Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ταπωμένος εξαερισμός αποχέτευσης πολυκατοικίας


Διονύσης Μ.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

ήθελα τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που έχουμε στην πολυκατοικία και δυστυχώς έχω κληθεί να λύσω λόγω διαχείρισης.

Η πολυκατοικία είναι κακό-κατασκευασμένη το 1982. Μεταξύ των αμέτρητων προβλημάτων της, έχουμε και το εξής:

Υπάρχουν στο υπόγειο τρία φρεάτια και ένα ακόμη κεντρικό έξω από το κτίριο στο πεζοδρόμιο που πηγαίνει προς το αποχετευτικό δίκτυο.

Άρα θεωρητικά υπάρχουν (από ότι μου λένε οι υδραυλικοί που πέρασαν) τρεις κάθετες αποχετεύσεις, οι οποίες δυστυχώς έχουν περαστεί μέσα

στις κολώνες του κτηρίου. Σαν να μην έφτανε αυτό, στην ταράτσα οι δύο από τις τρεις ήταν ταπωμένες και τσιμεντωμένες κάτω από το δάπεδο,

διότι κατέληγαν στο μπαλκόνι του διαμερίσματος του τότε κατασκευαστή που είχε οικειοποιηθεί τη μισή ταράτσα σαν προσωπική βεράντα και

δεν ήθελε τις οσμές στη βεράντα του. Βρήκαμε τις 2 από τις 3 και τις προεκτείναμε ώστε να υπάρχει εξαερισμός.

Η τρίτη όμως αγνοείται κάπου κάτω από το δάπεδο. Το αποτέλεσμα είναι πως δεν υπάρχει εξαερισμός της αποχέτευσης, υπάρχει κακοσμία

σε διαμερίσματα της γραμμή αυτής, αναρροφήσεις και "ρεψίματα" σε λεκάνες.

Ο κατασκευαστής που δε μένει πλέον στην πολυκατοικία, είπε να μην αγγίξουμε την κολώνα γιατί κινδυνεύει η στατική του κτηρίου.

Ωστόσο πρέπει να γίνει κάτι με τον εξαερισμό της τρίτης γραμμής αποχέτευσης.

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ζητώ τη βοήθειά σας, ευχαριστώντας εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να προσφέρει ένας μηχανικός από το φόρουμ!

Από ένα υδραυλικό θα ζητήσετε να ανοίξει τον εξαερισμό της τρίτης στήλης.

Αν χρειαστεί να επέμβει σε κολόνα, πριν να το κάνει, πρέπει να καλέσετε πολιτικό μηχανικό επί τόπου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή απάντηση φίλε antloukidi παρά το νεαρό της ηλικίας σου τολμάς και προσεγγίζεις μια καλή απάντηση, και εγώ νέος άνθρωπος είμαι και τολμώ σαν Μηχανικός παρόλο που δεν είναι το στοιχείο μου. Θέλω μόνο να δηλώσω, μην αστειεύεστε, δεν βάζουν αποχετεύσεις στις κολόνες μέσα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

....Θέλω μόνο να δηλώσω, μην αστειεύεστε, δεν βάζουν αποχετεύσεις στις κολόνες μέσα!

μη βάλεις στοίχημα τι έβαζαν γενικά την δεκαετία του 70 και μερικές φορές και κοντά ή πριν το 82 και ειδικά προ 85 που έγινε μια μεγάλη αναμόρφωση και με τον ΓΟΚ 85 επι Τρίτση.

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Didonis said:

μη βάλεις στοίχημα τι έβαζαν γενικά την δεκαετία του 70 και μερικές φορές και κοντά ή πριν το 82 και ειδικά προ 85 που έγινε μια μεγάλη αναμόρφωση και με τον ΓΟΚ 85 επι Τρίτση.

να μου πεις παλιά είχαν βάλει μια γυναίκα, του πρωτομάστορα όταν κάναν το γιοφύρι της Αρτας, άρα το τι μπορεί κανένας να βρει σε κολόνα εγώ δεν το ξέρω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.