Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ-ΠΡΑΞΗΣ & ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ ν4495


Recommended Posts

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης :Σε πολυκατοικια με αδεια και συσταση ο πελετης μου αγόρασε το 2005 καταστημα  με κυριο χωρο και WC Ε=24 μ2.Στην αυτοψια αποτυπωσα καταστημα 24 μ2 συνδεομενο με υπογεια αποθηκη με WC Ε= 7 μ2 συνολο δηλαδη 31 μ2 κατι που συμφωνει  και με το  πολεοδομικο σχεδιο με καποιες αποκλισεις ικανες να ρυθμιστουν.Θα κανατε ρυθμιση σε χωρο που δεν εχει αγοραστει βασει του συμβολαιου αγορας αλλα εχει ενταχθει στο καταστημα.Ευχαριστω

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προβλεπονταν στα σχεδια της αδειας και μαλιστα πανω στο σχεδιο γραφει οτι ειναι αποθηκη του καταστηματος. Στο συμβολαιο ομως αγορας του πελατη μου

δεν φαίνεται  οτι αγορασε  24+7=31 μ2 αλλα μονο 24 μ2 καταστημα με wc. Πως μπορω να κανω ρυθμιση για κατι που δεν αγόρασε αλλα ειναι ισως αλλη ΟΙ που ομως απο την αρχικη κατασκευη ηταν μερος του καταστηματος ? Eυχαριστω

ΥΓ  καταστημα Ισογειου =24 μ2 - -  αποθηκη+WC  στο υπογειο=7 μ2

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

να το ρυθμίσεις χωρίς να του ανήκει δύσκολο το βλέπω. Βρες τα σχέδια της σύστασης και δες αυτή η αποθήκη που ανήκει, αν έχει δικά της χιλιοστά  και μήπως έχει αναφερθεί σε παλιότερο συμβόλαιο αγοραπωλησίας. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει πωληθεί η αποθηκη σε αλλο ιδιοκτητη πριν αγοράσει ο πελατης μου το 2005  , και ο πελατης μου ανοιξε πορτα με την αποθηκη απο το καταστημα στην συνεχεια και κανει χρηση  ενω ο πραγματικος ιδιοκτητης δεν εμφανίστηκε μεχρι τωρα .Σενάριο του Φώσκολου μου μοιάζει.Στο μεταξύ στην αδεια γραφει οτι η αποθηκη ανήκει στο καταστημα  και εχει επικοινωνία με αυτο οπως ειναι στην πραξη. Ευχαριστω

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

οτι και να γράφει στην άδεια σημασία δεν έχει, τι γράφτηκε στους τίτλους μας ενδιαφέρει για να εξετάσουμε το ιδιοκτησιακό καθεστώς. Εφόσον στο συμβόλαιο αγοράς του πελάτη σου δεν αναφέρεται η αποθήκη πρέπει να διερευνηθεί που ανήκει. Διαβάστε και τη σύσταση ΟΙ να δείτε τι ισχύει και σε συνδυασμό με το σχέδιο της σύστασης θα βρεθεί κάποια άκρη για αρχή. Μπορεί σε κάποια μεταβίβαση ο συμ/φος να αγνόησε την αποθήκη και να συνεχίζεται το λάθος στους επόμενους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν μπορεί να δοθεί  απαντηση με ενα ναι ή ενα οχι.

Οπως ειπαν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι,

πρεπει να γίνει ερευνα ιδιοκτησιακού απο δικηγορο.

[δλδ ο πελάτης αγορασε ενα ισόγειο, αλλά αυτό  ειχε και ενα υπόγειο και δεν το έγραψαν...αλλα το "αποδέχθηκε"] Εχει και θέματα με τον  ΕΝΦΙΑ, και ΔΤ και κτηματολογιου.

Να τα λυσει με τον λογιστή του.

Εσυ, έχεις να ελέγξεις  την άδεια.

Ξαναδές τί γραφεις...

Δεν εχεις πόρτα, αλλα μια τρύπα με σκάλα προς το υπόγειο.

Δεν λες τι λέει η αδεια για το υπόγειο...Τί γίνεται με το υπόλοιπο υπογειο? Τί προβλέπει η άδεια?

Αλλοιώς, τσιμενταρεις την τρύπα και δεν ξέρεις τι υπηρχε απο κατω.

 

Αν δεν έχουμε στοιχεία συγκεκριμένα, θα απαντουμε με υποθέσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι πολύ κοντά με την πράξη (μαλιστα αναφέρει στο σχεδιο οτι η αποθηκη υπογειου ανηκει στο Ισογειο καταστημα του τοτε ιδιοκτητη ο οποιος πούλησε το 2005 στον πελάτη μου ΜΟΝΟ το ισόγειο καταστημα) . Μπορεί να γινει  ρύθμιση 4495 .Στο συμβόλαιο αγοράς του πελατη μου όμως ΔΕΝ υπάρχει το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

- δεν εχει τίτλο οτι το αγόρασε  και το ξέρει..

 - δεν το γραφει  ούτε στα ΔΤ ούτε στο Ε9...ούτε στο Κτηματολόγιο.

 

ΙΣΩΣ,

μια λύση θα ήταν, να ειναι αυτο το τμήμα του υπογειου "κοινοχρηστο"

και να έχει κανει αυτος επεκταση...

Να βαλει δικηγόρο  να το ψάξει.

Εσυ τακτοποιήσεις κάνεις, δεν λύνεις "ιδιοκτησιακά προβληματα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.