Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ


George Kelesidis

Recommended Posts

Καλησπέρα επειδή είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με οικόπεδο κτλ, θα ήθελα μία φιλική βοήθεια.

Είναι ένα οικόπεδο 117μ με συντελεστή δόμησης 1,4 και κάλυψης 0,4.

Ο συντελεστής δόμησης φαίνεται πάνω στο τοπογραφικό ενώ ο κάλυψης μου αναφέρθηκε από το μεσίτη. Το τοπογραφικό είναι του 2008 και δεν αναφέρει συντελεστή κάλυψης. Μέσω πολεοδομίας μου ανέφεραν πως το οικόπεδο δεν έχει οφειλές σε γη και χρήμα. Παρ'όλα αυτά με τη δικηγόρο που είχα μέχρι τώρα δεν έβγαλα άκρη για το αν μπορεί να οικοδομηθεί (και αν ''ναι'' πόσο) το οικόπεδο.

Κατά παρέκλιση όπως φαίνεται και στο επισυναπτόμενο, δεν καλύπτω τα τετραγωνικά. Νομίζω όμως πως είναι οκ σύμφωνα με το άρθρο25, Ν.1337/83.

Μου έκανε εντύπωση που ο νομικός μου είπε να μη προχωρήσω πριν καν να πραγματοποιήσει νομικό έλεγχο.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει σύμφωνα με την εμπειρία του; Εννοείται θα συμβουλευτώ και άλλο νομικό, σε κάθε περίπτωση.PicsArt_02-26-12_46_58.thumb.jpg.be5d27b5c08baa09a05ef9d3b87ef20b.jpg

PicsArt_02-26-12_45_58.thumb.jpg.3d14978de63a23a4069c1f1d2d2d5f59.jpg

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, George Kelesidis said:

...Παρ'όλα αυτά με τη δικηγόρο που είχα μέχρι τώρα δεν έβγαλα άκρη για το αν μπορεί να οικοδομηθεί (και αν ''ναι'' πόσο) το οικόπεδο...

 

Λογικο να μη βγάλεις άκρη

Τι κτίζει και πως και που ένα οικόπεδα αποκλειστικά γνώστες και αρμόδιοι είναι μηχανικοί.

Οπότε κίνηση πρώτη τσεκάρεις με Μηχανικό μια επικαιροποίηση των όρων Δόμησης για το οικόπεδο και με βάση αυτό θα σου δώσει και όλες τις απαντήσεις που θες.

 

Επιγραμματικά και με βάση την Δήλωση 651 που ανέβασες που έχει το Τοπογραφικό, υπο τον όρο ότι δεν έχουν αλλάξει τα δεδομένα στην περιοχή το οικόπεδο σου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση, με τις ισχύουσες κατά τον χρόνο σύνταξης του Τοπογραφικοί Πολεοδομικές διατάξεις.

 

Και σου γράφει ότι κάλυψη πάει με ΝΟΚ (σήμερα) άρα στατιστικά με 60% εκτός ειδικών περιπτώσεων

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Didonis said:

....

Επιγραμματικά και με βάση την Δήλωση 651 που ανέβασες που έχει το Τοπογραφικό, υπο τον όρο ότι δεν έχουν αλλάξει τα δεδομένα στην περιοχή το οικόπεδο σου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση, με τις ισχύουσες κατά τον χρόνο σύνταξης του Τοπογραφικοί Πολεοδομικές διατάξεις.

...

διόρθωση μου

 

στην 651 δεν γράφει το οικοδομήσιμο και το πάει με ειδικές διατάξεις για κτίριο μικρού μεγέθους. Άρα είναι όλο υπο αίρεση μέχρι να το δει ξανά Μηχανικός με τις ισχύουσες σήμερα πολεοδομικές διατάξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα,

προκειται για εφαρμογη της παρεκκλισης του αρθρου 25 του ν. 1337

Πλην αυτη εχει κριθει αντισυνταγματικη..

 

Θελει ιδιαίτερη προσοχη"  η υπόθεση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.