Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δυνατότητα ανακαίνισης & προσθήκης καθ ύψος σε υφιστάμενη οικία εντός μη άρτιου και μη οικοδομήσιμου οικοπέδου


theodorosM

Recommended Posts

8 hours ago, theodorosM said:

Βεβαίωση Μηχανικού

Την ....., κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο "ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΑΣ" επί της οδού ......... , περιοχή ................, του Δήμου ...................... ιδιοκτησίας ............................................. και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία όπως:
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο
4. Τίτλοι ιδιοκτησίας
5. Νομιμοποιητικά στοιχεία
6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι:
Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.
     βεβαιώνω ότι:
Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017. Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη:
- αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου κτιρίου-κατασκευής ή της διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας έως δύο τοις εκατό (2%), μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα – επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως.
- αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.

 

Παρατήρηση

Μη γράφεις συνεχόμενο από προηγούμενο δικό σου κείμενο. Κάνε Edit το προηγούμενο και συμπλήρωνε το.

Didonis 

ok, δεν το ήξερα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Didonis said:

Το πιο πιθανό είναι οι μετρήσεις για την επιφάνεια το 1973, πέρασαν από σιδέρωμα και ξεχείλωσαν. (Δεν είναι κάτι το σπάνιο ούτε και το απίθανο να έχει συμβεί)

 

Με την πραγματική όμως πρόσφατη αποτύπωση χωρίς σιδέρωμα έχεις τις πραγματικές διαστάσεις και επιφάνεια.

1.       Εάν λοιπόν και εφόσον ισχύουν τα όρια και είναι καλά υλοποιημένα και δεν χωρούν αμφισβήτηση για αλλαγές τότε έχεις ως δεδομένο ότι αυτό είναι το οικόπεδο σου.

2.       Αν ισχύει το 1, κίνηση πρώτη με τον Μηχανικό σου αν έχει δικαιώματα παρέκκλισης αρτιότητας οικοδομησιμότητας με τα πραγματικά τ.μ. ως προϋφιστάμενο ως έχει προ 1973

3.       Αν ναι στο 2 ζητάς όρους δόμησης, υπολογίζει ο Μηχανικός σου πόσο είχες υπόλοιπο (αν έχεις) και ανάλογα προχωράς.

4.       Αν δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης ακόμα και με αυτή την συνθήκη δεν χρειάζεται να έχες άλλο αγωνία. Δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη και τέλος

 

 

Υ.Γ.

Γράφεις αυτό

  

Στο προφίλ σου όμως έχεις δηλώσει ότι είσαι 

Ειδικότητα: Διπλ. Μηχ/κος ΗΥ & Πληροφορικής

Τι από τα δύο ισχύει??

Εννοούσα ότι δεν είμαι πολιτικός μηχανικός ή αρχιτεκτονας ώστε να έχω γνώσεις περί αρτιότητας και οικοδομησιμότητας.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Didonis said:

Το πιο πιθανό είναι οι μετρήσεις για την επιφάνεια το 1973, πέρασαν από σιδέρωμα και ξεχείλωσαν. (Δεν είναι κάτι το σπάνιο ούτε και το απίθανο να έχει συμβεί)

 

Με την πραγματική όμως πρόσφατη αποτύπωση χωρίς σιδέρωμα έχεις τις πραγματικές διαστάσεις και επιφάνεια.

1.       Εάν λοιπόν και εφόσον ισχύουν τα όρια και είναι καλά υλοποιημένα και δεν χωρούν αμφισβήτηση για αλλαγές τότε έχεις ως δεδομένο ότι αυτό είναι το οικόπεδο σου.

2.       Αν ισχύει το 1, κίνηση πρώτη με τον Μηχανικό σου αν έχει δικαιώματα παρέκκλισης αρτιότητας οικοδομησιμότητας με τα πραγματικά τ.μ. ως προϋφιστάμενο ως έχει προ 1973

3.       Αν ναι στο 2 ζητάς όρους δόμησης, υπολογίζει ο Μηχανικός σου πόσο είχες υπόλοιπο (αν έχεις) και ανάλογα προχωράς.

4.       Αν δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης ακόμα και με αυτή την συνθήκη δεν χρειάζεται να έχες άλλο αγωνία. Δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη και τέλος

 

 

Υ.Γ.

Γράφεις αυτό

  

Στο προφίλ σου όμως έχεις δηλώσει ότι είσαι 

Ειδικότητα: Διπλ. Μηχ/κος ΗΥ & Πληροφορικής

Τι από τα δύο ισχύει??

Εννοούσα ότι δεν είμαι πολιτικός μηχανικός ή αρχιτεκτονας ώστε να έχω γνώσεις περί αρτιότητας και οικοδομησιμότητας.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Didonis said:

Το πιο πιθανό είναι οι μετρήσεις για την επιφάνεια το 1973, πέρασαν από σιδέρωμα και ξεχείλωσαν. (Δεν είναι κάτι το σπάνιο ούτε και το απίθανο να έχει συμβεί)

 

Με την πραγματική όμως πρόσφατη αποτύπωση χωρίς σιδέρωμα έχεις τις πραγματικές διαστάσεις και επιφάνεια.

1.       Εάν λοιπόν και εφόσον ισχύουν τα όρια και είναι καλά υλοποιημένα και δεν χωρούν αμφισβήτηση για αλλαγές τότε έχεις ως δεδομένο ότι αυτό είναι το οικόπεδο σου.

2.       Αν ισχύει το 1, κίνηση πρώτη με τον Μηχανικό σου αν έχει δικαιώματα παρέκκλισης αρτιότητας οικοδομησιμότητας με τα πραγματικά τ.μ. ως προϋφιστάμενο ως έχει προ 1973

3.       Αν ναι στο 2 ζητάς όρους δόμησης, υπολογίζει ο Μηχανικός σου πόσο είχες υπόλοιπο (αν έχεις) και ανάλογα προχωράς.

4.       Αν δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης ακόμα και με αυτή την συνθήκη δεν χρειάζεται να έχες άλλο αγωνία. Δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη και τέλος

 

 

Υ.Γ.

Γράφεις αυτό

  

Στο προφίλ σου όμως έχεις δηλώσει ότι είσαι 

Ειδικότητα: Διπλ. Μηχ/κος ΗΥ & Πληροφορικής

Τι από τα δύο ισχύει??

 

 

Edited by theodorosM
Διπλοεγγραφή
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πιστεύω προέκυψε από τη λανθασμένη εμβαδομέτρηση που γινόταν στο παρελθόν, που δεν υπήρχαν cad προγράμματα αλλά και κανείς δεν έμπαινε στον κόπο να μετρήσει και διαγωνίους, ώστε να προκύψει μονοσήμαντα το εμβαδό. Για αυτό και με σχεδόν ίδιες διαστάσεις, προκύπτει σήμερα η απώλεια σχεδόν 14τ.μ.

Για να καταστεί η ιδιοκτησία "κατ' εξαίρεσιν οικοδομήσιμη" με το νομοθετικό διάταγμα 690/48 (Διάταξη θεωρητικών μεσότοιχων), χρειάζεσαι μία περίμετρο πλην των προσώπων μήκους περίπου 47 μέτρων, ώστε με τον πολλαπλασιασμό με την τιμή 0,3 (μισό πάχος του παλιού "κορφιά") να θεωρηθούν ως πρόσθετο πλασματικό εμβαδό τα 14τ.μ. που σου λείπουν. Δεδομένου ότι έχεις γωνιακό οικόπεδο, είναι δύσκολο.

Για το άρθρο 25, επικαλούμενος νεότερη καταμέτρηση, θα φανταζόμουν ότι ίσως και να γινόταν κάτι... Δεν καταλαβαίνω γιατί η ερμηνεία από την ΥΔΟΜ είναι ότι "κάπου χάθηκαν 14τ.μ." και όχι ότι "δεν υπήρχαν ποτέ αυτά τα 14τ.μ.". Θέλει ψάξιμο το θέμα και συνεννόηση με την πολεοδομία.

Μία άλλη, έσχατη λύση που σκέφτομαι ότι πρέπει να εξετάσει ο μηχανικός σου είναι, σε περίπτωση που τα όμορα οικόπεδα είναι κτισμένα και δεν μπορεί να γίνει κάποια τροποποίηση των ορίων ώστε να καταστείς άρτιος, να γίνει σύνταξη πρωτοκόλλου αδυνάτου τακτοποιήσεως" και να πάρει το οικόπεδό σου ειδικούς όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ όταν ερωτήθη από τον μηχανικό που έκανε τον έλεγχο του οικοπέδου εκ μέρους μου, του απάντησε ότι θα πρέπει να αποδείξω εγώ που χαθήκαν τα 14 τμ αφού δεν προκύπτει από πουθενά ότι γίναν ‘δρόμος’. Αυτή την στιγμή εξετάζουμε το σενάριο να αναλάβουμε να κάνουμε τοπογραφικό για όλο το οικοδομικό τετράγωνο για να δούμε τι τελικά έγινε και τι δικαιούμαστε. Το οικοδομικό τετράγωνο αποτελείται από 2 σειρές οικοπέδων. Όλα τα οικόπεδα πλην ενός είναι κτισμένα. Αυτός που είναι πίσω μου αποκλείεται να έχει καταπατήσει διότι μας χωρίζει μια ευθεία γραμμή που χωρίζει και τους διπλανούς μας. Άρα εάν έχει γίνει καταπάτηση θα έχει γίνει από τον διπλανό μου. Και το δικό μου οίκημα και του διπλανού μου έχουν πίσω την αυλή χωρισμένη με συρματόπλεγμα. Άρα αν έκανε καταπάτηση ο διπλανός μου ίσως υπάρχει λύση.

Αυτό για το πρωτόκολλο αδυνάτου τακτοποιήσεως πρώτη φορά το ακούω οπότε θα το θέσω στον μηχανικό μου.

Επί της ευκαιρίας να σας ευχαριστήσω και τους 3 που με κατευθύνατε.

Υ.Γ. Επίσης τώρα κατάλαβα πως γίνεται το editing και το πρωί πάτησε αρκετές φορές το submit οπότε γέμισε το post με διπλότυπα μηνύματα…

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Ψάχνοντας τα ΦΕΚ που έχουν να κάνουν με το οικοδομικό τετράγωνο στο online σύστημα της πολεοδομίας βρήκα ένα ΦΕΚ του 2003 που λέει:

"Την μετατόπιση της οικοδομικής γραμμής του Ο.Τ. 650Β στην ανατολική του πλευρά σύμφωνα με την διανομή."

Κοιτάξτε σας παρακαλώ αν έχετε χρόνο την επισυναπτόμενη εικόνα που είναι αντιπαραβολή της απότύπωσης του 2021 (στα αριστερά) και της μετατόπισης του 2003 (αριστερά).

Αυτό εξηγεί την μείωση του οικοπέδου;

2021-03-09 09_44_32-Window.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.