Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

@ Achelleas: το ap= 20.9 είναι η ακτίνα της συγκόλλησης να υποθέσω?

 

Πιστεύεις πως μπορούν (οι γνωστοί-άγνωστοι...) να εκτελέσουν σωστά μια τόσο παχιά συγκόλληση?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποιον θα βαλεις να την εκτελέσει... Υπαρχουν πολύ αξιόλεγες βιομηχανίες παραγωγής μεταλλικών στοιχείων με πιστοποίηση, οι οποίες έχουν τα εργαλεία να κάνουν ότι πρέπει..... Ναι υπάρχουν, αρκεί ο ιδιοκτήτης να μην πάει στον αλουμινά- σιδερά της γειτονιας που το σοβαρότερο έργο που έχει κάνει είναι κάγκελα.

 

Αχιλλέας

Link to comment
Share on other sites

5 εκ εχω κανει και εγω πλάκες έδρασης (για 4εκ δεν το συζητω "n" ο αριθμος)

και δεν έχω κανένα ενδοιασμό επί αυτου

 

για συγκόληση 21 έχω ενδοιασμούς, δεν έχω φτάσει σε τέτοιο μέγεθος, το ψυχολογικό μου όριο είναι αρκετα πιο κάτω, για τις πλάκες εδρασης δεν έχω άνω ψυχολογικό όριο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

είμαι καινούριος στην παρέα. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιες είναι οι απαιτούμενες ακτίνες καμπύλωσης για άγκιστρα Μ30 ή κάποια σχετική βιβλιογραφία; Οι απαιτούμενες ακτίνες σύμφωνα με τον κανονισμό σκυροδέματος προκύπτουν γύρω στα 35 cm νούμερο απαγορευτικό για την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα αγκύρια μου είναι πολύ κοντά στις παρειές της κολώνας από σκυρόδεμα και φοβάμαι μήπως το τινάξει λόγω μικρής επικάλυψης. Αντίθετα τους γάντζους μπορώ να τους γυρίσω προς το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι μέσα στον κλωβό οπλισμού τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πλάκες ορθογωνικές

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον αυτο...βασικά μάλλον θα προτιμήσω τη λύση με τους γάντζους διότι οι οπλισμοί έχουν τοποθετηθεί στην κολώνα και από αυτά που είδα δεν ξέρω κατά πόσο με παίρνει.

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν βάζεις στο instant ότι το αγκύριο καμπυλώνεται με D< 2φ σου λέει ότι είναι εκτός κανονισμού, ενώ αν είναι πάνω από 2φ στο βγάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

είμαι καινούριος στην παρέα. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιες είναι οι απαιτούμενες ακτίνες καμπύλωσης για άγκιστρα Μ30 ή κάποια σχετική βιβλιογραφία; Οι απαιτούμενες ακτίνες σύμφωνα με τον κανονισμό σκυροδέματος προκύπτουν γύρω στα 35 cm νούμερο απαγορευτικό για την κατασκευή.

για ποια Μ30 λετε? ας πούμε 8.8? σε ποια παράγραφο ο ΕΚΩΣ αναφέρεται σε αυτά?

 

Γιατί τα αγκύρια μου είναι πολύ κοντά στις παρειές της κολώνας από σκυρόδεμα και φοβάμαι μήπως το τινάξει λόγω μικρής επικάλυψης. Αντίθετα τους γάντζους μπορώ να τους γυρίσω προς το εσωτερικό.

αυτό το λυνεις, μπορείς να βαλεις και γωνιακά οριζόντια συγκολλητά,θα περιβάλλονται και από συνδετήρες

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΚΩΣ δεν αναφέρεται συγκεκριμένα σε αγκύρια για την έδραση μεταλλικών υποστυλωμάτων, αλλά για αγκύρωση οπλισμών με αναβολείς. φαντάζομαι ωστόσο ότι την ίδια λειτουργία έχουν. Τα αγκύρια είναι διαμέτρου 30mm και χάλυβα S235, δηλαδή 4.6. τι να σου πω η συγκεκριμένη εταιρεία έχει κάνει πολλά μεταλλικά και φαντάζομαι έχουν την απαραίτητη εμπειρία. Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.