Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρακτηρισμός οδού Απόλλωνος - Λυγαριες Πυλαία


Recommended Posts

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν το τμήμα απαλλοτριώσεων του Δήμου να χαρακτηρίζει τον δρόμο δημοτικό και η πολεοδομία να τον χαρακτηρίζει αγροτικό

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω.. Έκανα ερώτηση και μου απάντησαν μέσω email.. Από προϊστάμενο/η έλαβα το email.. Όχι από όπου να ναι.. Υπάρχει περίπτωση η πολεοδομία και ο δήμος να έχουν διαφορετική ερμηνεία στο τι είναι δημοτική οδός; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Α.Β.Α.Ε.Β.Α.Ε.Β.Α.μέχρικαι100μΕ.Β.Α.από 100μέχρι και200μΕ.Β.Α.από 200μέχρι και500μΕ.Β.Α.από 500μέχρι και800μΝΟΜΟΣ : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΕ.Β.Α., για όσες εδαφικές εκτάσειςέχουν πρόσωπο σε οδόΠΕΡΙΓΡΑΦΗΕ.Β.Α., για όσες εδαφικές εκτάσεις απέχουνμέχρι και 800μ από τη θάλασσαΠΕΡΙΓΡΑΦΗΤ.Ο.'ΑρχΠΕΡΙΓΡΑΦΗΑ.Β.Α.32.ΔΗΜΟΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣΓια όσες εδαφικές εκτάσεις βρίσκονται :Εθνική ή Επαρχιακή ή Κοινοτική70,00130,00α. Σε απόσταση μέχρι και 500μ από το όριο του οικισμού Πανοράματος68,00β. Στο υπόλοιπο του Δ.Δ. 48,0033.ΔΗΜΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ20,0080,0034.

ΔΗΜΟΣ ΠΥΛΑΙΑΣ1.Δ.Δ. Πυλαίας120,00Για όσες εδαφικές εκτάσεις βρίσκονται :● Επαρχιακή Θεσ/νίκης-Ν.Μουδανιών70,00α. Σε απόσταση μέχρι και 500μ από το όριο ● Επαρχιακή Θεσ/νίκης-Ν.Μηχανιώνας65,00του οικισμού Πυλαίας63,00● Δημοτική Πυλαίας-Θέρμης β. Στο υπόλοιπο του Δ.Δ. 43,00(Κοιμητήρια)50,0035.

ΔΗΜΟΣ ΡΕΝΤΙΝΑΣ1.Δ.Δ. Άνω Σταυρού19,0019,0019,0019,0050,00Για όσες εδαφικές εκτάσεις βρίσκονται :● Εθνική ή Επαρχιακή

 

Εχω τις αμφιβολιες μου. Δεν βρισκω την οδο να αναγραφεται στον χαρτη των αντικειμικων εντος σχεδιου

υποθετω οτι ισχυει το ανωτερω,  σας εκτός..

[ακι????]

υπαρχει εδω

https://www.pilea-hortiatis.gr/c/ext/documents/get_file?mainid=1486&name=Γενικός+Χάρτης+Δ.Κ.+Πυλαίας

περισσοτερα εδω

https://www.pilea-hortiatis.gr/web/guest/maps/gps_pilea

ΦΕΚ ΑΑΠ 123/2017

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 6:47 ΜΜ, dimitris GM said:

...και αφου ξεκαθαρισε και το εμβαδον και ο χαρακτηρισμος του δρομου

να ξεραμε το ετος δημιουργίας...

Καλημέρα, όταν λες "ξεκαθάρισε"? Δημοτική όπως μου είπαν από το Τμήμα Κτηματολογίου και το τμήμα οδοποιίας ή αγροτική οδός?

On 11/3/2021 at 10:41 ΜΜ, dimitris GM said:

Καλημέρα, είναι το νέο ΓΠΣ της Πυλαίας. Δεν λέει κάτι για το θέμα μας. Εκτός κι αν, ορθώς, το στείλατε για να δούνε οι συνάδερφοι την οδό.

 

On 11/3/2021 at 4:07 ΜΜ, dimitris GM said:

αυτη πρεπει να ειναι "προ 23"

μετα τον Κ12, περναει σημερα μπροστα απο τις διαφορες αντιπροσωπειες, φτανει στα "σουβλακια", συνεχιζει, καπου σταματαει και  συνεχιζει προς Θερμη..Αυτη πρεπει να ειναι που περναει, στην συνεχεια,  μπροστα απο τα φυτωρια, προς την Θερμη...

 

 

Καλησπέρα, είναι ακριβώς πίσω από αυτόν που περιγράφεις.. πίσω από τις αντιπροσωπείες..όχι ο παράπλευρος της Μουδανίων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σωστα....το ειδα και στο γκουγκλ

κατα τα λοιπα

ειναι δημοτικος δρομος

περιλαμβανεται στο ΓΠΣ Πυλαιας 

αρα, θελεις  ετος δημιουργιας αναλογο και ορους δομησης με το ΦΕΚ.

[εκει στο ισογειο του Δημαρχειου Πυλαιας, εξακολουθει να υπαρχει "τοπογραφικη" 

Τα παιδια εκει ειναι πολυ εξυπηρετικα.

ή θα ανέβεις στο Πανοραμα???

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες θα πάρεις Από τη τεχνική υπηρεσία του δήμου κάπου εκεί στην συμβολή του δρόμου Προφ. Ηλία με την Φιλίππου (ανεβαίνοντας την ανηφόρα δεξιά) αν έμεινε κάποιος εκεί στον πρώτο όροφο. Μπορείς να πας και στο πέτρινο. 

Επειδή ξέρω καλά την περιοχή "Λυγαριές", που είναι όλη εκείνη η περιοχή απέναντι από τα νεκροταφεία, δυτικά , μέχρι τον Φοίνικα και νότια μέχρι, νομίζω, την Μαρ. Αντύπα, εκτιμώ πως δεν χαρακτηρίζονται εκεί οι δρόμοι "δημοτικοί". Οι δρόμοι εκεί είναι καθαρά αγροτικοί, όπως το επισήμανε παραπάνω και ο συν. netmin909 που πρέπει να ξέρει την περιοχή. Σίγουρα ειναι προ 1923 αφού είναι και στα σχέδια του Φιλιππίδη. Άρα ρωτάς στην τεχν. υπηρεσία του δήμου (ανεβαίνοντας δεξιά πριν το βενζινάδικο) και θα σου πουν. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό απόσπασμα απαντητικού email από το Δήμο (όχι της πολεοδομίας) : ".......H  εκτός σχεδίου οδός ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ είναι δημοτική χωρίς γι΄αυτό να απαιτείται ιδιαίτερη σχετική απόφαση κάποιου φορέα.....". Κατόπιν η απάντηση συνέχιζε για κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά απαλλοτρίωσης που έχει η συγκεκριμένη οδός συνδυαστικά με την Μαρίνου Αντύπα.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις και ενημερώνεις τους συναδέλφους για το e- mail που παρέλαβες από το δήμο. Αναφέρεται ο λόγος των απαλλοτριώσεων στην συμβολή του δρόμου με Αντύπα?

Link to comment
Share on other sites

"........H  εκτός σχεδίου οδός ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ είναι δημοτική χωρίς γι΄αυτό να απαιτείται ιδιαίτερη σχετική απόφαση κάποιου φορέα.

ΜΟΝΟ Κυκλοφοριακά όμως το τμήμα της, περίπου 100,0 μέτρων από τον άξονα της επίσης δημοτικής οδού ΜΑΡΙΝΟΥ ΑΝΤΥΠΑ στην οποία συμβάλλει, ανήκει στον Ανισόπεδο Κόμβο “ΦΟΙΝΙΚΑ”.Στην περιοχή αυτή της συμβολής υπάρχει ΖΩΝΗ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ για την μελλοντική βελτίωση του κόμβου μετά από μελέτη του αρμόδιου Υπουργείιου. Ως προς τα κυκλοφοριακά, τόσο το ανωτέρω τμήμα της δημοτικής οδού ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ, όσο και το τμήμα της δημοτικής οδού ΜΑΡΙΝΟΥ ΑΝΤΥΠΑ, από την συμβολή της με την οδό “ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ”(Λεωφόρος Γεωργικής Σχολής) έως και τον ανισόπεδο κόμβο με τους κλάδους του, που οδηγούν στην Εθνική οδό “ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ”,  η αρμοδιότητα έχει ανατεθεί με ΦΕΚ στην αρμόδια υπηρεσία της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας....."
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.