Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση ΠΕΑ για το πρόγραμμα εξοικονομώ - αυτονομώ


helic

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάνει αίτηση για το εξοικονομώ και είμαι από τους "τυχερούς" που πέρασαν στην προέγκριση. Ο μελετητής έχει καταχωρήσει τις παρεμβάσεις και τα στοιχεία του ΠΕΑ, αλλά δεν μπορώ να το δω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το πλήρες ΠΕΑ (πχ με κωδικούς TAXISNET ως ιδιοκτήτης ακινήτου) χωρίς να το ζητήσω από τον ενεργειακό επιθεωρητή; Δεν είναι κάτι μυστικό, αλλά δε θέλω να το ζητήσω από τον ίδιο, μήπως το δει ως αμφισβήτηση. Τα στοιχεία του ΠΕΑ έχουν καταχωρηθεί στην πλατφόρμα του προγράμματος και τα χρησιμοποίησα για να δω τα συνοπτικά στοιχεία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον έχεις εξοφλήσει, τότε πρέπει να στο δώσει. 

Οπότε, έχεις πληρώσει  το αντίστοιχο πόσο?

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πληρώσει και του έδωσα το αποδεικτικό. Το θέμα είναι ότι θέλω να δω όλα τα στοιχεία, χωρίς να το ζητήσω. Αν το ζητήσω, δε νομίζω ότι θα το αρνηθεί, αλλά φοβάμαι να μην το δει στραβά (ότι δεν τον εμπιστεύομαι, ότι κρίνω τη δουλειά του κλπ). Υπάρχει τρόπος να το βρω ως ιδιώτης;

Link to comment
Share on other sites

Στη αίτησή σου φαίνονται όλα τα στοιχεία που θες ( τα βασικά είναι σενάριο, εξοικονόμηση ενέργειας, ωφέλιμη- συνολική επιφάνεια).

Τι παραπάνω θες να δεις?

ΥΣτ.: Πάντως είναι υποχρεωμένος να στο δώσει σε αντίγραφο. 

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά στοιχεία του ακινήτου με ενδιαφέρουν. Για παράδειγμα, έχει βάλει στις παρεμβάσεις τέντες (μικρή επιφάνεια), αλλά δεν φαίνεται από κάπου σε πια πλευρά του ακινήτου θα μπουν. Υποθέτω στη νότια, αλλά θα ήθελα την επιβεβαίωση από τη στιγμή που θα απευθυνθώ σε τεντά για προσφορές. Το ίδιο και για τις υπόλοιπες παρεμβάσεις, που θέλω να ψάξω για υλικά και συνεργεία. Προτιμώ να έχω προσωπική άποψη και να το ψάξω όσο μπορώ καλύτερα. Εκτιμώ ότι θα του το ζητήσω. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, helic said:

...... Για παράδειγμα, έχει βάλει στις παρεμβάσεις τέντες (μικρή επιφάνεια), αλλά δεν φαίνεται από κάπου σε πια πλευρά του ακινήτου θα μπουν. Υποθέτω στη νότια, αλλά θα ήθελα την επιβεβαίωση από τη στιγμή που θα απευθυνθώ σε τεντά για προσφορές. Το ίδιο και για τις υπόλοιπες παρεμβάσεις, που θέλω να ψάξω για υλικά και συνεργεία.

Αυτά που ζητάτε υπάρχουν μόνο στο αρχείο xml που έχει υποβληθεί στη πλατφόρμα του buildingcert, για να εκδοθεί το ΠΕΑ και το έχει ο μηχανικός σας.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Bill22 said:

Πάντως είναι υποχρεωμένος να στο δώσει σε αντίγραφο. 

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτό που γράφεις, από που προκύπτει ότι είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός να δώσει αντίγραφο του xml???....

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, pggiotas said:

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτό που γράφεις, από που προκύπτει ότι είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός να δώσει αντίγραφο του xml???....

Μάλλον κάπου έχασες το ειρμό του θέματος.... σε αντίγραφο του Πεα αναφερόμουν... το xml αναφέρθηκε μετά το μήνυμά μου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.