολογίσει μια πακτωση με πλάκα έδρασης χωρις λεπίδες ακαμψίας και βγαίνουν οι έλεγχοι, θα πρέπει θα μπουν ΚΑΙ λεπιδες ακαμψίας?

 

(δεν συζητώ για ρόλο επικουρικής ενίσχυσης, κοινώς καβάτζα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.