Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πετσετοκρεμάστρα μπάνιου-Πρόβλημα θέρμανσης


Vasilis Papapavlou

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπερα,

καναμε πρόσφατα ανακαίνιση στο μπάνιο κι έχουμε θέμα με τη θέρμανση .. Η πετσετοκρεμαστρα δε θερμαίνεται καθόλου ..

Από διαφορά που διάβασα κι εδώ αλλά και γενικά στο διαδίκτυο , υποψιάζομαι πως έχει κάνει κάποιο λάθος ο υδραυλικός στη συνδεση(;)

Οταν κλείνω κάποια σώματα άλλων δωματίων , υπάρχει μια ...ελαφριά θέρμανση του σώματος στο πάνω μέρος μόνο.

Με τον συγκεκριμένο υδραυλικό δεν υπάρχει πλέον επικοινωνία , καθώς πέταξε αετό , όταν διαπιστώθηκε το πρόβλημα...

Οποιος ξερει και μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του ..

 

6E104218-84F3-464A-819B-92E88387CBC6.jpeg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, antloukidis said:

Προσπαθήσατε να αλλάξετε τη ρύθμιση της βάνας???

 

Ναι το έχω κάνει 

 

10 ώρες πριν, alto2 said:

Ξεβίδωσε το δεξί άσπρο καπάκι και δες αν είναι τέρμα έξω η "κατσαβιδόβιδα" που θα δεις.

Στο επισυνάπτω στη φωτό ως ήταν όταν έβγαλα το καπακι

τερμα βιδωμένη είναι , να την ξεβίδωσω;

320D51EE-9AF1-46F9-B831-58C9A2DF2727.jpeg

 

10 ώρες πριν, alto2 said:

Ξεβίδωσε το δεξί άσπρο καπάκι και δες αν είναι τέρμα έξω η "κατσαβιδόβιδα" που θα δεις.

Το δοκίμασα τώρα  , χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2021 at 6:47 ΜΜ, Vasilis Papapavlou said:

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Οταν κλείνω κάποια σώματα άλλων δωματίων , υπάρχει μια ...ελαφριά θέρμανση του σώματος στο πάνω μέρος μόνο.

αν το σωμα ζεσταίνει από πάνω προς τα κάτω τότε το υδραυλικό κύκλωμα είναι σωστό.......δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω, ηλεκτρολόγος είμαι....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Γιάννης said:

Νερό έρχεται στο σώμα? εξαέρωση έχεις κάνει?

Εξαέρωση έκανε ο υδραυλικός την ημέρα της τοποθέτησης , στην προσπάθεια του να αντιμετωπίσει το πρόβλημα .

εγω δεν έχω κάνει 

οι σωλήνες που φέρνουν νερό στο σώμα ζεματάνε, τώρα μέσα στο σώμα γιατί δεν φτάνουν δεν ξέρω ..δεν έχω και καθόλου γνώσεις , ώστε να σου δώσω πιο σαφή απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Γιάννης said:

Νερό έρχεται στο σώμα? εξαέρωση έχεις κάνει?

Έκλεισα τώρα θέρμανση και καπάκι έκανα την εξαέρωση , κρύο νερό έβγαινε με κανονική ΡΟΗ , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο θερμοκρασία νερού απλά το αναφέρω 

Το αποτέλεσμα όταν άναψα πάλι το αέριο , ήταν ένα αρχικό ζέσταμα σώματος στο πάνω μέρος , το οποίο δεν είχε μεγάλη διάρκεια, το σώμα πάλι είναι σε θερμοκρασία χλιαρή προς δροσερή , όπως ήταν δηλαδή και πριν 

Edited by Vasilis Papapavlou
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, alto2 said:

Θα φωνάξεις υδραυλικό γιατί θα πρέπει να λυθεί ο διακόπτης. Κάτι έχει κάνει λάθος ο προηγούμενος στον διακόπτη.

Σε ευχαριστώ για όλα 

ο υδραυλικός πάντως κατά τη διάρκεια της προσπάθειας του , τον άλλαξε κάνα δυο φορές θέση τον διακόπτη , χωρίς αποτέλεσμα 

Edited by Vasilis Papapavlou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.