Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση Κτιρίου - Άρθρο 14 ΝΟΚ


Gestalt

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για τις γνώμες σας επειδή δυσκολεύομαι να ερμηνεύσω τις διατάξεις των οικείων νόμων:

Σε γωνιακό οικόπεδο από τη μία πλευρά κοινού ορίου υφίσταται κτίριο (άδειας 2008-2009) σε απόσταση > 1m με ανοίγματα στην όψη αυτή (η απόσταση που άφησαν είναι περίπου Δ).

Για να τοποθετήσω το προς ανέγερση κτίριο σε επαφή με αυτό το κοινό όριο είναι προϋπόθεση να έχει γίνει η ένταξη της περιοχής σε σχέδιο πόλης μετά τον ΓΟΚ(1577/1985), προκειμένου να ισχύει η παράγραφος 2 του άρθρου 105 ν.4759/2020; Δεν υπάρχει κανένας άλλος νόμιμος τρόπος;

Η ένταξη αφορά σε ολόκληρο τον οικείο Δήμο ή της Π.Ε. όπου εντοπίζεται το οικόπεδο;

Διαφορετικά, αν η ένταξη στο σχέδιο πόλης έχει γίνει πριν τον ΓΟΚ(1577/1985), θα πρέπει να αφήσω υποχρεωτική απόσταση "δ" σύμφωνα με την τελευταία τροποποίηση του άρθρου 14 ν.4067/2012 από το άρθρο 105 του ν.4759/2020, σωστά;

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τη διάθεση εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε μπορείτε να κολλήσετε στο όριο, επειδή η απόσταση του γειτονικού Δ κατά ΓΟΚ85 αποκλείεται να είναι μικρότερη του σημερινού δ.

Η μόνη ασάφεια είναι ποιανού κτηρίου το δ παίρνουμε σήμερα για τη σύγκριση. Το δυσμενέστερο ύψος εξασφαλίζει όλες τις περιπτώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή που χτίζεις ποιο είναι το πρώην σύστημα δόμησης??αν είναι το συνεχές ακουμπάς αν είναι ελέυθερο πανταχόθεν αφήνεις απόσταση δ/Δ(το μόνο που με μπερδεύει είναι ότι η άδεια είναι πρόσφατη, αν ήταν πριν το 85, αυτο που σου ανέφερα ισχύει 100%)

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

Στην περιοχή που χτίζεις ποιο είναι το πρώην σύστημα δόμησης??

Όταν το γειτονικό κτήριο έγινε με άδεια του 2008 δεν μας ενδιαφέρουν τα συστήματα δόμησης. Σταματάμε στο β) και δεν φτάνουμε ποτέ στο ε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε σου έχω ερώτηση!

έχω δύο γωνιακά σε περιοχή που ίσχυε το πρώην συνεχές,

ανεγείρεται στο ένα οικοδομή το 08 και αφήνει απόσταση  δ/Δ με το όμορο γωνιακό του(ενώ υποχρεωνόταν για δχδ),

με το άλλο όμορο που είναι να αναγερθεί οικοδομή

τι γίνεται?

Μπορώ να ακουμπήσω??

 

Link to comment
Share on other sites

Τα γωνιακά δεν υποχρεώνονταν ποτέ για τίποτε άλλο εκτός από τον υποχρεωτικό ακάλυπτο στην αντιδιαμετρική γωνία. Αν ήθελαν απείχαν στα πλάγια όρια.

Με κανονικά απέχουσα οικοδομή του 08 δίπλα σου κάνεις ότι θέλεις, κολλάς ή δ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαίρετε

 

Ερώτηση που αφορά το πίσω όριο

ο ΝΟΚ είναι ξεκάθαρος στο αρθ14 - 1 - α  ότι κτήριο πρέπει να αφήσει Δ

στο γ ομως σου δίνει την δυνατότητα να εφαπτεσαι "όταν σε οποιοδήποτε τμήμα των πίσω ή πλάγιων ορίων του οικοπέδου εφάπτεται κτίριο οποιασδήποτε χρήσης και χρονολογίας κατασκευής"

 

στην δικιά μου περίπτωση στο πίσω όριο εφάπτεται κτίριο αποθήκης ψιλοερειπωμένο και είναι προφανά αυθαίρετο , το οποίο δεν ξέρω αν έχει τακτοποιηθεί

έχω το δικαίωμα να κολλήσω στο πίσω όριο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.