Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δεξαμενή νερού σκυροδέματος 8*10*2


 
zouri

Recommended Posts

Ναι, κοίταξε, πρέπει να γίνει και κάποια επίλυση! Δεν μπορούμε να μαντέψουμε... Βασικές κατευθύνσεις νομίζω δόθηκαν. Ξεκίνα με 30εκ. και λύστο με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς φορτίσεων. Με δοκάρια 25*50 πάχος τοιχείων επίσης, 30εκ. και δάπεδο το ίδιο. Αν δεν βγαίνει αυξάνεις.

 

και κολόνες 40Χ40 σε όλες τις γωνίες και στην μέση...

Link to comment
Share on other sites

αν τη χωρίσω σε 4*5 . με ενδιάμεσο δοκάρι ! διατομές πλάκας και τοιχείων ??

 

τοιχεία κάτω από 30εκ αποκλειεται, 10 εκ είναι μόνο οι επικαλυψεις

 

πυθμένας κανά 40εκ, θα κάνεις και έλεγχο σε διάτμηση

 

για την οροφή, μη το ψάχνεις, εξαρτάται το σύστημα

 

εννοείται ότι θα κάνεις και έλεγχο σε ρηγμάτωση (λογικά θα'ναι ok)

Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψη και τις υδροδυναμικές ωθήσεις. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να σου ανεβάσουν τα Φ των οπλισμών τοιχωμάτων.

Πολύ πιθανόν είναι οι κρίσιμοι έλεγχοι να είναι από τη ρηγμάτωση.

Και οπωσδήποτε έλεγχος διάμτησης στις πλάκες. Μπορεί στους οπλισμούς να προσμετρηθούν και οι πάπιες.

 

εδιτ: χεχε έπιασα τα 100!!!

Link to comment
Share on other sites

τις υδροδυναμικες δεν τις φοβάμαι και τόσο , ειναι μεσα στο έδαφος

 

edit:άσε, εγω όταν επιασα τα 100, ο acnt δεν κέρασε τιποτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Acnt έτσι ξηγιέσαι? Ούτε μια καραμέλα? :)

 

Έχω στο νου μου περίπτωση που ανέβασε 2 διαμέτρους. Όταν η φορά της υδροδυναμικής ταυτίζεται με τη φορά των σεισμικών ωθήσεων των γαιών επιδρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο νου μου περίπτωση που ανέβασε 2 διαμέτρους. Όταν η φορά της υδροδυναμικής ταυτίζεται με τη φορά των σεισμικών ωθήσεων των γαιών επιδρά.

 

χμμ, να μου επιτρέψεις να διαφωνίσω.

 

αυτό συνέβη πιθανα λόγω της αντίδρασης από την άλλη πλευρα και με άδεια δεξαμενή

(στο λέω από την εμπειρία με σε σεβαστο αριθμό επιλύσεων κιβωτοειδών οχετών διαφόρων διαστάσεων).

 

αν αυτό που λες συνέβη σε υπόγεια δεξαμενη γεμάτη, προσωπική μου απόψη ειναι ότι αγνοηθηκε εσφαλμένα η αντίδραση από την απέναντι πλευρά ενω το ρόλο της υδατινης μάζας θα τον χαρακτήριζα από ουδετερο ως ευεργετικό

 

παρα πολύ κρίσμος ειναι και ο συνδυασμός των ΑΝΤΙΦΟΡΩΝ επαυξήσεων

 

αρά για 2Φ πάνω, μπορώ να πω με αρκετή σιγουριά, αν ηταν υπόγεια η δεξαμενή, ότι κάτι αγνοηθηκε στο συνδυασμό των ΟΜΟΦΟΡΩΝ επαυξήσεων αν ήταν αυτός τελικά που έδωσε τα παραπανω Φ

Link to comment
Share on other sites

Οι ομόφορες και αντίφορες επαυξήσεις ελήφθησαν υπόψη.

Τις... πικάντικες λεπτομέρειες θα τις βρω τη Δευτέρα και αφού το συζητήσω στο γραφείο με το άτομο που το χειριστηκε. Πάντως αυτό, ήταν απαίτηση της ελέγχουσας υπηρεσίας και διαφοροποίησε τα αποτελεσματα, γεγονός που εντυπωσίασε και τους παλαιότερους....

Link to comment
Share on other sites

ναι, δες το λίγο και πες μου, διοτι και εγω έχω εντυπωσιαστεί για ΥΠΟΓΕΙΑ δεξαμενη

 

έτσι πιστευω ότι στην αντιδραση απο τις ομοφορες έγινε η ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.