Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρμολόγηση ή σοβάτισμα σε παλιό λιθόκτιστο σπίτι (κόστος επιλογών)


 
jimmyss

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω αποφασίσει να κάνω ανακατασκευή σε παλιό πέτρινο σπίτι για το οποίο εχω παρει αδεια ανακατασκευης επειδη ειναι προ του 1955. Θα ηθελα να παρω καποιες γνωμες ειτε απο μηχανικους ειτε απο τεχνιτες εδω για την αρμολογηση της πετρας. Πηγα με εναν μαστορα να το δει και ηταν προβληματισμενος οταν του ειπα οτι θελω απεξω να φαινεται η πετρα και οτι δεν ηθελα να σοφαντιστει. Μου ειπε πως θα μου ερθει πιο ακριβα και πως βεβαια θα μου δωσει μια χονδρικη προσφορα τις επομενες μερες. το σπιτι ειναι 35τ.μ. με μεσο υψος στα 2.70 μετρα. Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα της τιμης αναμεσα σε σοφαντσιμα του τοιχου εξωτερικα και της αρμολογησης της παλιας πέτρας? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Λογικό ειναι. Στο σοβαντισμα απλά θα βαλει εξτρα υλικό απο πάνω. 

Η αρμολογιση κ δη η σωστή θελει αρκετή ώρα. Ενδεικτικά πρεπει να βγει ο παλιος αρμος κ να μπει καινουριος. 

Δες το παρακατω βιντεο στα πρωτα 5-10 λεπτα να καταλαβεις στο περιπου τι πρεπει να γίνει. 

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση, θα δω το βιντεο. ισως να ειναι καπως κουτο αυτο που θα ρωτησω και εχει να κανει με το κοστος. σε περιπτωση αρμολογησης και οχι σοφαντισματος η τιμη θα ειναι σιγουρα διπλασια? χονδρικά παντα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. 

Απλά να σου πω οτι σοβατισμα μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Αρμολογηση σωστή λίγοι. Οχι μονο στην Ελλάδα αλλα κ εξωτερικό. 

Ακόμη κ το κονίαμα που θα φτιαχτεί πρέπει να ταιριάζει με το είδος πέτρας κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Και ευχαριστημένος να είσαι, αν είναι διπλάσια ...μόνο!

Με τρομαζεις... ελπιζω η προσφορα να ειναι καλη!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει η προσφορά που θα σου δώσει, αλλά το πως εσύ θα βεβαιωθείς ότι, μπορεί να κάνει σωστά και όπως πρέπει τη συγκεκριμένη εργασία.... Στους 10 που θα ζητήσεις προσφορά, ο 1 θα γνωρίζει να την κάνει σωστά και βεβαίως να χρησιμοποιήσει τα σωστά υλικά και μέθοδο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου εδωσε προσφορα ο μαστορας 6800 ευρω για αρμολογηση του τοιχου. Στη τιμη συμπεριλαμβανονται και τα υλικα. Μηπως ειναι καπως τσιμπημενη η τιμη?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, jimmyss said:

Καλησπερα παιδια, μου εδωσε προσφορα ο μαστορας 6800 ευρω για αρμολογηση του τοιχου. Στη τιμη συμπεριλαμβανονται και τα υλικα. Μηπως ειναι καπως τσιμπημενη η τιμη?

Αυτό που σου γράφει ο Ιάσονας στο από πάνω μνμ δεν το έλαβες υπόψη καθόλου όμως. Πρόκειται να κάνεις επέμβαση σε φέροντα οργανισμό και τον μηχανικό σου δεν τον συμβουλεύτηκες. Γιατί αν τον είχες συμβουλευτεί δεν θα μας ρώταγες για τα 6800. Αν τα ζητήματα στην οικοδομή ήταν απλά "πόσο?" - "τόσο" δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν μηχανικοί και εξειδικευμένη γνώση. Δεν μας είπες αν έχει βλάβες η τοιχοποιία, δεν μας είπες τί υλικά θα χρησιμοποιήσει για το αρμολόι, θα χρησιμοποιήσει τσιμέντο?θα χρησιμοποιήσει πρόσθετα? πώς θα καθαρίσει την τοιχοποιία? σε τί βάθος θα φτάσει? θα γίνει αμφίπλευρα το αρμολόι?και χίλια δυο ακόμη. Το ζητούμενο δεν είναι απλά ένα νούμερο.

Edited by pirsogiannis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.