Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δεξαμενή νερού σκυροδέματος 8*10*2


 
zouri

Recommended Posts

καλημέρα σας ! μου ανέθεσαν μια δεξαμενή πόσιμου νερού υπόγεια 8*10 με υψος 2 μέτρα !

τί λυσεις προτείνεται ??

τοιχεία με πόσο πάχος ? οι πλάκες τί οπλισμό να έχουν ? δοκάρια ?

συγγνώμη που ρωτάω πολλά αλλά είναι το πρώτο έργο που μου ανέθεσαν και θέλω κάθε δυνατή λύση ! ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

υπογεια περίπου μισό μετρο κάτω απο το έδαφος

 

Αν και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική (εξαρτάται από πόσους θαλάμους έχεις, διαμόρφωση κτλ) τυπικές οπλίσεις είναι :

πλάκα h=20 Φ8/20

δοκάρια δεν υπάρχουν συνήθως καθώς τα τοιχεία των θαλάμων είναι οι στηρίξεις της πλάκας

τοιχεία 25-30 με Φ12/15

Τα στοιχεία αυτά είναι για να πάρεις απλά μια ιδέα. Χωρίς τη στατική ανάλυση δεν έχουν αξία

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εγώ σκεφτόμουν να βάλω και δοκάρια γιατι πλάκα 8*10 ειναι πολύ μεγάλη ! να τη χώριζα με δύο σταυρωτα δοκάρια !ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου !

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτάκι! Ο dratsiox είπε "εξαρτάται πόσους θαλάμους έχεις κλπ". Αν είναι μονοθαλάμια 8Χ10, δεν υπάρχει περίπτωση να σταθεί χωρίς ενδιάμεσες στηρίξεις. Με μισό μέτρο χώμα από πάνω (να υποθέσουμε ότι είναι και βατή από αυτοκίνητα;;; ) το πάχος της πλάκας θα φτάσει στο δαπεδό της. 20 εκ. ούτε με σφαίρες.

Οπωσδήποτε θέλεις μια επίλυση με όλα τα δεδομένα - φορτία για την διαστασιολόγηση.

Αν δεν έχεις κανένα free προγραμματάκι για γραμμικές επιλύσεις (όπως αυτά που δουλέυαμε στο Πανεπιστήμιο) κάνε ανάλυση με το χέρι στην μια και στην άλλη διεύθυνση. Μην ξεχάσεις:

-Ωθήσεις γαιών

-Επαύξηση ωθήσεων λόγω σεισμού

-Υδροστατική πίεση νερού (γεμάτο/άδειο)

-κινητό λόγω συνάθροισης κοινού-αυτοκίνητου ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να περάσει από πάνω (αυτά εσύ πρέπει να τα βρεις)

-ίδια βάρη πλακών-εδάφους

-σεισμό

 

Έχω λύσει αρκετές δεξαμενές. Δεν θυμάμαι να έχω κάνει με τόσο μεγάλη πλάκα χωρίς ενδιάμεσες στηρίξεις.

Να επιμένεις για τουλάχιστον μιά κολόνα στην μέση και σταυρωτά δοκάρια. Σε αυτή την περίπτωση (Πλάκες 4Χ5) υπολόγισε τουλάχιστον 30 με 40 εκ. Δεν ξέρω πόσο, θα προκύψει απ' την επίλυση. Λογικά πρέπει να ακολουθηθεί πάνω κάτω η ίδια διατομή και στα τοιχεία (ροπή άνω γωνίας ίδια και στην πλάκα και στο τοιχείο).

Αν είναι ντε και καλά να γίνει πλάκα μονοκόμματη τότε τρόμαξε τους με τον πιο ενδεδειγμένο τρόπο: Αντιοικονομικότητα!!

 

-"Παιδιά το πάχος μου βγαίνει 1μ! Να το αφήσω ή θα κάνουμε τελικά τα δοκαράκια που λέγαμε;"

Είμαι σίγουρος ότι στο άκουσμα των 8Χ10Χ1=80 κυβικών μπετό μόνο για την άνω πλάκα, θα συμφωνήσουν με την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.