Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δασικό περίπου το 60% της ελληνικής επικράτειας


Engineer

Recommended Posts

2 ώρες πριν, trellovoskos said:

1. Η Κρήτη ήταν το "πράσσινο νησί" κάποτε και για άλλους λόγους. Όχι πια.

2. Υπάρχει ειδικό νομοθετικό πλαίσιο στο νησί εδώ και αιώνες με βασικό στοιχείο το ατσάλι και αρκετές διαφορές λύνονται εύκολα και γρήγορα.

Το ΣτΕ δε νομίζω να μασάει από ατσάλια και μολύβια... Κανάς ντόπιος δασονομάκος μπορεί μπας και περάσουν καμιά αντίρρηση παραπάνω στη ζούλα αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, leftkox said:

Το ΣτΕ δε νομίζω να μασάει από ατσάλια και μολύβια... Κανάς ντόπιος δασονομάκος μπορεί μπας και περάσουν καμιά αντίρρηση παραπάνω στη ζούλα αλλά μέχρι εκεί.

Μα δεν χρειάζεται να φτάσουν τα πράγματα στο ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2021 at 5:20 ΜΜ, Charlie said:

Στην περιοχή μου πάντως βάλανε για δασικές εκτάσεις τα ρέματα

Που να δεις και το κτήμα μου που μου βγάλανε "δασικά" 50m2 αχλαδιές από τα 4 στρ. καλλιεργήσιμο, με συμβόλαια σπάνια για την εποχή τους (κειμήλια θα έλεγα), περικυκλωμένο από καλλιεργήσιμα και αποχαρακτηρισμένα, και με όλες τις αεροφωτογραφίες να το δείχνουν καλλιεργημένο με καρποφόρα.

Δεν συζητάμε να βρεθεί το κτήμα σου αεροφωτογραφημένο με πουρνάρια...Εκεί όντως δεν χρειάζονται ούτε μηχανικοί, ούτε μάρτυρες, ούτε ατσάλια που λένε παραπάνω, ούτε τανκς. Μεγάλη δύναμη η αεροπορία! :D

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 11:12 ΜΜ, Konstantinos IB said:

Που να δεις και το κτήμα μου που μου βγάλανε "δασικά" 50m2 αχλαδιές από τα 4 στρ. καλλιεργήσιμο, με συμβόλαια σπάνια για την εποχή τους (κειμήλια θα έλεγα), περικυκλωμένο από καλλιεργήσιμα και αποχαρακτηρισμένα, και με όλες τις αεροφωτογραφίες να το δείχνουν καλλιεργημένο με καρποφόρα.

 

10€ πληρώνεις παράβολο για αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, trellovoskos said:

10€ πληρώνεις παράβολο για αυτό?

Και κάτι παραπάνω, αλλά πίστεψέ με, δεν πρόκειται να τους δώσω ούτε σέντσι. Θα πάρω τον αποχαρακτηρισμό για το υπόλοιπο και αυτά τα m2 θα τους τα αφήσω να δω τι θα τα κάνουν. Ίσως να γίνει εκεί στο μέλλον καταφύγιο άγριας πανίδας...🐈

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Και κάτι παραπάνω, αλλά πίστεψέ με, δεν πρόκειται να τους δώσω ούτε σέντσι. Θα πάρω τον αποχαρακτηρισμό για το υπόλοιπο και αυτά τα m2 θα τους τα αφήσω να δω τι θα τα κάνουν. Ίσως να γίνει εκεί στο μέλλον καταφύγιο άγριας πανίδας...🐈

Αυτά τα 50 τ.μ. μπουν στο ΤΑΙΠΕΔ μαζί με τα δικά μου!

Link to comment
Share on other sites

Ένας συνάδελφος έχει ένα κτήμα εντός Αττικής 12 στρ. ελιές, πλήρες συμβολαίων και αεροφωτογραφιών. Σε όλα καθαρό από το 1821 :-). Ξαφνικά ο χάρτης του το έδειξε δασικό. Έκανε ένσταση και ρώτησε πότε θα γίνει αποδεκτή. Η απάντηση ήταν ένα απροσδιόριστο "θα δούμε". Το θέμα είναι ότι μέχρι να δούνε...δεν μπορεί να το πουλήσει!

Προβλέπω σε λίγο καιρό στην Ελλάδα νέο "me too", αλλά αυτή τη φορά δασικό.

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2021 at 8:12 ΜΜ, dimitris GM said:

-δεν χρειαζονται μηχανικοί, ούτε κλικ

Δώστου ένα ποδήλατο να σταματήσει να λέει παπαριές....

Link to comment
Share on other sites

Ο Αμυράς λέει  ...ες και δουλεύει τον κόσμο.

Με αυτό το άρθρο 24 στο σύνταγμα δεν υπάρχει καμμία άλλη λύση  συμβατή με το ΣτΕ.

Το πρόβλημα το ξέρουν και αυτοί και οι προηγούμενοι και οι παρα-προηγούμενοι .

Μόνο ο Σουφλιάς το είπε στα ίσα από το 2005 και   προσπάθησε να αναθεωρήσει το αρθρο 24 αλλά δεν τον άφησαν.


 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.