Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεμελίωση μετά από επιχωμάτωση


 

Recommended Posts

Γειά σας, είμαι νέος μηχανικός και έχω μία περίπτωση που ο πελάτης έχει επιχωματώσει το οικόπεδο περίπου 0,80 μ. χωρίς να με ενημερώσει και ο συνάδελφος τοπογράφος μου έδωσε τοπογραφικό με υψόμετρα μετά την επιχωμάτωση και ενώ στη μελέτη των αρχιτεκτονικών είχα βάλει ραντιέ αυτή δεν επαρκεί πλέον σε ύψος για μπει στο φυσικό έδαφος. Το πρόβλημα είναι ότι η μελέτη έχει περάσει αρχιτεκτονικό συμβούλιο...οπότε μπορώ να αλλάξω την θεμελίωση για την εκπόνηση της άδειας ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για να το κάνω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί πρέπει ή μπορείς να κάνεις "για την εκπόνηση της άδειας" (και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα με σαφήνεια το ερώτημα) αλλά θα σε συμβούλευα να μην θεμελιώσεις επάνω σε επιχωμάτωση για κανέναν λόγο..Υπάρχει ένα ελάχιστο βάθος εκσκαφής του μητρικού εδάφους για πάρα πολλούς λόγους (ακόμη και για λόγους παγοπληξίας πχ) το οποίο βιβλιογραφικά συστήνεται να μην είναι λιγότερο από 70-80cm. Οι λόγοι που αποφεύγουμε τις εδράσεις σε αμφιβόλου ιδιοτήτων εδαφικό υλικό και αμφιβόλων μέσων συμπύκνωσης είναι προφανείς, οι καθιζήσεις. Αν τυχόν σε βοηθάει το παρακάτω το οποίο είναι απλώς μια πρόταση και σίγουρα όχι προτροπή καθώς δεν γνωρίζω το κτίριο σου, μια σκέψη είναι να αλλάξεις την θεμελίωση σε πεδιλοδοκούς με περιμετρικά τοιχία υπερύψωσης για να θεμελιώσεις "σε σταθερό". Προφανώς δεν έχεις υπόγειο απ'ότι καταλαβαίνω..Το αν επανααπαιτείται Σ.Α. για αλλαγή θεμελίωσης δεν το γνωρίζω. Ίσως κάποιος συνάδελφος αρχιτέκτονας να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γνωμοδότηση Σ.Α. για θεμελίωση. Ο ιδιοκτήτης αποφάσισε μόνος του να μεταφερθεί ποσότητα χώματος στο οικόπεδο, να στρωθεί και να συμπυκνωθεί; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Edited by Qutrohor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεται για να με βοηθήσετε!! Πρωτόν λογικά θα αλλάξω την βλαση θεμελίωσεις σε πεδιλοτοιχία και δεύτερον ναι μόνος του το αποφάσισε...άρα εφόσον δεν έχω καταθέσει ακόμα φάκελο για προέγκριση μπορώ απλά να αλλάξω τη θεμελίωση στο διάγραμμα κάλυψης και στο διάγραμμα εκσκαφών και μετά να καταθέσω σχέδια για προέγκριση παρόλο που τα σχέδια που έχουν λάβει έγκριση από το συμβούλιο αρχιτεκτονικής έχουν άλλη βάση και βάθος θεμελίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία, μα σε καμμία περίπτωση δεν θεμελιώνεις σε μπάζωμα. Το λένε και οι κανονισμοί.

Όπως αναφέρει και ο συνάδελφος pirsogiannis παραπάνω, αλλά και άλλοι συνάδελφοι, κάνεις εκσκσφή μέχρι το σταθερό έδαφος, παρακάμπτοντας το χαλαρό εδαφικό κάλυμμα.

Πρακτικά εκεί που το έδαφος στην τομή της εκσκαφής αλλάζει χρωματισμό, μείον ~50 cm.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΓΓΕΛΑΚΟΥΔΗΣ ΣΤΡΑΤΟΣ,

Είχες υποβάλει σχέδια που έχουν σχέση με τις εκσκαφές, το βάθος και το είδος θεμελίωσης στο Σ.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ευχαριστώ!! Θα κάνω μελέτη με πεδιλοτοιχία τουλάχιστον 0.50 μ. κάτω από τη στάθμη του φυσικού εδάφους. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να κινήσω κάποια διαδικασία για να ξαναπεράσω συμβούλιο αρχιτεκτονικής ή επειδή δεν έχω καταθέσει ακόμα για προέγκριση καταθέτω απλά τα αρχιτεκτονικά με άλλη βάση θεμελίωσης;

 

Δυστυχώς ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.