Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Αλοιμονος

Recommended Posts

(Mεταφέρθηκε την ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

 

Καλημέρα σας

Η γυναίκα μου κληρονόμησε ένα ακινητο 276τ.μ.σε οικόπεδο 4 στρέμματα σε εκτός οικισμού οικόπεδο.  Το ακίνητο είναι ισόγειο με όροφο (138τ.μ.  ο κάθε όροφος) με πρώτη άδεια το 76 για το ισόγειο και το 82 για τον όροφο. Στο τοπογραφικό που έγινε το 76 περιγράφεται ένα οικόπεδο πολύ μεγαλύτερο από τέσσερα στρέμματα καθώς συμπιερεληφθη και διπλανό οικόπεδο μαζί, το οποίο ανήκε και αυτό στον πεθερο μου. Το επιπλέον οικόπεδο το κληρονόμησε ο κουνιάδος μου. Τώρα που θέλω να κάνω καινούργιο τοπογραφικό πρέπει να κάνω αναθεώρηση της άδειας λόγο αλλαγής έκτασης του οικοπέδου? Να επισημάνω ότι στους τίτλους κυριότητας του πεθερου μου τα δύο οικόπεδα περιγράφονται ως διαφορετικά οικόπεδα και γιαυτό όταν κάναμε αποδοχή δεν κάναμε κατάτμηση. Ξέρει κάποιος να μου πει τη γίνεται στην περίπτωση μου? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες εκδόθηκαν στο ενιαίο. Με την έκδοσή τους, επήλθε συνένωση (τοις πράγμασι) των δύο γηπέδων, συνεπώς η όποια μεταγενέστερη κατάτμηση(διανομή) δημιουργεί τα εξής προβλήματα:

- Να χαρακτηριστεί ως αυθαίρετη η πέραν των 200 μ² δόμηση

- Να μην τηρούντα (ενδεχομένως) οι πλάγιες αποστάσεις (15.00 μ)

Συνεπώς, θα χρειαστείς τη βοήθεια μηχανικού επί τόπου

 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Tetris οικονομικά δηλαδή καλύτερα να το χτίσω από την αρχή γιατί με τακτοποίησης που πρέπει να κάνω θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου .

Link to comment
Share on other sites

τετρις, σωστα

αλλα αυτη η συνενωση τοις πραγμασιν, δεν "τελειουται" εάν δεν γινει και η σχετικη μεταγραφη μιας συμβολαιογραφικης πραξης,  σαν "ενα και ενιαιο"

Ακομα και σημερα, στο ΕΚ,  εχει δηλωσει δυο γηπεδα.

Η δε αδεια δεν ειναι τιτλος κυριοτητας.

Επίσης, εχει σημασια ποσα τμ. εχουν χτισθει [απο οσα ειπωθηκαν   ειναι  οσα αναλογουν στο "ενα"],

 αλλά και πού εχει τοποθετηθει το κτισμα.

Να το ψαξουμε λιγο, για αναθεωρηση/τροποποιηση της αδειας...

[ dum spiro spero]

 

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν πράξη συνένωσης (όμορων γεωτεμαχίων του ίδιου ιδιοκτήτη) δεν μεταγράφεται.

Σε ό,τι αφορά στο Κτηματολόγιο, προφανώς θα αναφέρονται σαν δύο γεωτεμάχια. Αν θέλει να μην μπλέξει με αυθαίρετα, θα κάνει διόρθωση γ.σ. (τα 2 σε 1). Από τη στιγμή όμως που έχει γίνει αποδοχή δύο διαφορετικών, θα πρέπει να προηγηθεί ανταλλαγή ποσοστών, ώστε να έχουν τα ίδια ποσοστά σε κάθε γεωτεμάχιο, και σύσταση οριζοντίων.

 Αυτό σημαίνει Εφορία (ουκ ολίγα).

Αναθεώρηση-τροποποίηση άδειας, με τίποτε, δεδομένου ότι υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης (στο ένα)

Ακόμη και να το κατεδαφίσει, ώστε να μπορεί ο καθένας να κατασκευάσει ό,τι θέλει (στα πλαίσια του νόμου), θα πρέπει να το περάσει από 4495

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, tetris said:

Ως γνωστόν πράξη συνένωσης (όμορων γεωτεμαχίων του ίδιου ιδιοκτήτη) δεν μεταγράφεται.

Σε ό,τι αφορά στο Κτηματολόγιο, προφανώς θα αναφέρονται σαν δύο γεωτεμάχια. Αν θέλει να μην μπλέξει με αυθαίρετα, θα κάνει διόρθωση γ.σ. (τα 2 σε 1). Από τη στιγμή όμως που έχει γίνει αποδοχή δύο διαφορετικών, θα πρέπει να προηγηθεί ανταλλαγή ποσοστών, ώστε να έχουν τα ίδια ποσοστά σε κάθε γεωτεμάχιο, και σύσταση οριζοντίων.

 Αυτό σημαίνει Εφορία (ουκ ολίγα).

Αναθεώρηση-τροποποίηση άδειας, με τίποτε, δεδομένου ότι υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης (στο ένα)

Ακόμη και να το κατεδαφίσει, ώστε να μπορεί ο καθένας να κατασκευάσει ό,τι θέλει (στα πλαίσια του νόμου), θα πρέπει να το περάσει από 4495

Σε τέσσερα στρέμματα πόσο είναι το επιτρεπόμενων όριο δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

 αστο....μη ρωτας καλυτερα..

μονον 200 τμ.

και ακομα δεν ειπες πού τοποθετηθηκε η οικοδομη

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.