Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λάθος εισφορές Ελ. Επαγγελματία - Αδυναμία επιλογής Ειδικής Κατηγορίας


pmpakos

Recommended Posts

On 3/13/2021 at 4:40 PM, pmpakos said:

Έναρξη σίγουρα δεν έχω ξανακάνει, οπότε κάτι πρέπει να έχει γίνει λάθος που έχω συνδυάσει τους ΚΑΔ αυτούς, και να εμφανίζομαι με αυτήν την παράλληλη ασφάλιση λόγω αυτού. Όπως και να χει, ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα απευθυνθώ στο 1555! Καλή συνέχεια.

Κοίτα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχουν κανει στο σύστημα κάποιο διαχωρισμό των καδ στα ασφαλιστικά ταμεία που έκανες εγγραφή προ εφκα, οπότε οι κωδικοί καδ που αφορούν πληροφορική να εμπιπτουν στις αρμοδιότητες του προγραμματιστη που είναι οαεε (το ξέρω από συνάδελφο ήταν μηχανικός αλλά είχε δηλώσει αντίστοιχους καδ για να πάει οαεε) και τώρα φαίνεσαι σα να έχει πολλαπλή μισθωτη δραστηριότητα (με ότι αυτό συνεπάγεται). Σε αυτο τώρα δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις άμεσα... 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2021 at 8:31 ΜΜ, anasgeor said:

Αρχικά εντυπωσιάζομαι που έκανες έναρξη 15/1 και εμφανίστηκες με τη μία στον ΕΦΚΑ, εμένα και πολλούς συναδέλφους μας πήρε περίπου 1 χρόνο.

Αυτά βλέπω και τρελαίνομαι. Εγώ περιμένω από πέρυσι τον Ιούνιο, 9 μήνες και ακόμα τίποτα. Δεν έχουν απαντήσει σε τίποτα, μειλ ή τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω εάν ενδιαφέρει κανέναν, αλλά μάλλον βρήκα λύση σε ό,τι αφορά το δικό μου πρόβλημα. Τελικά αυτό που δημιουργούσε πρόβλημα είναι ότι εμφανιζόμουν να  έχω παράλληλη ασφάλιση και στο ΤΣΜΕΔΕ και στον ΟΑΕΕ με τους ΚΑΔ που είχε επιλέξει (VasKar96 το είχε πει απ την πρώτη στιγμή!). Και άρα αρκεί να βγάλω τους ΚΑΔ του ΟΑΕΕ και να κρατήσω μόνο του Μηχανικού (από το site του efka), ώστε να αφαιρεθώ από το μητρώο του ΟΑΕΕ. Ταυτόχρονα θα πρέπει να δηλώσω και στην ΔΟΥ ότι αφαιρώ τους συγκεκριμένους ΚΑΔ απ τη δραστηριότητά μου. Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και υπομονή/κουράγιο, μάλλον χρειάζεται αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pmpakos said:

Καλημέρα. Δεν ξέρω εάν ενδιαφέρει κανέναν, αλλά μάλλον βρήκα λύση σε ό,τι αφορά το δικό μου πρόβλημα. Τελικά αυτό που δημιουργούσε πρόβλημα είναι ότι εμφανιζόμουν να  έχω παράλληλη ασφάλιση και στο ΤΣΜΕΔΕ και στον ΟΑΕΕ με τους ΚΑΔ που είχε επιλέξει (VasKar96 το είχε πει απ την πρώτη στιγμή!). Και άρα αρκεί να βγάλω τους ΚΑΔ του ΟΑΕΕ και να κρατήσω μόνο του Μηχανικού (από το site του efka), ώστε να αφαιρεθώ από το μητρώο του ΟΑΕΕ. Ταυτόχρονα θα πρέπει να δηλώσω και στην ΔΟΥ ότι αφαιρώ τους συγκεκριμένους ΚΑΔ απ τη δραστηριότητά μου. Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και υπομονή/κουράγιο, μάλλον χρειάζεται αρκετό.

Πάλι καλά που βρήκες άκρη. Ειδική ασφαλιστική κατηγορία όμως θα σε βάλουν από την αρχή ή θα πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο?? Και επίσης ένα (ρητορικό ερώτημα προφανώς δεν θα υπάρχει καμία πρόβλεψη) που μπορείς να δεις ποιοι καδ ασφαλιζονται σε ποιο ταμείο ή για παράδειγμα ηλεκτρολόγος μηχανικός που κάνει που κάνει έρευνα σε software γιατί να πάει οαεε?? Ειδικά για το τελευταίο έχω την εντύπωση πως με αυτούς που είχες δηλώσει τους καδ μια χαρά σε εγγραφε τσμεδε 

Edited by VasKar96
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εντελώς τυχαία έπεσα πάνω σε ένα άρθρο του τεε για επίδομα 400 ευρώ και ζητούσε να μπουν οι μηχανικοί του 7219 καδ για να πάρουν το επίδομα.... 

Link to comment
Share on other sites

Οτι οσοι ΚΑΔ ξεκινανε με 7219 ειναι του ΤΣΜΕΔΕ, νομιζω το ηξερα και απο πριν.. Τι υπαγεται σε ΟΑΕΕ, μαλλον πρεπει να το μαντευουμε. Θα ρωτησω οταν ξαναμιλησω με μια συγκεκριμενη κυρια απ τον ΕΦΚΑ που με εσωσε με το ποσο εξυπηρετικη ηταν, εαν υπαρχει αυτο σαν λιστα, αν και η απαντηση φανταζομαι ειναι ηδη Οχι...

 

Οσον αφορα το αν θα γινει η αλλαγη στην Ειδικη απο φετος, μου ειπε η ιδια κυρια οτι η αλλαγη θα γινει απο το επομενο ειδοποιητηριο, και το αν θα ισχυσει και για τους προηγουμενους δυο μηνες, εξαρταται απ την ΔΟΥ και θα το μαθω οταν γνωστοποιησω και στην ΔΟΥ την αφαιρεση των ΚΑΔ.. Οποτε περιμενω

Edited by pmpakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.